https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_074434f42e52cf550399653fc_o.jpg
VTB (Azərbaycan) və Basketbol federasiyası əməkdaşlıq haqqında müqavilə imzalayıblar. Müqaviləyə əsasən Bank Azərbaycan basketbol liqasının rəsmi tərəfdaşı olub. Tərəfdaşlıq bir il müddətinə nəzərdə tutulub.
“VTB üçün idmana və bədən tərbiyəsinə dəstək respublika ərazisində gördüyümüz işin mühüm hissəsidir. Biz sağlam həyat tərzini təbliğ etməyə çalışırıq və mühüm dövlət layihələrinin inkişafında iştirak etməkdən məmnunuq. Azərbaycanda bu, artıq bizim üçün yaxşı ənənəyə çevrilib - uşaq futbolu, qaçış, səmti müəyyən etmə və digər idman növləri üzrə yarışlara sponsorluq edirik. Bu təcrübə əməkdaşlarımızın da “formada qalması” üçün yaxşı stimuldur. Biz milli basketbol liqasında rəqabətin artmasına, idmançıların və klubların səviyyəsinin ümumi artımına və getdikcə daha çox həvəskar və peşəkarların, xüsusən də gənclərin basketbola cəlb olunmasına töhfə verməkdən məmnunuq”, - deyə VTB (Azərbaycan)-ın idarə heyətinin sədri İqor Okaev deyib.
VTB (Azərbaycan) sosial məsuliyyətli bank kimi müxtəlif idman tədbirlərinə sponsorluq etməklə Azərbaycan idmanını fəal şəkildə dəstəkləyir. Bu il VTB “Qızıl Payız” və “Qaçan Flaminqo” cığır qaçışı üzrə yarışlarını, səmti müəyyən etmə üzrə turnirini və dağ idman klubunun açıq çempionatını maliyyələşdirib. Bank həmçinin uşaq futbolu yarışlarını dəstəkləyir, xüsusən də bu yay 11 yaşadək uşaqlar arasında “VTB Azərbaycan Kuboku” futbol turnirini təşkil etmişdir.
Azərbaycan Basketbol Federasiyası 1992-ci ildə yaradılıb. 1994-cü ildə Beynəlxalq Basketbol Federasiyasının tamhüquqlu üzvü oldu. 2006-cı ildə Azərbaycanın kişilərdən ibarət komandası Albaniyada keçirilən FİBA Avropa İnkişaf Kubokunda iştirak edərək birinci yeri qazanıb. Hazırda Azərbaycan Basketbol Liqasında 8 komanda təmsil olunur.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_074434f42e52cf550399653fc_o.jpg
ВТБ (Азербайджан) и Федерация баскетбола республики подписали соглашение о партнерстве, в рамках которого банк стал официальным спонсором Азербайджанской баскетбольной лиги. Сотрудничество рассчитано на год.
«Для ВТБ поддержка спорта и физкультуры – значимая часть работы на территории республики. Мы стремимся популяризировать здоровый образ жизни и рады участвовать в развитии ключевых государственных проектов. В Азербайджане для нас это уже стало доброй традицией – у нас за плечами спонсорство соревнований по детскому футболу, бегу, спортивному ориентированию и другим видам спорта. Такая практика – хороший стимул и для наших сотрудников «держать себя в форме». Мы рады способствовать повышению конкуренции в национальной баскетбольной лиге, общему росту уровня спортсменов и клубов и приобщению к баскетболу все большего числа любителей и профессионалов, особенно – молодых ребят», – прокомментировал председатель правления ВТБ (Азербайджан) Игорь Окаев.
ВТБ (Азербайджан), как социально ответственный банк, оказывает активную поддержку азербайджанскому спорту, выступая спонсором различных спортивных мероприятий. В этом году ВТБ профинансировал проведение соревнований по трейлараннингу «Золотая Осень» и «Бегущий фламинго», турнир по спортивному ориентированию и открытое первенство горноспортивного клуба. Банк поддерживает соревнования по детскому футболу – в частности, летом этого года выступил организатором футбольного турнира среди детей до 11 лет «Кубок ВТБ Азербайджан».
Федерация баскетбола Азербайджана была создана в 1992 году. В 1994 году стала полноценным членом Международной баскетбольной федерации. В 2006 году азербайджанская мужская сборная команда приняла участие в Европейском Кубке Развития ФИБА в Албании, где получила первое место. В настоящее время Азербайджанскую баскетбольную лигу представляют 8 команд.