https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_119aff03ffb64c608dc55f5a3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Biofizika şöbəsinin aparıcı elmi işçisi Qəzənfər Bayramov vəfat edib.
Qəzənfər Bayramov 1953-cü ildə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Şərur rayonunun Sədərək kəndində anadan olub. 1974-1980-ci illərdə Sədərək kənd orta məktəbində, 1985-1989-cu illərdə BDU-nun Kimya fakültəsində təhsil alıb.
Əmək fəaliyyətinə 1972-ci ildən BDU-da başlayıb. 1982-1990-cı illərdə BDU-da kiçik elmi işçi, 1990-1999-cu illərdə böyük elmi işçi vəzifələrində işləyib. 1999-2019-cu illərdə BDU-nun Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Bioloji sistemlər fizikasi şöbəsində aparıcı elmi işçi olub.
1990-cı ildə kimya elmləri namizədi elmi dərəcəsi, 2009-cu ildə dosent elmi adı alıb. 2019-cu ildən Fizika Problemləri Elmi-Tədqiqat İnstitutunun Biofizika şöbəsinin aparıcı elmi işçisi kimi çalışıb. Qəzənfər Bayramov həm də 2018-cı ildən indiyədək BDU-nun Kimya fakültəsinin Fiziki və kolloid kimya kafedrasının dosenti idi.
Onun tədqiqat sahəsi maye kristal kompozitlərin fiziki-kimyəvi və elektrooptiki xassələrinin, yarımkeçirici-maye kristal və məsaməli silisium-maye kristal sistemlərində, bioloji sistemlərin analoqu olan obyektlərdə baş verən proseslərin tədqiqi idi. Qəzənfər Bayramov 225 elmi işin, o cümlədən 5 ixtiranın, magistrlər üçün 20 fənn proqramının və 2 kitabın müəllifi olub.
Qəzənfər Bayramov 2019-cu ildə “Bakı Dövlət Universitetinin 100 illiyi (1919-2019)” Azərbaycan Respublikasının yubiley medalı ilə təltif olunub.
Bakı Dövlət Universitetinin rəhbərliyi və kollektivi dosent Qəzənfər Bayramovun vəfatından kədərləndiyini bildirir, ailəsinə və yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_119aff03ffb64c608dc55f5a3_o.jpg
Скончался ведущий сотрудник отдела биофизики Научно-исследовательского института физических проблем Бакинского государственного университета (БГУ) Газанфар Байрамов.
Газанфар Байрамов родился в 1953 году в селе Садарак Шарурского района. В 1974-1980 годах учился в средней школе села Садарак, а в 1985-1989 годах — на химическом факультете БГУ.
Работать он начал в 1972 году - в БГУ. В 1982-1990 годах работал младшим научным сотрудником в БГУ, а в 1990-1999 годах — старшим научным сотрудником. В 1999-2019 годах был ведущим научным сотрудником отдела физики биологических систем Научно-исследовательского института физических проблем БГУ.
В 1990 году он стал кандидатом химических наук, а в 2009 году получил звание доцента. С 2019 года работал ведущим научным сотрудником отдела биофизики Научно-исследовательского института физических проблем. С 2018 года Газанфар Байрамов также является доцентом кафедры физико-коллоидной химии химического факультета.
Газанфар Байрамов является автором 225 научных работ, в том числе 5 изобретений, 20 магистерских программ и 2 книг.
В 2019 году Газанфар Байрамов был награжден юбилейной медалью «100-летие Бакинского государственного университета (1919-2019)».