Azərbaycan və Qırğızıstan energetika nazirləri əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər
Azərbaycan və Qırğızıstan energetika nazirləri əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər Azərbaycan və Qırğızıstan energetika nazirləri əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanlarını müzakirə ediblər
“Bakı Enerji Həftəsi” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Qırğızıstanın energetika naziri Taalaybek İbrayev arasında görüş keçirilib.
Görüşdə Azərbaycan və qırğız xalqları arasında tarixən mövcud olan ənənəvi dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin dövlət başçılarının siyasi iradəsinə uyğun olaraq uğurla inkişaf etdiyi qeyd olunub. Enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı çərçivəsində neft məhsullarının tədarükü, neft-kimya sənayesində və elektrik enerji sahəsində əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Görüşdə “Mərkəzi Asiya-Azərbaycan Enerji Dəhlizi” layihəsinin perspektivləri də müzakirə edilib. Layihənin region ölkələrinin enerji sistemlərinin inteqrasiyasına, enerji təhlükəsizliyinin gücləndirilməsinə və bərpa olunan enerji mənbələrindən istehsal olunan elektrik enerjisinin yeni bazarlara çıxarılmasına mühüm töhfə verəcəyi bildirilib. Azərbaycanın enerji sahəsində etibarlı tərəfdaş olduğunu vurğulayaraq, iki ölkə arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsində maraqlı olduqlarını bildirib.
Görüşdə enerji sahəsində əməkdaşlığın inkişafı üçün Azərbaycan-Qırğızıstan Birgə İşçi Qrupunun növbəti iclasının tezlliklə keçirilməsi razılaşdırılıb. Azərbaycanın energetika naziri Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının (ŞƏT) energetika nazirlərinin 6-cı iclası və “Qırğızıstan-ŞƏT 2026” beynəlxalq enerji sərgisində iştiraka dəvət edilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f2720a35e3697bad89b790b86_o.jpg
A meeting was held between Azerbaijan’s Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Energy of the Kyrgyz Republic Taalaibek Ibraev on the sidelines of Baku Energy Week.
During the meeting, it was noted that the traditional friendship and brotherly ties that have historically existed between the Azerbaijani and Kyrgyz peoples continue to develop successfully in line with the political will of the two countries’ heads of state. Within the expanding cooperation in the energy sector, they exchanged views on the supply of petroleum products, collaboration in the petrochemical industry and in the electricity sector.
The prospects of the Central Asia-Azerbaijan Energy Corridor project were also discussed at the meeting. It was emphasized that the project would make a significant contribution to the integration of the region’s energy systems, the strengthening of energy security and the access of electricity generated from renewable energy sources to new markets. The Kyrgyz side highlighted Azerbaijan’s role as a reliable partner in the energy sector and expressed its interest in further expanding bilateral cooperation.
The parties also agreed to convene the next meeting of the Azerbaijan-Kyrgyzstan Joint Working Group in the near future to advance cooperation in the energy sector. Azerbaijan’s Energy Minister was invited to participate in the 6th Meeting of Energy Ministers of the Shanghai Cooperation Organization (SCO) and the Kyrgyzstan-SCO 2026 International Energy Exhibition.