https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f97b9106d33a464a55f35622a_o.jpg
“Bakı Enerji Forumu” çərçivəsində energetika naziri Pərviz Şahbazovla Misirin neft və mineral ehtiyatlar naziri Karim Badavi arasında görüş keçirilib.
Görüşdə iki ölkə arasında münasibətlərin inkişafında dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin və əldə olunmuş razılaşmaların əhəmiyyəti vurğulanıb. Azərbaycanın son illərdə Misirlə enerji əməkdaşlığının yeni mərhələyə yüksəldiyi qeyd olunub. Bu kontekstdə iki ölkənin müvafiq nazirlikləri arasında imzalanmış elektrik və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu, eləcə də bu ilin martında SOCAR və EGPC arasında neft, neft məhsulları və LNG ticarəti, habelə hasilat, kəşfiyyat, emal və insan kapitalının inkişafı sahələrini əhatə edən Çərçivə Sazişinin əhəmiyyətindən bəhs edilib. Bildirilib ki, 2023-cü ildən indiyə qədər “SOCAR Trading” Misir istiqamətinə 1,3 milyon tondan çox LNG təchiz edib
Görüşdə, həmçinin elektrik enerjisi və bərpa olunan enerji sahələrində əməkdaşlıq çərçivəsində 200 MVt gücündə günəş elektrik stansiyası layihəsi üzrə əməkdaşlıq imkanları nəzərdən keçirilib.
Söhbət zamanı İnkişaf etməkdə olan Səkkiz Ölkənin İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (D-8) çərçivəsində əməkdaşlıq barədə də fikir mübadiləsi aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f97b9106d33a464a55f35622a_o.jpg
Within the Baku Energy Forum, a meeting was held between Energy Minister Parviz Shahbazov and Minister of Petroleum and Mineral Resources of the Arab Republic of Egypt Karim Badawi.
During the meeting, the importance of mutual visits by the Heads of State and the agreements reached in advancing bilateral relations was emphasized. It was noted that Azerbaijan's energy cooperation with Egypt has reached a new stage in recent years. In this context,the significance of the Memorandum of Understanding on Cooperation in the fields of electricity and renewable energy signed between the relevant ministries of the two countries, as well as the Framework Agreement, covering cooperation in the trade of crude oil, petroleum products and LNG, as well as activities related to hydrocarbon production, exploration, refining and human capital development signed in March this year between SOCAR and EGPC was highlighted. It was noted that since 2023, SOCAR Trading has supplied more than 1.3 million tons of LNG to Egypt.
The meeting also reviewed opportunities for cooperation on a 200 MW solar power plant project within the framework of bilateral cooperation in the fields of electricity and renewable energy.
During the conversation, the sides also exchanged views on cooperation within the framework of D-8 Organization for Economic Cooperation.