https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_291b0e25409b7095055e19f0c_o.jpg
17-22 may 2026-cı il tarixlərində Bakı şəhərində keçiriləcək Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyasının (WUF13) media tərəfdaşları elan edilib.
Media tərəfdaşları tədbirin qlobal, regional və ölkə daxilində geniş işıqlandırılmasına dəstək olmaqla yanaşı, WUF13 çərçivəsində aparılan müzakirələri və əldə olunan əsas nəticələri, o cümlədən gözlənilən Bakı Fəaliyyətə Çağırış sənədini geniş auditoriyaya çatdıracaqlar. Media tərəfdaşlarının hazırlayacağı reportaj və materiallar dayanıqlı şəhər inkişafının layiqli və əlçatan mənzil təminatı, qeyri-rəsmi yaşayış məntəqələri və gecəqonduların transformasiyası, o cümlədən torpaq və əsas xidmətlərlə təminat kimi prioritet istiqamətləri barədə məlumatlılığın artırılmasına töhfə verəcək.
WUF13 tədbirinin beynəlxalq media tərəfdaşları:
“Euronews”, “ArchDaily”, “Century of Cities” və “Xinhua News Agency”
WUF13 tədbirinin yerli media tərəfdaşları:
Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri (AzTV), ), İctimai Televiziya və Radio Yayımları Şirkəti (İctimai TV), “AnewZ” TV, “Caspian International Broadcasting Company” (CBC TV), Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (“AZƏRTAC”), “Report” informasiya agentliyi, “Trend” informasiya agentliyi, “Azəri-Press Agentliyi” (APA), ASAN Radio və “Planet” FM.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramının (UN-Habitat) təşəbbüsü və Azərbaycan Respublikasının Hökuməti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində təşkil olunan Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası dayanıqlı urbanizasiya üzrə ən nüfuzlu qlobal platformadır. “Hər kəs üçün yaşayış yerləri: təhlükəsiz və dayanıqlı şəhərlər və yaşayış məskənləri” builki tədbirin mövzusudur və bu, qlobal mənzil böhranının həlli zərurətini ön plana çıxarmaqla yanaşı, inklüziv, dayanıqlı və davamlı şəhər inkişafının əsas hərəkətverici qüvvələrindən biri kimi mənzil təminatının oynadığı mühüm rolu xüsusi olaraq vurğulayacaqdır.
Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun On Üçüncü sessiyası (WUF13) milli hökumətlər, şəhərlər, beynəlxalq təşkilatlar, özəl sektor, akademik dairələr və vətəndaş cəmiyyətini bir araya gətirərək qlobal mənzil böhranının aradan qaldırılması üçün həll variantlarının təşviqinə, eləcə də Yeni Şəhərsalma Gündəliyi və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) daha operativ şəkildə həyata keçirilməsinə töhfə verəcək.
WUF13 tədbirini işıqlandırmaq istəyən media nümayəndələri qeydiyyatdan keçməlidirlər. Media imkanları, brifinqlər və digər məsələlər barədə daha ətraflı məlumat əldə etmək üçün Ümumdünya Şəhərsalma Forumunun rəsmi internet səhifəsinə daxil ola bilərsiniz: wuf.unhabitat.org/media.
WUF13 çərçivəsində təqdim olunacaq media xidmətləri ilə bağlı əlavə məlumatı ev sahibi ölkənin rəsmi veb-saytından əldə etmək mümkündür: wuf13.az/en/media/media-services/
Ümumdünya Şəhərsalma Forumu (WUF)
2001-ci ildə BMT Baş Assambleyası tərəfindən təsis edilən və BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) tərəfindən çağırılan Ümumdünya Şəhərsalma Forumu dayanıqlı urbanizasiyaya həsr olunmuş aparıcı qlobal konfransdır. Hər iki ildən bir keçirilən bu Forumda sürətli urbanizasiyanın şəhər və icmalara, eləcə də müxtəlif ölkələrə və iqlim dəyişmələrinə təsirləri müzakirə olunur. İlk dəfə 2002-ci ildə Keniyanın Nayrobi şəhərində keçirilən Forum hər iki ildən bir müxtəlif dünya şəhərlərində təşkil olunur.
BMT-nin Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat )
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Məskunlaşma Proqramı (UN-Habitat) BMT-nin dayanıqlı urbanizasiya üzrə məsul qurumudur və 90-dan çox ölkədə həyata keçirdiyi proqramlar vasitəsilə sosial və ekoloji baxımdan dayanıqlı şəhər və qəsəbələrin formalaşdırılmasında həm siyasətçilərə, həm də icmalara dəstək göstərir. BMT-nin Məskunlaşma Proqramı biliklərin paylaşılması, siyasət üzrə tövsiyələr, texniki dəstək və birgə fəaliyyət mexanizmləri vasitəsilə şəhərlərdə transformativ dəyişiklikləri təşviq edir. Daha ətraflı məlumat üçün www.unhabitat.org veb-saytına daxil ola və ya sosial mediada @UNHABITAT hesabını izləyə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_291b0e25409b7095055e19f0c_o.jpg
The media partners for the thirteenth session of the World Urban Forum (WUF13), to be held from 17 to 22 May 2026 in Baku, Azerbaijan, have been announced.
These media partners will support global, regional and local coverage of the Forum, amplifying its discussions and key outcomes, including the anticipated Baku Call to Action. Their reporting will help raise awareness of critical issues such as adequate and affordable housing, the transformation of informal settlements and slums, and the provision of land and basic services – key priorities for sustainable urban development.
The international media partners for WUF13 are:
Euronews, ArchDaily, Century of Cities, and Xinhua News Agency
The national media partners for WUF13 are:
Azerbaijan Television and Radio Broadcasting (AzTV), Public Television and Radio Broadcasting Company (İctimai TV), AnewZ TV, Caspian International Broadcasting Company (CBC TV), Azerbaijan State News Agency (AZERTAC), Report News Agency, Trend News Agency, “Azeri-Press” Agency (APA), ASAN Radio, Planet FM
Convened by UN-Habitat and co-organized with the Government of the Republic of Azerbaijan, the World Urban Forum is the premier global platform on sustainable urbanization. This year’s theme, “Housing the world: Safe and resilient cities and communities,” will explore the urgent need to address the global housing crisis and position housing as a driver of inclusive, resilient and sustainable urban development.
WUF13 will bring together governments, cities, international organizations, the private sector, academia and civil society to advance solutions to the global housing crisis and accelerate the implementation of the New Urban Agenda and the Sustainable Development Goals.
Media representatives interested in covering WUF13 are encouraged to register. For more information on media opportunities, press briefings and other details, please visit the World Urban Forum website: wuf.unhabitat.org/media. Additional information about media services at WUF13 can be found on the host government’s website: wuf13.az/en/media/media-services/.
About the World Urban Forum
Established by the UN General Assembly in 2001 and convened by UN-Habitat, the World Urban Forum (WUF) is the premier global conference on sustainable urbanization. Held every two years, it examines the impacts of rapid urbanization on cities, communities, economies and climate change. Since its inception, WUF has been hosted in cities around the world, with the first session held in Nairobi, Kenya, in 2002.
About UN-Habitat
UN-Habitat is the United Nations entity responsible for sustainable urbanization. With programmes in over 90 countries, it supports policymakers and communities in creating socially and environmentally sustainable cities and towns. UN-Habitat promotes transformative changes in cities through knowledge, policy advice, technical assistance and collaborative action. To learn more, visit unhabitat.org or follow us on social media @UNHABITAT.