https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_07a375f9c0ad29d0b30217196_o.jpg
Mayın 6-da Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin (UNEC) ev sahibliyi ilə İslam İnkişaf Bankı Qrupunun (IsDB) Gənclər üzrə Tanıtım (Youth Roadshow) layihəsi çərçivəsində “IsDB-ni kəşf et: Gənclər üçün imkanlar” mövzusunda tədbir keçirilib.
2026-cı ilin iyun ayında Bakıda baş tutacaq IsDB-nin İllik Toplantıları və 14-cü Gənclər İnkişaf Forumu öncəsi hazırlıq xarakteri daşıyan görüş gəncləri bankın fəaliyyəti, beynəlxalq inkişaf institutlarının iş mexanizmi və təqdim olunan qlobal perspektivlər barədə məlumatlandırmaq məqsədi daşıyıb.
Forumun açılışında İslam İnkişaf Bankının departament meneceri Ahmed Faruk Diken iştirakçıları salamlayaraq, bank tərəfindən gənclərin inkişaf strategiyası istiqamətində həyata keçirilən layihələr, qlobal gənclər forumu və qarşıdan gələn mühüm tədbirlərin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib.
UNEC-in inzibati və təşkilati məsələlər üzrə prorektoru, dosent Şaiq Əsgərov çıxışında müxtəlif ali təhsil müəssisələrindən olan gəncləri bir araya gətirən bu platformanın gələcəyin liderlərinin formalaşması, akademik mühitdə inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi və birgə layihələrin təşviqi baxımından strateji rolunu vurğulayıb. O, Azərbaycan ilə IsDB arasında uzunmüddətli etimada söykənən tərəfdaşlığı qeyd edərək, UNEC-in beynəlxalq təşkilatlarla genişlənən əlaqələrində bu əməkdaşlığın xüsusi yer tutduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə IsDB nümayəndələri – bankın bölmə meneceri, UNEC məzunu Elvin Əfəndi, Ali Riza Kayar, Dina Moussa, Mohamed Abdeltavab, Xalid Al Qabasani, Zeynəb Alsayed və Rahmalia Devita maraqlı təqdimatlarla çıxış ediblər. IsDB-nin təqaüdünü qazanmış UNEC-in gənc müəllimi Zülfüqar İbrahimovun çıxışı iştirakçılar tərəfindən maraqla qarşılanıb. Təqdimatlarda gənclərin fərdi və peşəkar inkişafı üçün mühüm olan bankın təqaüd proqramları, eləcə də Gənc Peşəkarlar Proqramı (YPP) üzrə mövcud karyera imkanları barədə ətraflı məlumat verilib.
Tədbirin interaktiv hissəsi olan “Fireside Chat” (Səmimi söhbət) sessiyasında bankın nümayəndələri öz uğur hekayələrini və beynəlxalq təcrübələrini iştirakçılarla bölüşərək, gəncləri gələcək karyeralarını beynəlxalq inkişaf sahəsində qurmaq üçün motivasiya ediblər.
Forumun yekununda gənclər iyunun 16-da keçiriləcək qlobal tədbirlərdə fəal iştiraka dəvət olunub və qeydiyyat prosesi ilə bağlı təlimatlandırılıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_07a375f9c0ad29d0b30217196_o.jpg
6 мая в рамках проекта «Молодежное роуд-шоу» (Youth Roadshow) Группы Исламского банка развития (ИБР), организованного Азербайджанским государственным экономическим университетом (UNEC), состоялось мероприятие на тему «Открой IsDB: возможности для молодежи».
Целью встречи, которая являлась подготовительным мероприятием к ежегодным собраниям IsDB и 14-му Форуму развития молодежи, которые состоятся в Баку в июне 2026 года, было информирование молодежи о деятельности банка, механизме работы международных институтов развития и представленных глобальных перспективах.
На открытии форума менеджер департамента Исламского банка развития Ахмед Фарук Дикен поприветствовал участников и предоставил подробную информацию о проектах, реализуемых банком в направлении стратегии развития молодежи, о глобальном молодежном форуме и о важности предстоящих важных мероприятий.
В своем выступлении проректор по административно-организационным вопросам UNEC, доцент Шаиг Аскеров подчеркнул стратегическую роль этой платформы, объединяющей молодых людей из различных высших учебных заведений, в формировании будущих лидеров, углублении интеграции в академической среде и продвижении совместных проектов. Он отметил долгосрочное партнерство, основанное на доверии между Азербайджаном и IsDB, и подчеркнул, что это сотрудничество занимает особое место в расширяющихся отношениях UNEC с международными организациями.
На мероприятии выступили с интересными презентациями представители IsDB — менеджер отделения банка, выпускник UNEC Эльвин Эфенди, Али Риза Каяр, Дина Мусса, Мохамед Абдельтаваб, Халид Аль Габасани, Зейнаб Альсаид и Рахмалия Девита. Выступление молодого преподавателя UNEC Зульфугара Ибрагимова, получившего стипендию IsDB, вызвало интерес у участников. В ходе презентаций была представлена подробная информация о стипендиальных программах банка, имеющих важное значение для личностного и профессионального развития молодежи, а также о карьерных возможностях, предоставляемых в рамках Программы молодых специалистов (YPP).
В сессии интерактивной части мероприятия “Fireside Chat” («Искренняя беседа »), представители банка поделились с участниками своими историями успеха и международным опытом, мотивируя молодежь строить будущую карьеру в сфере международного развития.
В завершение форума молодым людям было предложено активно принять участие в глобальных мероприятиях, которые состоятся 16 июня, и была предоставлена информация о процессе регистрации.