https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6d2a1571c466cc13818cedfe7_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində Tələbə Elmi Cəmiyyətinin (TEC) təşkilatçılığı ilə “Məktəb kitabxanaları və informasiya savadlılığı” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Kitabxana-informasiya resurslarının idarə edilməsi kafedrasının magistrantı Aynur Ələsgərova məruzə edib.
Magistrant məktəb kitabxanalarının formalaşma tarixi, inkişaf mərhələləri, onların təhsil prosesindəki rolu barədə məlumatları diqqətə çatdırıb. “Kitabxana işi haqqında” Qanunda kitabxanaların elm, təhsil, tərbiyə, mədəniyyət, informasiya funksiyalarını yerinə yetirən sosial institut kimi təsbit olunduğunu qeyd edib.
Məruzədə informasiya savadlılığının mahiyyəti izah olunub, bu prosesin şagirdlərin məlumatı axtarmaq, qiymətləndirmək və düzgün istifadə etmək bacarıqlarının formalaşmasına mühüm təsir etdiyi bildirilib: “Məktəb kitabxanaları şagirdlərin informasiya savadlılığının formalaşmasında mühüm rol oynayır, onların təlim bacarıqları inkişaf etdirir. Bu bacarıqlar şagirdlərdə tənqidi düşüncəni gücləndirir, onları müstəqil öyrənməyə və akademik uğurlarını artırmağa təşviq edir”.
Araşdırmada tədrisin informasiya təminatında aparıcı rola malik olan məktəb kitabxanalarının müasir informasiya cəmiyyətinin tələbləri səviyyəsində təşkili, kitabxana fondlarının rəqəmsal resurslarla zənginləşdirilməsi, şagirdlərin informasiya axtarışı bacarıqlarının davamlı inkişaf etdirilməsi, məktəb kitabxanalarının informasiya resurslarının menecmenti kimi istiqamətlər tədqiq olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_6d2a1571c466cc13818cedfe7_o.jpg
A scientific seminar titled “School Libraries and Information Literacy” was held at the Faculty of Information and Document Management of Baku State University.
At the seminar, Ainur Aleskerova, a master’s student of the Department of Library and Information Resource Management at BSU, delivered a presentation on the role of school libraries in the modern educational process.
In her presentation, the student discussed the history of school libraries, their stages of development, and their importance in education. She noted that the Law “On Library Work” defines libraries as social institutions performing scientific, educational, pedagogical, cultural, and informational functions.
The presentation also highlighted the importance of information literacy, emphasizing its role in developing students’ abilities to search for, evaluate, and effectively use information. It was noted that school libraries play a significant role in strengthening students’ critical thinking, encouraging independent learning, and improving academic performance.
The study examined key issues such as the organization of school libraries in line with the demands of the modern information society, the enrichment of library collections with digital resources, the continuous development of students’ information-search skills, and the effective management of library information resources.