https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_78963f9d98aff3e8f0b0d694d_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) fəaliyyət göstərən “YENİ Klub” və Heydər Əliyev muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə 15 iyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasi irsi və dövlətçilik baxışları” layihəsi çərçivəsində növbəti görüş keçirilib.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov Milli Qurtuluş Gününün Azərbaycan tarixində ölkəmizin müstəqilliyinin qorunması, siyasi sabitliyin təmin olunması və dövlətçilik ənənələrinin möhkəmləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişafında, milli maraqlara əsaslanan daxili və xarici siyasətin formalaşdırılmasında, ölkənin beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsində və gələcək inkişaf strategiyasının müəyyən edilməsində müstəsna xidmətlərindən bəhs edib. Prorektor bu cür layihələrin gənclərin tarixi yaddaşının möhkəmləndirilməsi, vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi və dövlətçilik ənənələrinin daha dərindən öyrənilməsi baxımından əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb.
Daha sonra Azərbaycan Respublikası 1-ci dərəcəli dövlət müşaviri, tarix elmləri doktoru, professor Dilarə Seyidzadə “Milli qurtuluşdan dövlətçilik zirvəsinə: Heydər Əliyevin siyasi fəaliyyətinin formalaşması” mövzusunda çıxış edib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyevin müxtəlif dövrlərdə həyata keçirdiyi siyasi fəaliyyət, dövlət idarəçiliyində qazandığı zəngin təcrübə və müasir Azərbaycan dövlətinin qurulmasındakı mühüm rolu haqqında ətraflı məlumat verib. Dilarə Seyidzadə bildirib ki, Ulu Öndərin siyasi uzaqgörənliyi, qətiyyətli liderlik keyfiyyətləri və milli maraqlara söykənən siyasəti Azərbaycanın müstəqilliyinin möhkəmləndirilməsi və inkişafı üçün etibarlı zəmin yaradıb.
Professor Dilarə Seyidzadə Ulu Öndərin həyat və fəaliyyətinin müxtəlif məqamlarına toxunaraq onun dövlətçilik irsinin daim aktuallığını qoruyub saxladığını qeyd edib. Ulu Öndərlə bağlı xatirələrini bölüşən qonaq onun insanlarla münasibəti, iş prinsipləri, yüksək təşkilatçılıq bacarığı və dövlətə xidmət fəlsəfəsi haqqında maraqlı məqamları iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Görüş interaktiv müzakirələr şəraitində davam edib. Tələbələr və digər iştirakçılar mövzu ilə bağlı suallar ünvanlayıb, Ümummilli Liderin siyasi fəaliyyətinin müxtəlif aspektləri, Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyəti və müasir Azərbaycan dövlətçiliyinin inkişaf mərhələləri ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

В рамках проекта «Политическое наследие и взгляды на государственность великого лидера Гейдара Алиева» в БГУ состоялась очередная встреча В рамках проекта «Политическое наследие и взгляды на государственность великого лидера Гейдара Алиева» в БГУ состоялась очередная встреча
В рамках проекта «Политическое наследие и взгляды на государственность великого вождя Гейдара Алиева», посвященного 15 июня – Дню национального спасения, в Бакинском государственном университете (БГУ) прошла очередная встреча.
Проректор БГУ Шахин Панахов отметил, что День национального спасения важен в истории Азербайджана с точки зрения защиты независимости страны, обеспечения политической стабильности и укрепления традиций государственности. Он рассказал о заслугах великого Гейдара Алиева в развитии азербайджанской государственности, в формировании внутренней и внешней политики, основанной на национальных интересах, в повышении международной репутации страны и в определении будущей стратегии развития. Проректор особо подчеркнул важность подобных проектов в плане укрепления исторической памяти молодежи, воспитания в духе патриотизма и углубленного изучения традиций государственности.
Затем с докладом на тему «От национального спасения до вершины государственности: формирование политической деятельности Гейдара Алиева» выступила государственный советник 1-й степени, доктор исторических наук, профессор Дилара Сеидзаде. Она рассказала о политической деятельности великого Гейдара Алиева в разные периоды, о богатом опыте, накопленном им в государственном управлении, и о его важной роли в создании современного Азербайджанского государства. Дилара Сеидзаде отметила, что дальновидность великого вождя, его лидерские качества и политика, основанная на национальных интересах, заложили основу для укрепления и развития независимости Азербайджана.
Затронув различные аспекты жизни и деятельности великого вождя, профессор Дилара Сеидзаде сказала, что его наследие государственности всегда оставалось актуальным. Гостья обратила внимание участников на интересные моменты, касающиеся отношений Гейдара Алиева с людьми, его принципов работы, высоких организаторских способностей и философии служения государству.
Встреча продолжилась в атмосфере интерактивных дискуссий. Студенты и другие участники задавали вопросы по теме и обменивались мнениями.