https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_26376c0291634de6fee94a8f1_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünə və Azərbaycan Respublikasında “Şəhərsalma və Memarlıq İli”nə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının müdiri, dosent Sevda Xələfova “Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəhərsalma və memarlıq irsinə dair sənəd axınının elmmetrik təhlili” mövzusunda məruzə edib.
Sevda Xələfova ölkəmizdə 2026-cı ilin “Şəhərsalma və Memarlıq İli” elan edilməsi haqqında Prezident İlham Əliyevin 22 dekabr 2025-ci il tarixli Sərəncamının əhəmiyyətini vurğulayıb, bu istiqamətdə elmi-tədqiqat işlərinin aparılmasının vacibliyini diqqətə çatdırıb. Məruzədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi hər iki dövrdə ölkəmizdə şəhərsalma və memarlıq sahəsinə göstərilən diqqət və qayğıdan bəhs olunub. Qeyd edilib ki, Ulu Öndərin səyləri ilə ölkəmizdə şəhərsalma siyasətinin elmi əsasları formalaşdırılıb, milli memarlıq ənənələrinin qorunması və inkişafı istiqamətində mühüm addımlar atılıb: “Bu illərdə Bakının və digər şəhərlərin baş planları hazırlanıb, sənaye və yaşayış zonalarının planlaşdırılması üzrə çoxsaylı sənədlər tərtib olunub, milli memarlıq üslubunun yaşadılması, tarixi abidələrin bərpası və müasir şəhərsalma konsepsiyalarının tətbiqi ilə bağlı mühüm layihələr həyata keçirilib. Bu gün isə Ulu Öndərin şəhərsalma və memarlıq irsi ölkə Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir”.
Araşdırmada Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəhərsalma və memarlıq fəaliyyəti ilə bağlı formalaşmış sənəd axınının elmmetrik təhlili aparılıb. Bildirilib ki, bu sahədə mövcud sənəd resurslarının statistik və analitik göstəricilər əsasında öyrənilməsi elmi-tədqiqatların dinamikasını, prioritet istiqamətlərini və inkişaf meyllərini müəyyən etməyə imkan verir. Tədqiqat çərçivəsində sənəd əsaslı və rəqəmsal resurslar müqayisəli şəkildə araşdırılıb, mövzuya dair sənəd axınının struktur xüsusiyyətləri, tematik bölgüsü, informasiya tutumu, elmi dövriyyədə istifadəsi, istinad göstəriciləri təhlil olunub.
Məruzədə həmçinin şəhərsalma və memarlıq irsinə dair informasiya resurslarının formalaşdırılması və idarə olunmasında kitabxana-informasiya müəssisələrinin rolu, müasir informasiya texnologiyalarının tətbiqinin əhəmiyyəti, sahə üzrə sənədlərin rəqəmsallaşdırılması məsələləri araşdırılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_26376c0291634de6fee94a8f1_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар, посвященный 103-летию со дня рождения великого Гейдара Алиева и «Году градостроительства и архитектуры».
На семинаре заведующая кафедрой управления библиотечно-информационными ресурсами, доцент Севда Халафова представила доклад на тему «Наукометрический анализ потока документов по наследию великого вождя Гейдара Алиева в градостроительстве и архитектуре».
Севда Халафова подчеркнула важность объявления 2026 года «Годом градостроительства и архитектуры» в стране и обратила внимание на важность проведения научных исследований в этом направлении. В докладе обсуждалось внимание и забота, проявляемые к сфере градостроительства и архитектуры в оба периода правления великого Гейдара Алиева в Азербайджане. Было отмечено, что благодаря усилиям вождя в стране сформировались научные основы политики градостроительства и предприняты важные шаги по сохранению и развитию национальных архитектурных традиций: «За эти годы были подготовлены генеральные планы Баку и других городов, составлено множество документов по планированию промышленных и жилых зон, реализованы важные проекты по сохранению национального архитектурного стиля, реставрации исторических памятников и применению современных концепций градостроительства. Сегодня градостроительное и архитектурное наследие великого вождя продолжает Президент Ильхам Алиев».
В исследовании отмечалось, что изучение существующих документальных ресурсов в этой области на основе статистических и аналитических показателей позволяет определить динамику научных исследований, приоритетные направления и тенденции развития. В рамках исследования были сравнительно изучены документальные и цифровые ресурсы, проанализированы структурные особенности документального потока по теме, тематическое деление, информационная емкость, использование в научном обороте и ссылочные показатели.