https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_72fc3e965d2f8be286c7f1eb0_o.jpg
İqtisadiyyat Nazirliyi tərəfindən Azərbaycanda rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı, o cümlədən sənaye müəssisələrinin texnoloji və yaşıl transformasiyası, insan kapitalının inkişafı istiqamətində tədbirlər davam etdirilir. Bu istiqamətdə Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) arasında əməkdaşlığa dair anlaşma memorandumu imzalanıb. Sənəd sənaye 4.0 və süni intellekt sahələrində birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsini, elmi-tədqiqat fəaliyyətləri və qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsini, insan kapitalının inkişafı, habelə innovasiya yönümlü tərəfdaşlığı nəzərdə tutur.
Süni intellekt sahəsində əməkdaşlığın qurulması, süni intellekt texnologiyalarının inkişaf etdirilməsi, bu sahədə innovativ həllərin hazırlanması, beynəlxalq təcrübənin öyrənilməsi və Azərbaycan iqtisadiyyatına uyğunlaşdırılması, eyni zamanda tələbələrin bilik və bacarıqlarının artırılması məqsədilə birgə tədqiqatların, təhlillərin və təcrübə mübadiləsinin aparılması da memorandumda əks olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_72fc3e965d2f8be286c7f1eb0_o.jpg
As part of ongoing efforts by the Ministry of Economy to advance the digital economy, including the technological and green transformation of industrial enterprises and the development of human capital, a memorandum of understanding on cooperation was signed between Baku State University (BSU) and Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM), operating under the Ministry of Economy.
The memorandum envisages the implementation of joint initiatives in the fields of Industry 4.0 and artificial intelligence, the expansion of research activities and the exchange of best practices, as well as the promotion of human capital development and innovation-oriented partnerships.
The agreement also provides for cooperation in the field of artificial intelligence, including the development of AI technologies, the preparation of innovative solutions, the study and adaptation of international experience to the Azerbaijani economy, and the implementation of joint research and analytical projects. In addition, the sides will collaborate on initiatives aimed at enhancing the knowledge and professional skills of students through academic exchange and practical engagement.