https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_da13c5d91d03c718b496a7333_o.jpg
Son günlər beynəlxalq informasiya məkanında hantavirus infeksiyası ilə bağlı yayılan məlumatlarla əlaqədar Azərbaycan Respublikasının Səhiyyə Nazirliyi ictimaiyyətə bildirir ki, ölkəmizdə epidemioloji vəziyyət sabitdir və narahatlıq üçün əsas yoxdur.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının (ÜST) məlumatına əsasən, qurum Beynəlxalq Tibbi-Sanitar Qaydalar çərçivəsində müxtəlif ölkələrlə birlikdə profilaktik və sürətli cavab tədbirlərini koordinasiya edir. Qeyd olunur ki, insanlar adətən hantavirus daşıyıcısı olan gəmiricilərin sidiyi, nəcisi və ya tüpürcəyi ilə təmas zamanı, o cümlədən gəmiricilərin ifrazatı ilə qarşımış tozun nəfəs yolu ilə qəbul edilməsi nəticəsində yoluxurlar. Virusun insandan insana ötürülməsi son dərəcə nadirdir və yalnız Amerikada rast gəlinən Andes növü ilə əlaqədar müşahidə edilir.
Azərbaycan hantavirus üzrə endemik bölgə hesab olunmur və ölkə ərazisində yaşayan gəmiricilər arasında bu virusa rast gəlinmir. Bu səbəbdən ölkəmizdə hantavirus infeksiyası rutin laborator müayinə panellərinə daxil deyil. Bununla belə, Azərbaycanda həm insan, həm də heyvan sağlamlığı üzrə laboratoriyalarda hantavirusun müayinəsi üçün bütün texniki imkanlar mövcuddur. Səhiyyə Nazirliyi bu məsələdə ÜST-ün tövsiyələrini rəhbər tutur və ÜST-lə qarşlıqlı əməkdaşlıq edir. Zəruri olduğu təqdirdə (məsələn, müvafiq klinik əlamətləri olan və epidemioloji baxımdan riskli ölkələrdən gələn şəxslər) klinik protokollara uyğun şəkildə müayinələr təşkil ediləcək.
Səhiyyə Nazirliyi epidemioloji vəziyyəti nəzarətdə saxlamaqla əhalini yalnız rəsmi mənbələrə istinad etməyə çağırır. Mövcud vəziyyət ölkə əhalisi üçün hər hansı əlavə risk yaratmır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_da13c5d91d03c718b496a7333_o.jpg
В связи с распространившейся информацией о хантавирусной инфекции, в международном информационном пространстве, Министерство здравоохранения Азербайджанской Республики сообщает, что эпидемиологическая ситуация в нашей стране стабильная и оснований для беспокойства нет.
Согласно данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), организация координирует профилактические и оперативные меры реагирования с различными странами в рамках Международных медико-санитарных правил. Отмечается, что люди обычно заражаются хантавирусом при контакте с мочой, фекалиями или слюной грызунов — носителей вируса, в том числе при вдыхании пыли, загрязнённой выделениями грызунов. Передача вируса от человека к человеку крайне редка и наблюдается только в связи с видом Andes, встречающимся в Америке.
Азербайджан не считается эндемичным регионом по хантавирусу, и среди грызунов, обитающих на территории страны, данный вирус не выявляется. По этой причине хантавирусная инфекция не входит в рутинные лабораторные панели обследования в Азербайджане. Тем не менее, в лабораториях страны как по охране здоровья человека, так и по здоровью животных имеются все технические возможности для проведения исследований на хантавирус. Министерство здравоохранения руководствуется рекомендациями ВОЗ и осуществляет взаимное сотрудничество с этой организацией. В случае необходимости (например, у лиц с соответствующими клиническими признаками, прибывших из эпидемиологически рискованных стран) обследования будут организованы в соответствии с клиническими протоколами.
Министерство здравоохранения, осуществляя контроль за эпидемиологической ситуацией, призывает население ориентироваться исключительно на официальные источники. Существующая ситуация не создаёт какого-либо дополнительного риска для населения страны.