https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_50bd73bd01ef305535c33065c_o.jpg
Səhiyyə naziri Teymur Musayev Asiya İnkişaf Bankının (AİB) Sektorlar Departamenti 3-ün (SD3) Baş direktoru Kristin Enqstromun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüş keçirib.
Səhiyyə naziri bildirib ki, Azərbaycan hökuməti səhiyyə sisteminin dayanıqlı inkişafı, tibb infrastrukturunun modernləşdirilməsi və əhalinin keyfiyyətli tibbi xidmətlərə çıxışının təmin olunmasını prioritet istiqamət kimi müəyyən edib. Teymur Musayev qeyd edib ki, son illərdə ölkədə tibb müəssisələrinin müasirləşdirilməsi, rəqəmsal həllərin tətbiqi istiqamətində mühüm addımlar atılıb.
Nazir həmçinin vurğulayıb ki, Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlıq səhiyyə sektorunda həyata keçirilən islahatların daha effektiv icrasına və beynəlxalq təcrübənin tətbiqinə mühüm töhfə verir. Teymur Musayev gələcəkdə innovativ layihələrin, xüsusilə regional səhiyyə infrastrukturunun inkişafı və tibbi kadr potensialının gücləndirilməsi sahəsində birgə təşəbbüslərin əhəmiyyətini qeyd edib.
Öz növbəsində, Kristin Enqstrom Azərbaycan hökumətinin səhiyyə sahəsində həyata keçirdiyi islahatları yüksək qiymətləndirib və AİB-in bu proseslərə dəstək verməyə hazır olduğunu vurğulayıb. O, insan kapitalının inkişafı və sosial sektor layihələri baxımından Azərbaycanla əməkdaşlığın strateji əhəmiyyətini qeyd edərək, xüsusilə ana və uşaq sağlamlığı, tibbi kadrların hazırlanması və innovativ tibbi texnologiyaların tətbiqi sahəsində yeni birgə təşəbbüslərə maraq göstərib.

https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_50bd73bd01ef305535c33065c_o.jpg
Министр здравоохранения Теймур Мусаев провел встречу с делегацией Азиатского банка развития (АБР), возглавляемой директором Секторального департамента 3 (SD3) Кристин Энгстром.
Министр здравоохранения отметил, что правительство Азербайджана определило устойчивое развитие системы здравоохранения, модернизацию медицинской инфраструктуры и обеспечение населения качественными медицинскими услугами в качестве приоритетного направления. Теймур Мусаев подчеркнул, что в последние годы в стране были предприняты важные шаги по модернизации медицинских учреждений и внедрению цифровых решений.
Министр также подчеркнул, что сотрудничество с Азиатским банком развития вносит важный вклад в более эффективную реализацию реформ в сфере здравоохранения и применение международного опыта. Теймур Мусаев отметил важность совместных инициатив в будущем по инновационным проектам, особенно в области развития региональной медицинской инфраструктуры и укрепления потенциала медицинских кадров.
В свою очередь, Кристин Энгстром высоко оценила реформы, осуществляемые правительством Азербайджана в сфере здравоохранения, и подчеркнула готовность АБР оказывать поддержку этим процессам. Он отметил стратегическое значение сотрудничества с Азербайджаном в плане развития человеческого капитала и реализации проектов в социальной сфере, выразив интерес к новым совместным инициативам, особенно в области здоровья матери и ребенка, подготовки медицинских кадров и внедрения инновационных медицинских технологий.