https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_185d1151af133bb81a71a4456_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Məzunlar Cəmiyyətinin altıncı seminarı keçirilib. “Qlobal AI dövründə lokal intellekt: Böyük Dil Modellərinə (LLM) yeni baxış” mövzusunda keçirilən seminarın məruzəçisi BDU-nun Tətbiqi riyaziyyat və kibernetika fakültəsinin məzunu, ADA Universitetinin İnformasiya Texnologiyaları və Mühəndislik Məktəbinin əməkdaşı, texnika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Samir Rüstəmov olub.
Əvvəlcə BDU Məzunlar Cəmiyyətinin rəhbəri, Böyük Britaniyanın Tibbi Tədqiqatlar Şurasının Hesablama Struktur Biologiyası qrupunun rəhbəri Qərib Mürşüdov Samir Rüstəmovun həyatı və fəaliyyəti barədə məlumat verib, onun Azərbaycanda süni intellekt sahəsində tanınmış mütəxəssislərdən olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, Samir Rüstəmov həm də “MegaSec” şirkətində süni intellekt laboratoriyasının qurucusu və rəhbəridir.
Samir Rüstəmov məruzəsində əvvəlcə Böyük Dil Modelləri (Large Language Models - LLM) anlayışının mahiyyətini izah edib. Bildirib ki, LLM insan dilini başa düşmək və yaratmaq üçün hazırlanmış süni intellekt sistemləridir. LLM-lər mətn yazmaq, tərcümə etmək, suallara cavab vermək, kod yazmaq, şəkil və sənəd izah etmək, xülasə çıxarmaq, dərs izah etmək və s. qabiliyyətlərə malikdir.
O, LLM-lərin iş prinsipləri, mənfi və müsbət cəhətləri, tanınmış LLM modelləri, ölkə səviyyəsində LLM qurmaq yolları barədə fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, öz dilində çalışan LLM yaratmaq dövlət xidmətlərini, təhsili, hüquqi və tibbi sistemləri, rəqəmsal təhlükəsizliyi, yerli dil və mədəniyyətə uyğunlaşdırmağa kömək edir. O, süni intellek sahəsində fundamental dərslərin tədris edilməsinin vacibliyini önə çəkib, bunun günün əsas tələblərindən olduğunu vurğulayıb. Daha sonra Samir Rüstəmov süni intellektin və LLM sistemlərinin etik tərəfləri və hüquqi tənzimlənməsi sahəsindəki problemlərlə bağlı fikirlərini bölüşüb, tələbələri süni intellekt proqramları ilə tanış edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_185d1151af133bb81a71a4456_o.jpg
Состоялся шестой семинар Общества выпускников Бакинского государственного университета (БГУ). Докладчиком на семинаре по теме «Локальный интеллект в эпоху глобального ИИ: новый взгляд на большие языковые модели (LLM)» был выпускник факультета прикладной математики и кибернетики, сотрудник Школы информационных технологий и инженерии Университета АДА, доктор технических наук, Самир Рустамов.
Сначала руководитель Общества выпускников БГУ Гариб Муршудов рассказал о жизни и деятельности Самира Рустамова, отметив, что он является одним из известных экспертов в области искусственного интеллекта в Азербайджане.
В своем докладе Самир Рустамов сначала объяснил суть концепции больших языковых моделей (LLM). Он заявил, что LLM — это системы искусственного интеллекта, предназначенные для понимания и создания человеческого языка. Эти системы обладают способностью писать тексты, переводить, отвечать на вопросы, писать код, объяснять изображения и документы, подводить итоги, объяснять уроки и т. д.
Гость поделился своими взглядами на принципы работы программ LLM, их положительные и отрицательные стороны, известные модели LLM и пути создания программ LLM на национальном уровне. Самир Рустамов отметил, что создание программы LLM, работающей на родном языке, помогает адаптировать государственные услуги, образование, правовую и медицинскую системы, цифровую безопасность, а также местный язык и культуру. Он подчеркнул важность преподавания фундаментальных курсов в области искусственного интеллекта, отметив, что это одно из главных требований современности. Затем Самир Рустамов поделился своими взглядами на этические аспекты искусственного интеллекта и систем LLM, а также проблемы в области правового регулирования и познакомил студентов с программами по искусственному интеллекту.