https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f83ae94bf2b0a2ee92e4d3c96_o.jpg
Kaspersky-nin qlobal hesabatına* əsasən, rəqəmsal zorakılıq qurbanlarının təxminən 60%-i buna yaxınları tərəfindən məruz qaldıqlarını bildirib. Söhbət daha çox dostlar (15%), hazırkı (10%) və keçmiş (6%) partnyorlar, həmkarlar (8%) və ailə üzvlərindən (7%) gedir.
Dostları, partnyorları və ya qohumları tərəfindən rəqəmsal istismara məruz qalmış respondentlər əksər hallarda yaxınlarına qarşı oxşar davranışlar göstərdiklərini etiraf ediblər. Bu, rəqəmsal istismarın tez-tez qarşılıqlı olduğunu və gündəlik ünsiyyətin bir hissəsinə çevrildiyini göstərə bilər.
“Kaspersky-nin hesabatındakı məlumatlar məişət zorakılığı qurbanları ilə işimizdə müşahidə etdiyimiz tendensiyalarla əsasən uyğun gəlir. Nijni Novqorod Qadın Böhran Mərkəzində zənglərin 72%-i həyat yoldaşı və ya partnyoru, 10%-i valideynlər və ya qohumlar, 18%-i isə yadlar da daxil olmaqla, digər insanlar tərəfindən törədilən zorakılıqlarla bağlıdır. Rəqəmsal zorakılıq tez-tez yaxın dairələr tərəfindən nəzarət, təqib və psixoloji təzyiq vasitəsinə çevrilir. Eyni zamanda, həm Rusiya üzrə, həm də beynəlxalq statistika göstərir ki, qadınlar onlayn zorakılıq da daxil olmaqla, müxtəlif zorakılıq formalarına qarşı ən həssas qrup olaraq qalırlar, - deyə “Nijni Novqorod Qadın Böhran Mərkəzi – qadınlara və onların ailələrinə dəstək” Nijni Novqorod Vilayət İctimai Təşkilatının sədri Anastasiya Yermolayeva bildirib.”
Problem haqqında məlumatlılıq səviyyəsi yaşa görə dəyişir. Smartfonlar və daimi internetə çıxış dövründə böyüyən “zumer”lərin 81%-i "rəqəmsal istismar" termini ilə tanış olduqlarını və təxminən 60%-i son bir ildə bunun ən azı bir forması ilə qarşılaşdıqlarını bildirib. Bu, bütün yaş qrupları arasında ən yüksək göstəricidir. “Beybi-bumer”lər arasında (1946-1964-cü illər arasında anadan olanlar) respondentlərin yalnız 64%-i bu termini bildiyini qeyd edib.
Bütün yaş qruplarında qadınlar rəqəmsal mühitdə narahatlıq və kövrəklik hissləri barədə daha çox məlumat veriblər. Qadın respondentlərin 62,5%-i internetdə özlərini təhlükəsiz hiss etməyib. Kişilər arasında isə bu göstərici 54% olub.
"Kiberzorakılığın qurbanı olmaq ümumiyyətlə ağrılı bir təcrübədir. Cinayətkar tanıdığınız biri olduqda, bu, zorakılığıa tanımadığınız biri tərəfindən məruz qalmaqdan daha travmatik olur. Kiberzorakılıq partnyor və ya dost tərəfindən başlandıqda buna cavab olaraq yaranan qorxu, qəzəb, nəzarətin itirilməsi, çarəsizlik, başqalarına inamın itirilməsi və çaşqınlıq daha da şiddətlənir, çünki bütün bunlar xəyanət təcrübəsi ilə daha da ağırlaşır. Bundan əlavə, bu, çox vaxt texnologiyadan istifadə edərək keçmiş səhvlərin qisasını almaq cəhdi ola bilər (keçmiş partnyorlar və ya işçilər tərəfindən kiberqisas): indi, münasibəti sonlandırarkən bu ssenarini nəzərə almaq və əvvəlcədən təhlükəsizlik tədbirləri görməyə çalışmaq vacibdir", - deyə Milli Tədqiqat Universitetinin Ali İqtisadiyyat Məktəbinin Təhsil İnstitutunun Müasir Uşaqlıq Tədqiqatları Mərkəzinin direktoru və Psixologiya üzrə fəlsəfə doktoru Aleksandra Boçaver qeyd edib.
“Kibertəhlükəsizlik baxımından rəqəmsal sui-istifadə hallarının təxminən 60%-nin qurbana yaxın insanlardan qaynaqlanması müdafiə yanaşmasını əhəmiyyətli dərəcədə dəyişdirir. Bu təhdidlər çox vaxt ənənəvi kiberhücumlara bənzəmir: onlar gündəlik ünsiyyətdə, etibarlı cihazlarda baş verir və bəzən hesablara və ya məlumatlara ortaq girişi əhatə edir. Bu, onların aşkarlanmasını daha da çətinləşdirir və bu cür sui-istifadə hallarını daha az nəzərə çarpan edir. Buna görə də, əsas rəqəmsal gigiyena qaydalarına riayət etmək, giriş və icazələri idarə etmək və etibarlı təhlükəsizlik vasitələrindən istifadə etmək xüsusilə vacibdir”, - deyə Kaspersky GReAT-ın aparıcı mütəxəssisi Tatyana Şişkova bildirir.
Kaspersky tövsiyə edir:
- rəqəmsal zorakılığa məruz qaldığınızdan şübhələnirsinizsə, bunu görməzdən gəlməyin. Mümkün olduqda hadisələri qeyd edin və vəziyyət gərginləşmədən kömək alın;
- rəqəmsal məkanınızı qoruyun: güclü, unikal şifrələrdən istifadə edin, mümkün olduqda bütün xidmətlərdə ikifaktorlu identifikasiyanı aktivləşdirin və hesabınızın məxfilik parametrlərini müntəzəm olaraq nəzərdən keçirin;
- “stalker” proqramlarını aşkarlaya və şübhəli fəaliyyət barədə sizi xəbərdar edə bilən təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. Məsələn, pulsuz Android üçün Kaspersky tətbiqi rəqəmsal nəzarət vasitələrini aşkar etməyə kömək edir və simsiz etiketlər də daxil olmaqla naməlum “Bluetooth” cihazları barədə məlumatlandırır;
- lazım gələrsə, qaynar xətlərdən, böhran mərkəzlərindən və ya yaxınlarınızdan dəstək alın;
- mümkün olduqda başqalarına kömək edin: əgər zorakılğın şahidi olursunuzsa və dəstək təklif edə və ya kiminsə müraciət edə biləcəyi yeri tövsiyə edə bilirsinizsə, bunu edin.
Kaspersky – informasiya təhlükəsizliyi təchizatçıları və zorakılıq qurbanlarını dəstəkləyən qeyri-kommersiya təşkilatlarını özündə birləşdirən “Stalker” Proqramları ilə Mübarizə Koalisiyasının (Coalition Against Stalkerware) təsisçi üzvüdür. Koalisiya haqqında ətraflı məlumatı Coalition Against Stalkerware veb-saytında əldə edə bilərsiniz.
* "Görünməz nəzarət və ya rəqəmsal zorakılıq nədir?" adlı sorğu Kaspersky-nin daxili tədqiqat mərkəzi tərəfindən 2025-ci ildə Avstriya, Braziliya, Çin, Kolumbiya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Hindistan, İndoneziya, İtaliya, Malayziya, Meksika, Mərakeş, Portuqaliya, Rusiya, Serbiya, İspaniya, Böyük Britaniya və ABŞ-dan olan 7600 respondent arasında aparılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_f83ae94bf2b0a2ee92e4d3c96_o.jpg
Почти 60% жертв цифрового насилия сообщили, что сталкивались с ним со стороны людей из своего окружения. Об этом говорится в глобальном отчёте* «Лаборатории Касперского». Чаще всего речь шла о друзьях (15%), нынешних (10%) и бывших (6%) партнёрах, коллегах (8%) и членах семьи (7%).
Респонденты, столкнувшиеся с цифровым насилием со стороны друзей, партнёров или родственников, значительно чаще признавались, что и сами допускали подобное поведение по отношению к близким. Это может указывать на то, что цифровое насилие нередко приобретает взаимный характер и становится частью повседневной коммуникации.
«Данные отчёта „Лаборатории Касперского“ во многом совпадают с тенденциями, которые мы наблюдаем в работе с пострадавшими от домашнего насилия. В НЖКЦ 72% обращений связаны с насилием со стороны супруга или партнёра, 10% — со стороны родителей или родственников, и 18% — со стороны других людей, включая ранее незнакомых. Цифровое насилие нередко становится инструментом контроля, преследования и психологического давления со стороны близкого окружения. При этом как российская, так и международная статистика показывают, что женщины остаются наиболее уязвимой группой перед различными формами насилия — в том числе онлайн», — комментирует Анастасия Ермолаева, председатель Нижегородской областной общественной организации «Нижегородский женский кризисный центр — поддержка женщин и их семей».
Уровень осведомлённости о проблеме различается в зависимости от возраста. Среди зумеров, выросших в эпоху смартфонов и постоянного доступа к интернету, 81% заявили, что знакомы с термином «цифровое насилие», а почти 60% сообщили, что за последний год сталкивались как минимум с одной из его форм. Это самый высокий показатель среди всех возрастных групп. Среди беби-бумеров (родившихся в 1946-1964 годах) термин знают только 64% респондентов.
Во всех возрастных группах женщины чаще сообщали о дискомфорте и чувстве уязвимости в цифровой среде. Небезопасно в интернете себя чувствуют 62,5% респонденток. Среди мужчин этот показатель составил 54%.
«Оказаться жертвой киберагрессии — это в целом болезненный опыт. Когда агрессором становится знакомый, это травматичнее, чем когда им становится незнакомец. Страх, гнев, потеря контроля и беспомощность, утрата доверия к другим людям, растерянность, возникающие в ответ на киберагрессию, становятся ещё сильнее, когда её инициатором выступает партнёр или друг, поскольку осложняются переживанием предательства со стороны близкого. Кроме того, часто речь может идти о попытке отомстить за обиды в прошлом с использованием технологий (киберместь со стороны бывших партнёров или сотрудников): теперь при разрыве отношений стоит держать в голове такой сценарий развития событий и стараться позаботиться о безопасности заранее», — комментирует Александра Бочавер, доктор психологических наук, директор Центра исследований современного детства Института образования НИУ ВШЭ.
«С точки зрения кибербезопасности тот факт, что почти 60% случаев цифрового насилия исходит от людей из окружения жертвы, существенно меняет подход к защите. Такие угрозы часто не похожи на традиционные кибератаки: они возникают в повседневном общении, на доверенных устройствах и иногда связаны с совместным доступом к аккаунтам или данным. Это затрудняет их обнаружение и делает подобные злоупотребления менее заметными. Поэтому особенно важно соблюдать базовые правила цифровой гигиены, контролировать доступы и разрешения, а также использовать надёжные защитные инструменты», — комментирует Татьяна Шишкова, ведущий эксперт Kaspersky GReAT.
- если вы подозреваете, что в отношении вас совершается цифровое насилие, не игнорируйте это. По возможности фиксируйте инциденты и обращайтесь за помощью, пока ситуация не обострилась;
- защищайте своё цифровое пространство: используйте надёжные уникальные пароли, включите двухфакторную аутентификацию во всех сервисах, где это возможно, и регулярно проверяйте настройки приватности своих аккаунтов;
- используйте защитные решения, которые умеют выявлять сталкерское ПО и предупреждать о подозрительной активности. Например, бесплатное приложение Kaspersky для Android помогает обнаруживать инструменты цифровой слежки и уведомляет о неизвестных Bluetooth-устройствах, включая беспроводные метки;
- в случае необходимости обращайтесь за поддержкой в службы поддержки, кризисные центры или к близким;
- по возможности помогайте другим: если вы стали свидетелем насилия и можете предложить поддержку или посоветовать, куда может обратиться человек, сделайте это.
«Лаборатория Касперского» — один из учредителей Коалиции по борьбе со сталкерским ПО (Coalition Against Stalkerware), в которую входят производители решений в сфере информационной безопасности и некоммерческие организации, помогающие жертвам насилия. Подробнее о коалиции можно узнать на сайте: Coalition Against Stalkerware.
* Опрос «Невидимый контроль, или что такое цифровое насилие» проведён внутренним исследовательским центром «Лаборатории Касперского» в 2025 году среди 7 600 респондентов из Австрии, Бразилии, Китая, Колумбии, Франции, Германии, Греции, Индии, Индонезии, Италии, Малайзии, Мексики, Марокко, Португалии, России, Сербии, Испании, Великобритании и США.