https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_074434f42e52cf550399653fc_o.jpg
VTB (Azərbaycan) və Basketbol federasiyası əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalayıblar. Müqaviləyə əsasən Bank Azərbaycan basketbol liqasının rəsmi tərəfdaşı olub. Tərəfdaşlıq bir il müddətinə nəzərdə tutulub.
“VTB üçün idmana və bədən tərbiyəsinə dəstək respublika ərazisində gördüyümüz işin mühüm hissəsidir. Biz sağlam həyat tərzini təbliğ etməyə çalışırıq və mühüm dövlət layihələrinin inkişafında iştirak etməkdən məmnunuq. Azərbaycanda bu, artıq bizim üçün yaxşı ənənəyə çevrilib - uşaq futbolu, qaçış, səmti müəyyən etmə və digər idman növləri üzrə yarışlara sponsorluq edirik. Bu təcrübə əməkdaşlarımızın da “formada qalması” üçün yaxşı stimuldur. Biz milli basketbol liqasında rəqabətin artmasına, idmançıların və klubların səviyyəsinin ümumi artımına və getdikcə daha çox həvəskar və peşəkarların, xüsusən də gənclərin basketbola cəlb olunmasına töhfə verməkdən məmnunuq”, - deyə VTB (Azərbaycan)-ın idarə heyətinin sədri İqor Okaev deyib.
VTB (Azərbaycan) sosial məsuliyyətli bank kimi müxtəlif idman tədbirlərinə sponsorluq etməklə Azərbaycan idmanını fəal şəkildə dəstəkləyir. Bu il VTB “Qızıl Payız” və “Qaçan Flaminqo” cığır qaçışı üzrə yarışlarını, səmti müəyyən etmə üzrə turnirini və dağ idman klubunun açıq çempionatını maliyyələşdirib. Bank həmçinin uşaq futbolu yarışlarını dəstəkləyir, xüsusən də bu yay 11 yaşadək uşaqlar arasında “VTB Azərbaycan Kuboku” futbol turnirini təşkil etmişdir.
Azərbaycan Basketbol Federasiyası 1992-ci ildə yaradılıb. 1994-cü ildə Beynəlxalq Basketbol Federasiyasının tamhüquqlu üzvü oldu. 2006-cı ildə Azərbaycanın kişilərdən ibarət komandası Albaniyada keçirilən FİBA Avropa İnkişaf Kubokunda iştirak edərək birinci yeri qazanıb. Hazırda Azərbaycan Basketbol Liqasında 8 komanda təmsil olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_074434f42e52cf550399653fc_o.jpg
VTB (Azerbaijan) and the Basketball Federation of the Republic signed a partnership agreement, under which the bank became the official sponsor of the Azerbaijan Basketball League. The partnership is for a year.
“For VTB, supporting sports and physical education is a significant part of the work on the territory of the republic. We strive to promote a healthy lifestyle and are happy to participate in the development of key government projects. In Azerbaijan, this has already become a good tradition for us - we sponsor competitions in children's football, running, orienteering and other sports. This practice is a good incentive for our employees to “keep fit”. We are pleased to contribute to increased competition in the national basketball league, the overall growth of the level of athletes and clubs, and the involvement of an increasing number of amateurs and professionals, especially young guys, in basketball,” - commented Igor Okaev, Chairman of the Board of VTB (Azerbaijan).
VTB (Azerbaijan), as a socially responsible bank, actively supports Azerbaijani sports by sponsoring various sporting events. This year, VTB financed the Golden Autumn and Running Flamingo trail running competitions, an orienteering tournament, and an open championship of a mountain sports club. The Bank supports children's football competitions – in particular, this summer it organized the football tournament “VTB Azerbaijan Cup” among children under 11 years old.
Reference:
The Azerbaijan Basketball Federation was established in 1992. In 1994, she became a full member of the International Basketball Federation. In 2006, the Azerbaijani men's national team took part in the FIBA European Development Cup in Albania, where they won first place. Currently Azerbaijan Basketball League is represented by 8 teams.