“AzerGold” QSC-nin və onun törəmə şirkətləri - “Daşkəsən Dəmir Filiz” MMC və “AzerBlast” MMC-nin 2025-ci ilin yekunlarına dair maliyyə hesabatları açıqlanıb.
Beynəlxalq nüfuzlu müstəqil auditor şirkəti - “PricewaterhouseCoopers” (PwC) tərəfindən aparılan maliyyə yoxlamaları nəticəsində müsbət auditor rəyi verilən maliyyə hesabatlarına əsasən Səhmdar Cəmiyyətin və onun törəmə şirkətlərinin birgə maliyyə nəticələrində pozitiv tendensiyalar qeydə alınıb.
Ötən ili də yüksək gəlir və mənfəətlə başa vuran Cəmiyyət bütün göstəricilər üzrə mövqeyini daha da möhkəmləndirib.
Ümumilikdə, 2024-cü illə müqayisədə satış gəlirləri (182,69 milyon ABŞ dolları) 2025-ci ildə 46% artaraq 266,45 milyon ABŞ dolları səviyyəsinə yüksəlib. Hesabat ilində qızıl satış qiymətinin 37%, ümumi satış həcmi 4% artaraq, 73,3 min unsiya qızıl və 93,2 min unsiya gümüş təşkil edib. Bununla yanaşı, törəmə müəssisə olan “AzerBlast” MMC-nin ötən il üzrə fəaliyyəti də ümumi satış gəlirlərinin formalaşmasına təxminən 3% həcmində töhfə verib.
2025-cü ildə istehsalat həcmi və satış gəlirlərinin artması nəticəsində “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin əməliyyat mənfəətinin göstəricisi olan EBITDA (faiz, vergi və amortizasiya hesablanmazdan əvvəlki mənfəət) 58,52% artaraq 142,48 milyon ABŞ dolları səviyyəsində qeydə alınıb. Nəticədə xalis mənfəət 2024-cü il ilə müqayisədə 49,04 milyon ABŞ dolları, yəni 148,5% artaraq 82,06 milyon ABŞ dollarına çatıb.
2025-ci ilin sonuna Səhmdar Cəmiyyəti və onun törəmə şirkətlərinin ümumi aktivlərinin dəyəri 573,63 milyon ABŞ dollarına çatıb ki, bu da əvvəlki illə müqayisədə 17,5% çoxdur.
Həmçinin “AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin 2025-ci ildə xalis dövriyyə kapitalı 86,4% artaraq 196,11 milyon ABŞ dolları, ümumi kapitalı isə 22,3% artaraq 489,05 milyon ABŞ dolları təşkil edib.
“AzerGold” QSC və onun törəmə şirkətlərinin 2025-ci il üzrə maliyyə göstəriciləri qrupun yüksək maliyyə dayanıqlığının və effektiv maliyyə idarəetməsininin bariz sübutudur. Beynəlxalq təcrübədə dağ-mədən şirkətləri üçün borc/kapital nisbətinin 1,0 səviyyəsində olması qənaətbəxş göstərici hesab edildiyi halda, “AzerGold” QSC üzrə bu göstərici 2025-ci ildə 0,07-dən 0,04-ə enib. Bundan əlavə, hesabat ilinin sonuna şirkətin kredit öhdəlikləri tam şəkildə bağlanıb.
2025-ci il üzrə konsolidə edilmiş maliyyə nəticələri ilə ətraflı tanış olmaq üçün linkə keçid edə bilərsiniz.

The financial statements of "AzerGold" CJSC and its subsidiaries - "Dashkasan Iron Ore" LLC and "AzerBlast" LLC for the year-end 2025 have been announced.
According to the financial statements, which received a positive auditor's opinion following financial audits conducted by "PricewaterhouseCoopers" (PwC), an internationally renowned independent audit firm, positive trends were recorded in the joint financial results of the Joint-Stock Company and its subsidiaries.
Concluding the past year with high revenue and profit, the Company further strengthened its position across all performance metrics.
Overall, compared to 2024, sales revenues grew by 46% in 2025, rising from USD 182.69 million to USD 266.45 million. During the reporting year, the gold sales price increased by 37%, and the total sales volume increased by 4%, totaling 73.3 thousand ounces of gold and 93.2 thousand ounces of silver. In addition, the operations of the subsidiary "AzerBlast" LLC during the past year contributed approximately 3% to the formation of the total sales revenues.
As a result of the increase in production volume and sales revenues in 2025, the EBITDA (Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization) of "AzerGold" CJSC and its subsidiaries, which serves as an indicator of operating profit, increased by 58.52% and was recorded at USD 142.48 million. Consequently, the net profit increased by USD 49.04 million, or 148.5%, compared to 2024, reaching USD 82.06 million.
By the end of 2025, the value of the total assets of the Joint-Stock Company and its subsidiaries reached USD 573.63 million, which is 17.5% more compared to the previous year.
Furthermore, in 2025, the net working capital of "AzerGold" CJSC and its subsidiaries increased by 86.4% to USD 196.11 million, while the total equity grew by 22.3%, amounting to USD 489.05 million.
The financial metrics of "AzerGold" CJSC and its subsidiaries for 2025 are clear proof of the group's high financial sustainability and effective financial management. While a debt-to-equity ratio of 1.0 is considered a satisfactory indicator for mining companies in international practice, this indicator for "AzerGold" CJSC decreased from 0.07 to 0.04 in 2025. Additionally, the credit obligations of the company were fully closed by the end of the reporting year.
You can follow the link to get acquainted with the consolidated financial results for 2025 in detail.