https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_72fc3e965d2f8be286c7f1eb0_o.jpg
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, o cümlədən sənaye müəssisələrinin texnoloji və yaşıl transformasiyası, insan kapitalının inkişafı istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Bu istiqamətdə Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəd sənaye 4.0 və süni intellekt sahələrində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsini, elmi-tədqiqat fəaliyyətləri və qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsini, insan kapitalının inkişafı, habelə innovasiya yönümlü tərəfdaşlığı nəzərdə tutur.
Süni intellekt sahəsində əməkdaşlığın qurulması, süni intellekt texnologiyalarının inkişaf etdirilməsi, bu sahədə innovativ həllərin hazırlanması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına uyğunlaşdırılması, eyni zamanda tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə birgə tədqiqatların, təhlillərin və təcrübə mübadiləsinin aparılması da memorandumda əks olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_72fc3e965d2f8be286c7f1eb0_o.jpg
Министерство экономики продолжает принимать меры по развитию цифровой экономики, включая технологическую и зеленую трансформацию промышленных предприятий и развитие человеческого капитала. В этом направлении подписан меморандум взаимопонимания о сотрудничестве между Бакинским государственным университетом (БГУ) и Центром анализа и координации четвертой промышленной революции (4SIM) при Министерстве экономики.
Документ предусматривает реализацию совместных инициатив в области Индустрии 4.0 и искусственного интеллекта, расширение научно-исследовательской деятельности и обмен передовым опытом, развитие человеческого капитала, а также инновационно-ориентированное партнерство.
Меморандум также отражает установление сотрудничества в области искусственного интеллекта, разработку технологий искусственного интеллекта, подготовку инновационных решений в этой области, изучение международного опыта и его адаптацию к азербайджанской экономике, а также проведение совместных исследований, анализа и обмена опытом в целях повышения знаний и навыков студентов.