https://innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bbcb718bb80d7940ba9d755db_o.jpg
“Bir Kredit BOKT” MMC 2025-ci il üzrə maliyyə göstəricilərini açıqlayıb. Hesabata əsasən, maliyyə qurumunun kredit portfeli 2025-ci ildə kreditləşmə fəaliyyəti nəticəsində 11 milyon 747 min 725 AZN təşkil edib.
2025-ci ildə “Bir Kredit BOKT” MMC-nin gəlirlərinin əsas hissəsini – 98%-ni (269 min 528 AZN) faiz gəlirləri təşkil edib. Digər gəlirlər isə ümumi gəlirlərin 2%-i həcmində olub (4 min 477 AZN). Hesabat dövrü üzrə xalis zərər 206 min 908 AZN təşkil edib. Buna səbəb kreditləşmə fəaliyyətinə 2025-ci ilin avqust ayından etibarən başlanılması, eləcə də cəlb edilmiş vəsaitlər üzrə faiz xərclərinin, ehtiyatların və əməliyyat xərclərinin ilin əvvəlindən formalaşdırılması olub.
2025-ci ilin sonunda “Bir Kredit BOKT” MMC-nin cəmi aktivləri 108 milyon 728 min 812 AZN təşkil edib. Müqayisə üçün qeyd edək ki, 2024-cü ilin sonunda bu göstərici 83 milyon 480 min 131 AZN təşkil edirdi. Beləliklə, BOKT-nin aktivləri illik müqayisədə 25 milyon manatdan çox artıb. Artımın əsas səbəbləri investisiya portfelinin 15 milyon manat genişlənməsi, həmçinin BOKT tərəfindən 6 ay ərzində verilən kreditlərin həcmidir ki, bu rəqəm yuvarlaq olaraq 12 milyon manatdır. Aktivlərdən çıxılan ehtiyatlar, keçmiş illərin zərəri 2 milyon manat təşkil edir. Hesabat dövründə BOKT-nin nizamnamə kapitalı da artırılaraq 99 milyon 835 min 580 manata çatdırılıb.
Cari dövr ərzində BOKT rebrendinq edərək “BirKart BOKT” MMC adından, “Bir Kredit BOKT” MMC adına keçib. Rebrendinqin əsas məqsədi qurumun gələcək inkişaf strategiyasına uyğun olaraq daha innovativ və texnoloji yönümlü xidmət modelinin formalaşdırılması, eləcə də müştərilərə tam onlayn xidmətlərin təqdim edilməsidir. Bu istiqamətdə təqdim olunan əsas xidmətlərdən biri də Birmarket mobil tətbiqi vasitəsilə müştərilərin ehtiyaclarına uyğun onlayn kreditləşmə xidmətidir.
Hesabatla ətraflı tanış olmaq üçün: www.b-b.az/aC3aDn
Qeyd edək ki, kreditlərin verilməsi məqsədilə 2018-ci ildə yaradılmış “BirKart BOKT” MMC-nin 31 dekabr 2025-ci il tarixinə nizamnamə kapitalının 100%-i “Kapital Bank” ASC-yə məxsusdur. Hazırda fəaliyyətini “Bir kredit BOKT” MMC adı altında davam etdirən qurum Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Neftçilər prospekti 153 ünvanında yerləşir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-05/_innews_bbcb718bb80d7940ba9d755db_o.jpg
“Bir Kredit BOKT” LLC has announced its financial results for 2025. According to the report, the company’s loan portfolio reached AZN 11 million 747 thousand 725 as a result of its lending activities during the year.
In 2025, the majority of “Bir Kredit BOKT” income – 98% (AZN 269 thousand 528) – was generated from interest income, while other income accounted for 2% of total revenues (AZN 4 thousand 477). Since lending operations commenced in August 2025, and interest expenses on attracted funds, provisions, and operating expenses had been accrued since the beginning of the year, the financial year ended with a net loss. Net loss for the reporting period amounted to AZN 206 thousand 908.
As of the end of 2025, the total assets of “Bir Kredit BOKT” LLC amounted to AZN 108 million 728 thousand 812. For comparison, this figure stood at AZN 83 million 480 thousand 131 at the end of 2024. Thus, the company’s assets increased by more than AZN 25 million year-on-year. The main drivers of this growth were the expansion of the investment portfolio by AZN 15 million, as well as the volume of loans issued during the company’s six months of market activity, which totaled approximately AZN 12 million. At the same time, reserves and accumulated losses from previous years deducted from assets amounted to AZN 2 million. During the reporting period, the company’s charter capital was also increased to AZN 99 million 835 thousand 580.
During the reporting period, the company underwent a rebranding process, changing its name from “BirKart BOKT” LLC to “Bir Kredit BOKT” LLC. The main objective of the rebranding was to establish a more innovative and technology-oriented service model in line with the company’s long-term development strategy, as well as to provide customers with fully online services. One of the key services introduced in this direction is online lending through the Birmarket application, enabling customers to access loan solutions tailored to their needs.
For more detailed information about the report: www.b-b.az/aC3aDn
“BirKart BOKT” LLC, established in 2018 for lending purposes, is fully owned by Kapital Bank as of December 31, 2025. Currently operating under the name “Bir Kredit BOKT” LLC, the company is located at 153 Neftchilar Avenue, Nasimi District, Baku.