https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_22c23445d16ad68d5a778560a_o.jpg
7 may 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf San-Marino Respublikasının maliyyə və büdcə, nəqliyyat və energetika üzrə dövlət katibi Marko Qatti və Əmək, iqtisadi planlaşdırma, Muxtar Dövlət Kommunal Xidmətlər Korporasiyası (A.A.S.S.) ilə əlaqələr, ekoloji keçid və texnoloji innovasiyalar üzrə dövlət katibi Alessandro Bevitori ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanın Avropanın enerji təhlükəsizliyində artan rolu, bu xüsusda Cənub Qaz Dəhlizinin əhəmiyyəti qeyd olunub. Bu gün Azərbaycanın təbii qazının 16 ölkəyə ixrac edildiyi bildirilib.
Söhbət zamanı qonaqlara SOCAR-ın “yaşıl enerji” gündəliyi, “SOCAR Green” şirkətinin fəaliyyət istiqamətləri barədə ətraflı məlumat verilib.
Görüşdə tərəflər enerji sektorunun müxtəlif istiqamətləri, o cümlədən təbii qaz tədarükü, bərpaolunan enerji, dekarbonizasiya sahələrində əməkdaşlığın perspektiv imkanları, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_22c23445d16ad68d5a778560a_o.jpg
On 7 May 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with Marco Gatti, Secretary of State for Finance and Budget, Transport and Energy of the Republic of San Marino, and Alessandro Bevitori, Secretary of State for Labour, Economic Planning, Relations with the Autonomous State Corporation for Public Services (A.A.S.S.), Ecological Transition and Technological Innovation.
During the meeting, Azerbaijan’s growing role in Europe’s energy security was highlighted, including the importance of the Southern Gas Corridor. It was noted that Azerbaijani natural gas is currently exported to a total of 16 countries.
During the meeting, the guests were briefed on SOCAR’s green energy agenda and the activities of SOCAR Green.
The parties also exchanged views on prospects for cooperation across various segments of the energy sector, including natural gas supply, renewable energy and decarbonization, as well as other issues of mutual interest.