https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a1258f0c7d3ba89983e999602_o.jpg
Ölkənin ilk rəqəmsal bankı Birbank müştərilərinin həyatına daha bir yenilik gətirir. Təqdim olunan yeni imkan sayəsində artıq Birbanklılar ictimai nəqliyyatda təmassız ödənişlər (NFC) zamanı xərclərini daha detallı izləyə biləcəklər.
Belə ki, istifadəçilər Birbank mobil tətbiqində “Tarixçə” bölməsindən ödənişin keçdiyi marşrut nömrəsini, metro stansiyanın adını və gediş tarixini görə bilərlər. Bu da vətəndaşlara gecikmiş ödənişlər zamanı çıxılan məbləğin konkret hansı gedişə aid olduğunu ödəniş qəbzi vasitəsilə aydın şəkildə izləmək imkanı yaradır.
Yeni funksiya NFC texnologiyası ilə bank kartı vasitəsilə həyata keçirilən ödənişlər üçün aktivdir və bütün Birbanklılar üçün əlçatandır.
Məlumat üçün bildirək ki, ötən il Birbank-ın tətbiq etdiyi texnoloji dəstək sayəsində “Baku Bus” MMC də daxil olmaqla, Bakı şəhəri üzrə fəaliyyət göstərən bütün avtobus marşrutlarında, həmçinin “Bakı Metropoliteni” QSC-nin bütün stansiyalarında təmassız ödəniş (NFC) texnologiyası tətbiq edilib. “K Group” MMC (BakıKart) ilə baş tutan bu əməkdaşlıq bütün yerli bank kartlarını əhatə edir.
Qeyd edək ki, ictimai nəqliyyatda gediş haqqının ödənilməsi, həmçinin NFC/QR texnologiyaları vasitəsilə həyata keçirilən ödənişlərin texniki tərəfləri Bakı Metropoliteni və BakıKart sisteminin idarəçiliyindədir. Bank ötürülən əməliyyat məlumatları əsasında, yalnız müəyyən edilən məbləğin müştərinin hesabından silinməsi prosesini icra edir. Bu səbəbdən sualı olan müştərilə ətraflı məlumat almaq üçün BakıKart-a müraciət edə bilərlər.
Daim ən son rəqəmsal yeniliklər və bank məhsulları təqdim edən Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank, 3 milyondan çox aktiv istifadəçisi olan mobil tətbiqi, 114 filial və 53 şöbədən ibarət Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi ilə müştərilərinin xidmətindədir. Birbankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün birbank.az saytına, 196 Əlaqə Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_a1258f0c7d3ba89983e999602_o.jpg
Первый цифровой банк страны Birbank внедряет очередное новшество, делающее повседневные финансовые операции клиентов еще более удобными и прозрачными. Благодаря новой функции пользователи теперь могут более детально отслеживать расходы при бесконтактной оплате проезда в общественном транспорте с использованием технологии NFC.
Теперь в разделе «История» мобильного приложения Birbank пользователи могут увидеть номер маршрута, на котором была совершена поездка, название станции метро, а также дату поездки. Это позволяет легко определить, к какой именно поездке относится списанная сумма, особенно в случаях отложенных транзакций, и получить полную ясность через электронный чек.
Функция доступна для всех пользователей Birbank и распространяется на платежи, осуществляемые с помощью банковских карт с поддержкой NFC.
Отметим, что благодаря технологической поддержке Birbank, реализованной в прошлом году, бесконтактная оплата внедрена на всех автобусных маршрутах столицы, включая транспорт оператора ООО «Baku Bus», а также на всех станциях ЗАО «Bakı Metropoliteni». Данное решение реализовано в сотрудничестве с ООО «K Group» (Bakıkart) и охватывает карты всех местных банков, формируя единую открытую платежную инфраструктуру городского транспорта.
Также сообщаем, что техническое обеспечение оплаты проезда, включая операции с использованием NFC и QR технологий, находится под управлением ЗАО «Bakı Metropoliteni» и системы BakıKart. Банк, в свою очередь, осуществляет списание средств со счета клиента исключительно на основании переданных данных о транзакции. В связи с этим при возникновении вопросов клиенты могут обратиться в службу поддержки BakıKart для получения более подробной информации.
Birbank, являющийся торговой маркой Kapital Bank и постоянно предлагающий новейшие цифровые решения и банковские продукты, обслуживает клиентов через мобильное приложение с более чем 3 миллионами активных пользователей, а также через крупнейшую в Азербайджане сеть из 114 филиалов и 53 отделений. Для получения дополнительной информации о продуктах и услугах Birbank вы можете посетить сайт birbank.az обратиться в справочный центр 196 или на страницы банка в различных социальных сетях.