https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_47b149ba20a4f64948bfc1c79_o.jpg
Kaspersky mütəxəssisləri kibercinayətkarların taktikaları və infrastrukturunda əhəmiyyətli dəyişikliklərin də daxil edildiyi fidyə proqramları hücumlarının qlobal təhlilinin nəticələrini təqdim etdilər.
Məlumatlara görə, hücum edənlər getdikcə ənənəvi məlumat şifrələməsindən imtina ilə diqqətlərini məxfi məlumatları oğurlamağa və onlardan sonrakı şantajdan istifadə etməyə yönəldirlər. Gizlədilmiş məlumatların satıldığı və mübadilə edildiyi “Telegram” kanalları və qaranlıq şəbəkə resursları əsas paylama və pul qazanma kanalları olaraq qalır.
Qeyd olunur ki, kibercinayətkar qruplar korporativ sistemlərə giriş məlumatlarının ilkin giriş brokerləri vasitəsilə satın alındığı "Xidmət kimi giriş" (Access-as-a-Service) modelinə fəal şəkildə keçid edirlər. Bu, kibercinayətkarlıq cinayəti törətmək riskini azaldır və hücumların miqyaslandırılmasını asanlaşdırır.
Həmçinin son nöqtə cihazlarında təhlükəsizlik həllərini deaktiv etmək üçün hazırlanmış vasitələrin (EDR bypass) istifadəsi qeydə alınıb ki, bu da hücumları daha hədəfli və texniki cəhətdən mürəkkəb edir. Ayrıca bir tendensiya isə post-kvant kriptoqrafiyasının elementlərindən istifadə edən zərərli proqramların ortaya çıxmasıdır.
Mütəxəssislər qeyd edirlər ki, müasir fidyə proqramlarının ekosistemi getdikcə rolların paylanması, avtomatlaşdırılmış proseslər və dayanıqlı pul qazanma mexanizmlərinə malik strukturlaşdırılmış bir sənayeyə bənzəyir.
Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov:
"Biz fidyə proqramlarının məhdud miqyaslı hücumlardan kənara çıxdığını və aydın struktur və dayanıqlı biznes modelinə malik bütöv bir sənayeyə çevrildiyini görürük. Bu gün təcavüzkarlar yalnız məlumatları şifrələməklə kifayətlənmir, həm də avtomatlaşdırma, vasitəçilər və qanuni vasitələrdən fəal şəkildə istifadə edərək oğurlanmış məlumatlardan pul qazanmaq üçün sistemli bir proses qururlar. Bu, təşkilatların reaktiv müdafiədən kibertəhlükəsizliyə çoxqatlı və proaktiv yanaşmaya keçməsini tələb edir".
Mütəxəssislərin fikrincə, təşkilatların bu cür təhdidlərə qarşı dayanıqlılığı infrastrukturlarının müntəzəm olaraq yenilənməsindən, müasir aşkarlama və cavab sistemlərinin tətbiqindən, məlumatların ehtiyat nüsxəsinin çıxarılmasından və işçilərin kibersavadlılığının artırılmasından asılıdır.
Mütəxəssislər onu da qeyd edirlər ki, fidyə proqramlarının təkamülü kibertəhdidlərin getdikcə daha da mürəkkəbləşən ümumi tendensiyasını əks etdirir və şirkətlərdən hücum taktikalarını daim izləməyi və müdafiə üçün hərtərəfli yanaşmalar tətbiq etməyi tələb edirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_47b149ba20a4f64948bfc1c79_o.jpg
Эксперты «Лаборатории Касперского» представили результаты глобального анализа атак программ-вымогателей, отметив существенные изменения в тактиках и инфраструктуре киберпреступников.
Согласно данным исследования, злоумышленники всё чаще отказываются от классического шифрования данных, смещая фокус на кражу конфиденциальной информации и последующий шантаж. Основными каналами распространения и монетизации остаются Telegram-каналы и ресурсы даркнета, где происходит продажа и обмен скомпрометированными данными.
Отмечается, что киберпреступные группы активно переходят к модели «доступ как услуга» (Access-as-a-Service), при которой доступ к корпоративным системам приобретается через брокеров первоначального доступа. Это снижает порог входа в киберпреступность и способствует масштабированию атак.
Также фиксируется использование инструментов, предназначенных для отключения защитных решений на конечных устройствах (EDR-обход), что делает атаки более целенаправленными и технически сложными. Отдельным трендом стало появление вредоносных программ, использующих элементы постквантовой криптографии.
Эксперты отмечают, что современная экосистема программ-вымогателей всё больше напоминает структурированную индустрию с распределением ролей, автоматизацией процессов и устойчивыми механизмами монетизации.
Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане, комментирует:
«Мы наблюдаем, как программы-вымогатели перестали быть разрозненными атаками и превратились в целую индустрию с чёткой структурой и устойчивой бизнес-моделью. Сегодня злоумышленники не только шифруют данные, но и выстраивают системный процесс монетизации украденной информации, активно используя автоматизацию, посредников и легитимные инструменты. Это требует от организаций перехода от реактивной защиты к многоуровневому и проактивному подходу к кибербезопасности».
По словам экспертов, устойчивость организаций к подобным угрозам зависит от регулярного обновления инфраструктуры, внедрения современных систем обнаружения и реагирования, резервного копирования данных, а также повышения уровня киберграмотности сотрудников.
Специалисты подчёркивают, что развитие программ-вымогателей отражает общий тренд усложнения киберугроз и требует от компаний постоянного мониторинга тактик злоумышленников и применения комплексных подходов к защите.