Azərbaycan ali təhsilində ilk: UNEC-də APTIS əsaslı ingilis dili imtahanları keçirilir
Azərbaycan ali təhsilində ilk: UNEC-də APTIS əsaslı ingilis dili imtahanları keçirilir Azərbaycan ali təhsilində ilk: UNEC-də APTIS əsaslı ingilis dili imtahanları keçirilir
UNEC-də ingilis dili üzrə tələbələrin biliyinin yekun qiymətləndirilməsi ilk dəfə olaraq Britaniya Şurası (British Council) tərəfindən beynəlxalq səviyyədə tanınan APTIS sistemi əsasında təşkil olunub. Azərbaycan ali təhsil müəssisələri arasında ilk dəfə tətbiq edilən bu model tələbələrin xarici dil biliklərinin beynəlxalq standartlara uyğun qiymətləndirilməsinə və əldə olunan nəticələrin beynəlxalq səviyyədə tanınmasına imkan yaradır.
İmtahanın ilk günündə UNEC-in rektoru professor Ədalət Muradov, Britaniya Şurasının Azərbaycan ofisi üzrə direktoru Nərgiz Hacıyeva və media nümayəndələri imtahan prosesini izləyiblər, həmçinin tələbələrlə görüşərək onların təəssüratlarını öyrəniblər.
Media nümayəndələrinə açıqlama verən rektor Ədalət Muradov bildirib ki, UNEC-də xarici dil fənni iki il müddətində tədris olunur və tədris prosesi dinləmə, oxuma, yazma və danışıq bacarıqlarını əhatə edir: “Bu ildən etibarən ikinci kurs tələbələrinin xarici dil biliyinin yekun qiymətləndirilməsi Britaniya Şurası tərəfindən APTIS formatında həyata keçirilir. Minimum B1 səviyyəsində nəticə göstərən tələbələr imtahandan uğurla keçmiş hesab olunacaqlar və beynəlxalq səviyyədə tanınan APTIS sertifikatı əldə edəcəklər”, – deyə rektor vurğulayıb. Ədalət Muradov qeyd edib ki, bu yanaşma azərbaycan, rus və türk dillərində təhsil alan tələbələrin də ingilis dili səviyyələrinin yüksəldilməsinə xidmət edəcək.
Rektor Azərbaycan dilində təhsilin UNEC-in əsas məqsədlərindən biri olduğunu diqqətə çatdırıb: “Hədəfimiz Azərbaycan dilində yüksək keyfiyyətli təhsil verən universitet modelini formalaşdırmaqdır. Qarşıdakı illərdə Azərbaycan dilində təhsilin keyfiyyətinin və cəlbediciliyinin artırılması prioritet istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirilib.”
Müəllimlərin xarici dil biliyinə toxunan Ədalət Muradov universitetdə bu istiqamətdə güclü potensialın formalaşdığını bildirib: “Əminliklə deyə bilərəm ki, ölkədə ən güclü ingilis dilli kafedralarından biri məhz UNEC-də fəaliyyət göstərir. 117 xarici dil müəllimimiz var və onların 95 faizi beynəlxalq xarici dil sertifikatına malikdir.”
Rektor qeyd edib ki, növbəti tədris ilindən etibarən tələbələrə ingilis dili fənni iki il ərzində eyni müəllim tərəfindən tədris olunacaq. Bu yanaşma tələbənin ingilis dilini mənimsəmə dinamikasını izləməklə yanaşı, müəllimin fəaliyyətinin də qiymətləndirilməsinə imkan yaradacaq.
UNEC məzunlarının rəqabətqabiliyyətliliyində xarici dil biliklərinin mühüm rol oynadığını vurğulayan rektor bildirib ki, əsas məqsədlərdən biri tələbələrin xarici universitetlərdə mübadilə proqramlarında iştirakını, nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində magistratura təhsili almalarını təşviq etmək, eyni zamanda tanınmış xarici professorların universitetə cəlb olunmasını təmin etməkdir: “Hesab edirik ki, UNEC məzununun əsas üstünlüklərindən biri onun xarici dil səviyyəsinin orta göstəricidən yüksək olmasıdır.”
Britaniya Şurasının Azərbaycan üzrə direktoru Nərgiz Hacıyeva isə UNEC-də APTIS imtahanının keçirilməsini tərəflər arasında əməkdaşlığın uğurlu davamı və universitetin tələbələrin ingilis dili biliklərinin artırılmasına verdiyi önəm kimi dəyərləndirib. O bildirib ki, imtahanda 3500-dən çox tələbə iştirak edir. İmtahan nəticələri 72 saat ərzində elan olunacaq və iştirakçılar nəticələrini onlayn şəkildə əldə edə biləcəklər.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_7c7ea50bae8025cebe33137d0_o.jpg
Впервые итоговая оценка уровня владения английским языком у студентов в UNEC организована Британским советом (British Council) на основе международно признанной системы APTIS. Эта модель, впервые примененная в азербайджанских высших учебных заведениях, позволяет оценивать знание студентами иностранных языков в соответствии с международными стандартами и признавать достигнутые результаты на международном уровне.
В первый день экзамена ректор UNEC профессор Адалат Мурадов, директор Британского совета в Азербайджане Наргиз Гаджиева и представители медиа наблюдали за процессом экзамена, а также встретились со студентами и узнали их впечатления.
Ректор Адалат Мурадов, выступая перед представителями медиа, отметил, что в UNEC преподавание иностранных языков длится два года, и учебный процесс охватывает навыки аудирования, чтения, письма и говорения: «Начиная с этого года, итоговая оценка уровня владения иностранным языком у студентов второго курса проводится Британским советом в формате APTIS. Студенты, показавшие как минимум результат B1, будут считаться успешно сдавшими экзамен и получат международно признанный сертификат APTIS», — подчеркнул ректор. Адалат Мурадов отметил, что такой подход также будет способствовать повышению уровня владения английским языком у студентов, обучающихся на азербайджанском, русском и турецком языках.
Ректор отметил, что обучение на азербайджанском языке является одной из главных целей UNEC: «Нашей целью является сформировать модель университета, которая обеспечивает качественное образование на азербайджанском языке. В числе приоритетных направлений определено повышение качества и привлекательности образования на азербайджанском языке в последующие годы».
Касаясь навыков преподавателей в области иностранных языков, Адалат Мурадов отметил, что в этом направлении в университете сформировался значительный потенциал: «Могу с уверенностью сказать, что в UNEC действует один из сильнейших кафедр английского языка в стране. У нас 117 преподавателей иностранных языков и 95 процентов из них имеют международные сертификаты по иностранному языку».
Ректор отметил, что начиная со следующего учебного года, английский язык будет преподавать один и тот же преподаватель в течение двух лет. Такой подход позволит не только отслеживать динамику усвоения английского языка студентами, но и оценивать деятельность преподавателя.
Подчеркивая, что знание иностранных языков играет важную роль в конкурентоспособности выпускников UNEC, ректор отметил, что одной из главных целей является поощрение студентов к участию в программах обмена в зарубежных университетах, получению степени магистра в престижных высших учебных заведениях, а также обеспечение привлечения в университет известных зарубежных профессоров: «Мы считаем, что одним из главных преимуществ выпускников UNEC является то, что уровень владения ими иностранным языком должен быть выше средних показателей».
Директор Британского совета в Азербайджане Наргиз Гаджиева оценила проведение экзамена APTIS в UNEC как успешное продолжение сотрудничества между сторонами и подтверждение важности, которую университет придает улучшению языковых навыков студентов. Она отметила, что в экзамене участвуют более 3500 студентов. Результаты экзамена будут объявлены в течение 72 часов, и участники смогут получить доступ к своим результатам в режиме онлайн.