https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_27cf14c462d1fdae93dd6e457_o.jpg
15 may 2026-cı il tarixində Bakı Fond Birjası Britaniya-Azərbaycan Ticarət Palatasının Davamlılıq və Enerji Komitəsi tərəfindən təşkil olunan Dayanıqlı Maliyyə mövzusunda panel müzakirəsində iştirak edib.
Müzakirələrdə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı, Azərbaycan Biznesin İnkişafı Fondu, Bakı Fond Birjası və AZAL nümayəndələri iştirak edərək yaşıl maliyyənin Azərbaycanın iqlim və iqtisadi inkişaf hədəflərinə necə dəstək verə biləcəyi mövzusunda fikir mübadiləsi aparıblar.
Panel zamanı Azərbaycanın “Network for Greening the Financial System” (NGFS) təşkilatına üzvlüyü, milli Yaşıl Taksonomiyanın hazırlanması, ESG risklərinin inteqrasiyası və yaşıl təşəbbüslərin maliyyələşdirilməsi imkanları kimi istiqamətlərdə əldə olunan irəliləyişlər vurğulanıb.
Kapital bazarlarının potensialı ilə bağlı çıxış edən Bakı Fond Birjasının Ticarət və Dəstək şöbəsinin rəhbəri Fərid Abbaszadə dayanıqlı kapital bazarının qlobal miqyasda həcminin 9.1 trilyon ABŞ dollarına çatdığını qeyd edib. O, Azərbaycanın yaşıl istiqrazlar və dayanıqlılıqla əlaqəli istiqrazlar (Sustainability-Linked Bonds – SLB) kimi alətlər vasitəsilə yaşıl investisiyaların cəlb olunması üçün mühüm potensiala malik olduğunu bildirib.
Tədbirdə həmçinin Azərbaycanda etibarlı və güclü dayanıqlı maliyyə ekosisteminin formalaşdırılması üçün müxtəlif sektorlar arasında əməkdaşlığın əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.

Baku Stock Exchange participated in a panel discussion on Sustainable Finance
Baku Stock Exchange participated in a panel discussion on Sustainable Finance Baku Stock Exchange participated in a panel discussion on Sustainable Finance
On May 15, 2026, the Baku Stock Exchange participated at a panel discussion on Sustainable Finance hosted by British Chamber of Commerce Azerbaijan Sustainability and Energy Committee
The discussion featured representatives from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, Azerbaijan Business Development Fund , Baku Stock Exchange, AZAL , focusing on how green finance can support Azerbaijan’s climate and economic development goals.
Speakers highlighted important progress, including Azerbaijan’s membership in the Network for Greening the Financial System (NGFS), the development of a national Green Taxonomy, ESG risk integration, and financing opportunities for green initiatives.
Discussing the potential of capital markets, Dr. Farid Abbaszade, Head of Trading at Baku Stock Exchange, provided an eye-opening perspective on the scale of the sector. He noted that the total size of the sustainable capital market has reached a staggering $9.1 trillion USD globally, highlighting the immense opportunity for Azerbaijan to attract green investment through instruments such as green bonds and sustainability-linked bonds (SLBs).
The event underlined the importance of cross-sector collaboration in building a strong and credible sustainable finance ecosystem in Azerbaijan.