https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a8120c905e629b0938f88c4f8_o.jpg
Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində “Mədəniyyətlərin dialoqu: Qazaxıstan – Azərbaycan” sərgisinin təntənəli açılışı keçirilib.
Ekspozisiya Azərbaycan Mədəniyyət Nazirliyi ilə Qazaxıstanın Mədəniyyət və İnformasiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə hazırlanıb və Qazaxıstan Respublikasının Abılxan Kasteyev adına Milli İncəsənət Muzeyinin kolleksiyası əsasında təşkil olunub. Sərgiyə Qazaxıstan rəssamlarının müxtəlif nəsillərinin yaradıcılığını təqdim edən 30 rəngkarlıq əsəri daxil edilib.
Sərgi akademik ənənələr ilə köçəri mədəniyyətlə bağlı özünəməxsus dünyagörüşünün kəsişməsində formalaşmış Qazaxıstan bədii məktəbinin təşəkkül xüsusiyyətlərini əks etdirir.
Təqdim olunan müəlliflər sırasında milli rəngkarlığın başlanğıcında durmuş görkəmli təsviri incəsənət ustaları, o cümlədən Abılxan Kasteyev, Moldahmet Kenbayev və Kanafiya Teljanov yer alır. Ekspozisiyada həmçinin Ayşa Qalimbayeva, Sabur Mambeyev, Şaymardan Sarıyev və Salixitdin Aytbayevin əsərləri nümayiş olunur ki, bu əsərlərdə ənənəvi həyat tərzi, mənəvi dəyərlər və milli kimlik mövzuları açılır.
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, Kasteyev adına Milli Muzeyin Qazax incəsənətinin əsas xəzinəsi olduğunu qeyd edib.
“Buna görə də iki ölkə arasındakı əməkdaşlıq sayəsində muzeyin kolleksiyasından seçilmiş rəsmlərin dörd ay ərzində Bakıda nümayiş etdiriləcəyinə görə sevinirik. Sərgi Azərbaycan paytaxtının mədəni həyatında əlamətdar hadisəyə çevriləcək, xalqlarımızın tarix və mədəniyyətinin ümumtürk köklərini nümayiş etdirərək qardaş xalqları daha da yaxınlaşdıracaq”, – deyə, diplomat bildirib.
Azərbaycan Mədəniyyət Nazirinin Müavini Səadət Yusifova müttəfiqlik münasibətləri kontekstində iki qardaş ölkənin mədəni-humanitar qarşılıqlı fəaliyyətinin vacibliyini vurğulayıb.
Qazaxıstandan olan muzeyinin Direktoru Qulaim Jumabekovanın sözlərinə görə, sərgi ümumi dəyərlərə əsaslanan dialoq məkanı kimi qurulub.
“Təqdim olunan əsərlər bədii təfəkkürün həmahəngliyini, xalqlarımızın ümumi mədəni məkanını formalaşdıran obrazların və vizual kodların vəhdətini açıb göstərir”, – deyə, o qeyd edib.
Sərgidə köçəri xalqların mədəniyyəti üçün xas olan təbiət və məkanın bədii dərkinə xüsusi diqqət yetirilib. Mənzərə, natürmort və tematik rəsmlər janrları vasitəsilə müəlliflər insan ilə ətraf aləmin harmoniyasını, eləcə də zaman və tarixin fəlsəfi qavrayışını çatdırırlar.
Tədbir çərçivəsində tanınmış Qazax rəssamı, Dövlət Mükafatının laureatı, Qazaxıstanın Əməkdar xadimi, qobelenlərin ilk Qazax qadın müəllifi Batima Zaurbekovanın görkəmli azərbaycanlı rəssamlarla yaradıcılıq görüşü keçirilib.
Açılışda tanınmış azərbaycanlı rəssamlar və sənətşünaslar, elmi və yaradıcı ziyalılar, xarici dövlətlərin səfirləri, Bakı sakinləri və şəhərin qonaqları iştirak ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a8120c905e629b0938f88c4f8_o.jpg
В Азербайджанском национальном музее искусств состоялось торжественное открытие выставки «Диалог культур: Казахстан– Азербайджан».
Экспозиция организована Министерством культуры Азербайджана совместно с Министерством культуры и информации Казахстана и сформирована из коллекции Национального музея искусств РК имени Абылхана Кастеева. В нее вошло 30 произведений живописи, представляющих творчество казахстанских художников разных поколений.
Выставка отражает особенности становления казахстанской художественной школы, сформировавшейся на пересечении академических традиций и самобытного мировосприятия, связанного с кочевой культурой.
В числе представленных авторов –выдающиеся мастера изобразительного искусства, стоявшие у истоков национальной живописи, включая Абылхана Кастеева, Молдахмета Кенбаева и Канафию Тельжанова. Места в экспозиции заняли также произведения Айши Галимбаевой, Сабура Мамбеева, Шаймардана Сариева и Салихитдина Айтбаева, в которых раскрываются темы традиционного уклада, духовных ценностей и национальной идентичности.
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель отметил, что Национальный музей имени Кастеева является главной сокровищницей казахского искусства.
«Поэтому мы рады, что благодаря сотрудничеству двух стран, избранные картины из коллекции музея будут выставлены в Баку на протяжении четырех месяцев. Выставка станет значимым событием в культурной жизни азербайджанской столицы, еще более сблизит братские народы, продемонстрировав общетюркские корни их истории и культуры», - отметил дипломат.
Заместитель министра культуры Азербайджана Саадат Юсифова отметила важность культурно-гуманитарного взаимодействия двух братских стран в контексте союзнических отношений.
По словам директора казахстанского музея Гулаим Жумабековой, выставка выстроена как пространство диалога, основанного на общих ценностях.
«Представленные произведения раскрывают созвучие художественного мышления, единство образов и визуальных кодов,формирующих общее культурное пространство наших народов», - отметила она.
Особое внимание на выставке уделено художественному осмыслению природы и пространства, характерному для культуры кочевых народов. Через жанры пейзажа, натюрморта и тематической картины авторы передают гармонию человека и окружающего мира, а также философское восприятие времени и истории.
В рамках мероприятия состоялась творческая встреча известной казахстанской художницы, лауреата Государственной Премии, Заслуженного деятеля Казахстана,первой казахской женщины - автора гобеленов Батимы Заурбековой с видными азербайджанскими художниками.
В открытии приняли участие известные азербайджанские художники и искусствоведы, научная и творческая интеллигенция,послы иностранных государств, жители и гости Баку.