Beynəlxalq Nəqliyyat Forumu və BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının birgə təşkilatçılığı ilə Qazaxıstanın Almatı şəhərində yüksəksəviyyəli regional dialoq təşkil olunub. Tədbirdə Mərkəzi və Cənub-Şərqi Asiyada dayanıqlı nəqliyyat sistemlərinin inkişafı, regional yük daşımalarının səmərəliliyinin artırılması və nəqliyyat sektorunun dekarbonizasiyası istiqamətində görülən işlər müzakirə edilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin əməkdaşı Nağı Əhmədov çıxışında Azərbaycanın nəqliyyat və logistika sektorunda həyata keçirdiyi islahatlar, regional bağlantıların gücləndirilməsi ilə bağlı təşəbbüsləri, gələcək inkişaf planları barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, infrastrukturun inkişafı, dövlət qurumları və tərəfdaşlar arasında koordinasiya və əməkdaşlığın gücləndirilməsi, rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi ölkəmizin nəqliyyat siyasətinin əsas istiqamətlərindəndir.
Nağı Əhmədov Orta Dəhlizin Avrasiya məkanında strateji əhəmiyyətini xüsusi vurğulayaraq bildirib ki, marşrut beynəlxalq yük daşımalarının şaxələndirilməsinə, təchizat zəncirlərinin dayanıqlığının artırılmasına və region ölkələri arasında əməkdaşlığın dərinləşməsinə mühüm töhfə verir. Orta Dəhliz, həmçinin dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üçün qlobal bazarlara çıxış imkanlarını genişləndirən vacib nəqliyyat bağlantısıdır.
Tədbir iştirakçıları sərhədlərarası daşımaların inkişafına mane olan əsas çağırışları da nəzərdən keçiriblər. Müzakirələr zamanı sərhəd-keçid prosedurlarının optimallaşdırılması, rəqəmsal həllərin tətbiqi, məlumat mübadiləsinin təkmilləşdirilməsi, normativ-hüquqi çərçivələrin uyğunlaşdırılması kimi məsələlər ön plana çıxıb. Əməkdaşlığın davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb.

В Алматы (Казахстан) при совместной организации Международного транспортного форума и Экономической и социальной комиссии для Азии и Тихого океана ООН состоялся региональный диалог высокого уровня. На мероприятии обсуждалось развитие устойчивых транспортных систем в Центральной и Юго-Восточной Азии, повышение эффективности региональных грузоперевозок и работа, проделанная в направлении декарбонизации транспортного сектора.
В своем выступлении сотрудник Министерства цифрового развития и транспорта Наги Ахмедов представил информацию о реформах, проводимых Азербайджаном в транспортно-логистическом секторе, об инициативах по усилению региональной связности и планах дальнейшего развития. Он отметил, что развитие инфраструктуры, усиление координации и сотрудничества между государственными структурами и партнерами, ускорение цифровизации являются основными направлениями транспортной политики нашей страны.
Наги Ахмедов особо подчеркнув стратегическое значение Среднего коридора на евразийском пространстве, заявил, что этот маршрут вносит важный вклад в диверсификацию международных грузоперевозок, повышение устойчивости цепочек поставок и углубление сотрудничества между странами региона. По его словам, Средний коридор также является важной транспортной связностью, расширяющей доступ к мировым рынкам для развивающихся стран, не имеющих выхода к морю.
Участники мероприятия также рассмотрели основные вызовы, препятствующие развитию трансграничных перевозок. В ходе обсуждений основное внимание было уделено таким вопросам, как оптимизация погранично-пропускных процедур, внедрение цифровых решений, улучшение обмена информацией, гармонизация нормативно-правовых рамок. Была подчеркнута важность продолжения сотрудничества.