https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_fd9d93f2ce690405c350e9236_o.jpg
“AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov Esvatini Krallığının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sibusisive Mnqomezulu ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı tərəflər iqtisadi əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə ediblər. Zakir İbrahimov bildirib ki, Azərbaycan geniş və güclü beynəlxalq əlaqələrə malikdir və bu gün dünyanın bir çox aparıcı güc mərkəzləri ilə strateji tərəfdaşlıq müqavilələri imzalayan azsaylı dövlətlərdən biridir. Uzun illər boyu zəngin neft və qaz ehtiyatları ilə tanınan ölkəmiz daxili enerji tələbatını tam şəkildə təmin edir və eyni zamanda enerji sahəsində ixrac potensialını davamlı olaraq gücləndirir. Bu isə ölkənin təkcə regional deyil, həm də tədricən qlobal miqyasda aparıcı güclərdən birinə çevrildiyini göstərir.
İdarə Heyəti sədrinin sözlərinə görə, neft və qaz ehtiyatlarının mövcudluğu Azərbaycana müdrik iqtisadi qərarlar qəbul etməyə və müxtəlif sahələrə investisiya yatırmağa imkan verib. Bu prioritet istiqamətlər sırasında dağ-mədən sahəsi də mühüm yer tutur. Dövlət başçısı İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dağ-mədən sənayesinin inkişafı istiqamətində həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, məqsədyönlü və müdrik qərarlar nəticəsində iqtisadiyyatımızın digər sahələri kimi dağ-mədən sahəsi də qısa müddət ərzində ciddi nailiyyətlərə çata bilib.
Zakir İbrahimov sözügedən inkişaf fonunda rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, həyata keçirilən layihələr və qeyri-neft sektorunun inkişafına verdiyi töhfələr barədə məlumat verib. Bildirilib ki, “AzerGold” QSC hazırda qeyri-neft sektoru üzrə əsas ixracatçı dövlət şirkətləri sırasında ön sıralarda yer alır və şirkətin maliyyə göstəriciləri ildən-ilə müsbət dinamika nümayiş etdirir.
Səfir Sibusisive Mnqomezulu Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə edərək, ölkələr arasında iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük potensialın mövcud olduğunu qeyd edib. O, xüsusilə mədənçilik sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin qarşılıqlı faydalı olacağını vurğulayıb. Diplomat Esvatinin zəngin mineral xammal ehtiyatlarına malik olduğunu bildirərək, bu resursların öyrənilməsi və səmərəli idarə olunması istiqamətində “AzerGold” QSC-nin qabaqcıl təcrübəsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Zakir İbrahimov ilkin mərhələdə mineral resursların yerləşdiyi ərazilərdə dəqiq xəritələalma işlərinin aparılmasının və ehtiyatların düzgün qiymətləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, müasir geoloji-kəşfiyyat metodlarının tətbiqi, rəqəmsal texnologiyalardan istifadə səmərəliliyin artırılmasına xidmət edir. Qeyd olunub ki, “AzerGold” QSC geoloji tədqiqatların innovativ və ekoloji baxımdan təhlükəsiz texnologiyalar əsasında həyata keçirilməsi sahəsində zəngin təcrübəyə malikdir. Həmçinin vurğulanıb ki, qeyri-invaziv axtarış metodları perspektivli sahələrin daha qısa müddətdə müəyyənləşdirilməsinə və yüksək xərc tələb edən buruqqazma işlərinə əhəmiyyətli qənaət edilməsinə imkan yaradır. Sədr şirkətin bu sahədə topladığı təcrübəni bölüşməyə hazır olduğunu bildirib.
Görüşün sonunda tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər üzrə fikir mübadiləsi apararaq, əməkdaşlıq imkanlarının müəyyən edilməsi məqsədilə məlumatların mübadiləsi, o cümlədən tərəflər arasında Anlaşma Memorandumunun hazırlanması istiqamətində işlərin aparılması barədə razılığa gəliblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_fd9d93f2ce690405c350e9236_o.jpg
Председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов встретился с Чрезвычайным и Полномочным Послом Королевства Эсватини в Азербайджане Сибусисиве Мнгомезулу.
В ходе встречи стороны обсудили возможности экономического сотрудничества. Закир Ибрагимов отметил, что Азербайджан обладает широкими и прочными международными связями и сегодня является одним из немногих государств, подписавших соглашения о стратегическом партнерстве со многими ведущими центрами силы мира. Наша страна, на протяжении многих лет известная своими богатыми запасами нефти и газа, полностью обеспечивает внутренние энергетические потребности и в то же время последовательно наращивает свой экспортный потенциал в энергетической сфере. Это свидетельствует о превращении страны в одну из ведущих сил не только в региональном, но и постепенно в глобальном масштабе.
По словам председателя Правления, наличие нефтегазовых ресурсов позволило Азербайджану принимать мудрые экономические решения и инвестировать в различные отрасли. Среди этих приоритетных направлений важное место занимает горнодобывающий сектор. В результате экономических реформ, целенаправленных и дальновидных решений, реализуемых под руководством главы государства Ильхама Алиева, горнодобывающая отрасль, как и другие сферы нашей экономики, за короткий срок смогла достичь серьезных успехов.
На фоне данного развития Закир Ибрагимов проинформировал о деятельности возглавляемой им структуры, реализуемых проектах и вкладе в развитие ненефтяного сектора. Было отмечено, что ЗАО «AzerGold» в настоящее время занимает лидирующие позиции среди основных государственных компаний-экспортеров в ненефтяном секторе, а финансовые показатели компании из года в год демонстрируют положительную динамику.
Посол Сибусисиве Мнгомезулу выразил удовлетворение пребыванием в Азербайджане и отметил наличие большого потенциала для расширения экономического сотрудничества между странами. Он особо подчеркнул, что развитие взаимодействия в сфере добычи полезных ископаемых будет взаимовыгодным. Дипломат сообщил, что Эсватини обладает богатыми запасами минерально-сырьевых ресурсов, и отметил значимость передового опыта ЗАО «AzerGold» в области изучения и эффективного управления этими ресурсами.
Закир Ибрагимов довел до внимания важность проведения на начальном этапе работ по точному картографированию территорий, где расположены минеральные ресурсы, и правильной оценки запасов. Он отметил, что применение современных методов геологоразведки и использование цифровых технологий служат повышению эффективности. Было подчеркнуто, что ЗАО «AzerGold» обладает богатым опытом в области проведения геологических исследований на основе инновационных и экологически безопасных технологий. Также было отмечено, что неинвазивные методы поиска позволяют в кратчайшие сроки выявлять перспективные участки и обеспечивают значительную экономию средств на дорогостоящих буровых работах. Председатель выразил готовность компании делиться накопленным опытом в этой сфере.
В завершение встречи стороны обменялись мнениями по вопросам, представляющим взаимный интерес, и достигли договоренности о проведении обмена информацией в целях определения возможностей сотрудничества, в том числе о ведении работ в направлении подготовки Меморандума о взаимопонимании между сторонами.