https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cc9da611c0725e43d9d173eb9_o.jpg
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Leypsiq şəhərində Ukraynanın Baş nazirinin müavini, icma və ərazilərin inkişafı naziri Oleksi Kuleba ilə görüş keçirib.
Görüşdə Azərbaycan və Ukrayna arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın genişləndirilməsi, xüsusilə beynəlxalq avtomobil daşımalarında tranzit imkanlarının artırılması və rəqəmsal həllərin tətbiqi məsələləri müzakirə edilib.
Beynəlxalq avtomobil daşımalarında elektron icazə sisteminin (e-Permit) tətbiqinə dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb. Bu təşəbbüs sərhəd keçidlərinin sadələşdirilməsi, daşımaların rəqəmsallaşdırılması və daşıyıcılar üçün daha çevik və effektiv əməliyyat mühitinin yaradılmasına imkan verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_cc9da611c0725e43d9d173eb9_o.jpg
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев встретился в Лейпциге с заместителем премьер-министра Украины, министром развития общин и территорий Алексеем Кулебой.
На встрече были обсуждены вопросы расширения сотрудничества в транспортной сфере между Азербайджаном и Украиной, в том числе увеличения транзитных возможностей в международных автомобильных перевозках и внедрения цифровых решений.
Был подписан Меморандум о взаимопонимании по внедрению системы электронных разрешений (e-Permit) в международных автомобильных перевозках. Эта инициатива позволит упростить пересечение границ, ускорить цифровизацию перевозок и создать более гибкую и эффективную операционную среду для перевозчиков.