https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b1f303a9aece07560a11eba16_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Respublika Fənn Olimpiadalarının humanitar fənlər üzrə qaliblərinin mükafatlandırılması mərasimi keçirilib.
Əvvəlcə Dövlət himni səsləndirilib, daha sonra şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Açılış mərasimində çıxış edən elm və təhsil nazirinin müavini İdris İsayev bildirib ki, qaliblərin uğurlarının arxasında böyük zəhmət, əzmkarlıq və məqsədyönlü fəaliyyət dayanır. Nazir müavini qeyd edib ki, olimpiada qaliblərinin əldə etdiyi nailiyyətlər yalnız medal və mükafatlarla ölçülmür, onların qazandıqları bilik, bacarıq və düşüncə tərzi gələcək uğurlarının əsasını təşkil edir.
İdris İsayev əldə olunan nəticələrdə valideynlərin və müəllimlərin rolunu xüsusi qeyd edərək onları təbrik edib, ölkədə təhsilin inkişafı və gənclərin potensialının üzə çıxarılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətini vurğulayıb. Qeyd olunub ki, Respublika Fənn Olimpiadaları şagirdlərin bilik və bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi, onların beynəlxalq səviyyədə rəqabətqabiliyyətli kadrlar kimi yetişməsi baxımından mühüm rol oynayır: “Hər dövlətin gücü həm də onun insan kapitalı ilə ölçülür. Bu mənada Respublika Fənn Olimpiadaları ölkəmizin insan potensialının formalaşmasında əsas platformalardan biridir. Bu uşaqların arasında gələcəyin alimləri, həkimləri, iqtisadçıları, dövlət xadimləri əyləşiblər. Əminik ki, siz ölkəmizin gələcək inkişafına öz töhfələrinizi verəcəksiz. Çünki ölkəmizin gələcəyi sizin bilik və bacarıqlarınızdan, Vətənə bağlılığınızdan asılıdır”.
BDU rektoru Elçin Babayev çıxışında Azərbaycanda bütün sahələrdə olduğu kimi, təhsil sahəsində də ardıcıl və məqsədyönlü inkişafın müşahidə olunduğunu bildirib. O qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə göstərdikləri diqqət və qayğının nəticəsində ölkəmizdə həm orta, həm də ali təhsil səviyyəsində mühüm uğurlar əldə edilir. Respublika Fənn Olimpiadalarının mükafatlandırılması mərasimi də həmin dövlət siyasətinin uğurlu nəticələrinin bariz nümunəsidir.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, RFO qalibləri yalnız medal qazanmırlar, ölkənin aparıcı ali təhsil müəssisələrinin bir sıra ixtisaslarına müsabiqədənkənar qəbul olmaq hüququ əldə edirlər. Bu isə onların əzminin, zəhmətinin və biliyinin ən yüksək qiymətləndirilməsidir: “BDU-nun nəzdində fəaliyyət göstərən “Gənc istedadlar” liseyi də uzun illərdir ki, ölkəmizin elm və təhsil həyatına dəyərli töhfələr verir. Artıq iyirmi ilə yaxındır fəaliyyət göstərən liseyin şagirdləri hər il müxtəlif olimpiada və müsabiqələrdə uğurla çıxış edirlər. Bu il liseyin 11-ci sinif şagirdi Elman Kərimli kimya fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasının qızıl medalçısı olmaqla yanaşı, 60-cı Mendeleyev Beynəlxalq Kimya Olimpiadasında bürünc medal qazanıb. 9-cu sinif şagirdi Fidan Həşimova kimya fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasında qızıl, Yeniyetmələrin Beynəlxalq Elm Olimpiadasında bürünc medal əldə edib. 9-cu sinif şagirdi Alikamal Həsən riyaziyyat fənni üzrə Respublika Fənn Olimpiadasının gümüş medalçısı olmaqla yanaşı, Avropa Riyaziyyat Kubokunda da gümüş medala layiq görülüb. Ümumilikdə isə “Gənc istedadlar” liseyinin şagirdləri 2025/2026-cı tədris ilində keçirilən Respublika Fənn Olimpiadalarında 3 qızıl, 4 gümüş və 4 bürünc olmaqla ümumilikdə 11 medal qazanıblar".
Tədbirin rəsmi hissəsindən sonra humanitar fənlər üzrə 32 qızıl, 62 gümüş, 89 bürünc medal qaliblərə təqdim olunub.

https://innews.az/uploads/news/2026-06/_innews_b1f303a9aece07560a11eba16_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония награждения победителей республиканских предметных олимпиад (РПО) по гуманитарным дисциплинам.
Выступая на церемонии открытия, заместитель министра науки и образования Идрис Исаев отметил, что за успехами победителей стоят большой труд, настойчивость и целенаправленная деятельность. Заместитель министра подчеркнул, что достижения победителей олимпиад измеряются не только медалями и наградами, но и знаниями, навыками и образом мышления, которые они приобрели и которые составляют основу их будущего успеха. Идрис Исаев поздравил родителей и учителей, подчеркнув их роль в достигнутых результатах победителей. Было отмечено, что РПО играют важную роль в развитии знаний и навыков учащихся и в их становлении как конкурентоспособных на международном уровне кадров.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев в своем выступлении отметил, что благодаря вниманию и заботе Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой достигнуты успехи как на уровне среднего, так и высшего образования. Ярким примером успешных результатов этой государственной политики является также церемония награждения победителей РПО.
Ректор отметил, что победители олимпиад не только получают медали, но и право на поступление без конкурса на ряд специальностей ведущих вузов страны. Эльчин Бабаев подчеркнул: «Лицей «Молодые таланты», действующий при БГУ, вносит ценный вклад в научную и образовательную жизнь страны. Ученики лицея, работающего уже почти двадцать лет, ежегодно успешно выступают на различных олимпиадах и конкурсах. В этом году лицеист Эльман Керимли, помимо золотой медали Республиканской предметной олимпиады по химии, завоевал бронзовую медаль на 60-й Международной химической олимпиаде имени Менделеева. Фидан Гашимова выиграла золотую медаль Республиканской предметной олимпиады по химии и бронзовую медаль Международной научной олимпиады для подростков. Аликамал Гасан, помимо серебряной медали Республиканской предметной олимпиады по математике, также был награжден серебряной медалью Европейского кубка по математике. В целом, ученики лицея «Молодые таланты» в 2025/2026 учебном году завоевали в общей сложности 11 медалей на республиканских олимпиадах: 3 золотые, 4 серебряные и 4 бронзовые медали».
После официальной части мероприятия победителям вручены 32 золотые, 62 серебряные и 89 бронзовых медалей.