https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_5313784d48bb3b57491a6d552_o.jpg
Bakının Sea Breeze məkanında 20-22 iyul 2026-cı il tarixlərində Xəzər regionunun ən böyük beynəlxalq moda platforması olan Azerbaijan Fashion Week 20-ci yubiley mövsümünü keçirəcək.
Yubiley mövsümü şərəfinə Azerbaijan Fashion Week və DOME Middle East Fashion Week strateji tərəfdaşlığını elan edir. İlk dəfə olaraq iki beynəlxalq fashion-platforma dünyanın müxtəlif ölkələrindən dizaynerləri, bayerləri, industriya nümayəndələrini, medianı və kreativ sektorun liderlərini toplayacaq genişmiqyaslı hadisənin yaradılması üçün öz səylərini birləşdirəcək.
Mövsümün baş mövzusu hərəkətin, transformasiyanın, saflığın və birliyin rəmzi olan WATER ELEMENT (Su Elementi) olacaq. Konsept Xəzər regionu ilə Yaxın Şərq arasında, zəngin ənənələri ilə müasirliyin qovuşaraq modada necə yeni qlobal trendlər yaratdığını nümayiş etdirir.
Üç gün ərzində Sea Breeze tanınmış və perspektivli dizaynerlərin nümayişlərini, kolleksiyaların eksklüziv təqdimatlarını, peşəkar görüşləri, beynəlxalq kollaborasiyaları və xüsusi layihələri təqdim edərək beynəlxalq fashion-industriyanın mərkəzinə çevriləcək.
Yubiley mövsümü nəinki dünya modasının aktual tendensiyalarını nümayiş etdirməyə, həm də Azərbaycanın kreativ iqtisadiyyatın, mədəni mübadilənin və beynəlxalq əməkdaşlığın vacib mərkəzi kimi mövqelərini möhkəmləndirməyə yönəlib.
"Azerbaijan Fashion Week 20-ci yubiley mövsümü layihənin tarixində vacib mərhələdir. DOME Middle East Fashion Week ilə birləşmə Şərq və Qərb arasında qarşılıqlı əlaqə üçün unikal platforma yaradaraq dizaynerlər, brendlər və industriya peşəkarları üçün yeni imkanlar açır", – tədbirin təşkilatçıları qeyd edirlər.
Öz fəaliyyəti illəri ərzində Azerbaijan Fashion Week dizaynerlərin irəli çəkilməsi, moda industriyasının inkişafı və beynəlxalq tərəfdaşlıqların formalaşdırılması üçün nüfuzlu meydana çevrilmişdir. Yeni mövsüm layihənin bütün tarixi ərzində ən böyüyü olacaq və Avropa, Asiya, İran körfəzi ölkələri və MDB regionundan iştirakçıları birləşdirəcək.
Aparıcı dizaynerlərin, fashion-ekspertlərin, luxury-seqment nümayəndələrinin, beynəlxalq KİV-lərin, inflüenserlərin və kreativ industriyaların investorlarının iştirakı gözlənilir.

Azerbaijan Fashion Week and DOME Middle East Fashion Week join forces for the anniversary 20th season in Baku Azerbaijan Fashion Week and DOME Middle East Fashion Week join forces for the anniversary 20th season in Baku
From July 20 to 22, 2026, Sea Breeze in Baku will host the anniversary 20th season of Azerbaijan Fashion Week, one of the leading international fashion platforms in the Caspian region.
To mark this milestone season, Azerbaijan Fashion Week proudly announces a strategic partnership with DOME Middle East Fashion Week. For the first time, the two international fashion platforms will unite to create a large-scale event bringing together designers, buyers, industry professionals, media representatives, and leaders of the creative sector from around the world.
The central theme of the season is WATER ELEMENT — a symbol of movement, transformation, purity, and unity. The concept reflects a cultural dialogue between the Caspian region and the Middle East, where heritage and contemporary vision merge to shape a new global perspective on fashion.
For three days, Sea Breeze will become a hub of international fashion, featuring runway shows by established and emerging designers, exclusive collection presentations, professional networking opportunities, international collaborations, and special projects.
The anniversary season aims not only to showcase the latest global fashion trends but also to strengthen Azerbaijan’s position as a key center for the creative economy, cultural exchange, and international cooperation.
“The 20th season of Azerbaijan Fashion Week marks a significant milestone in the project’s history. The collaboration with DOME Middle East Fashion Week opens new opportunities for designers, brands, and industry professionals, creating a unique platform that connects East and West through fashion,” the organizers stated.
Over the years, Azerbaijan Fashion Week has established itself as an influential platform for promoting designers, supporting the growth of the fashion industry, and fostering international partnerships. The upcoming season is expected to be the largest in the event’s history, bringing together participants from Europe, Asia, the Gulf countries, and the CIS region.
The event is expected to welcome leading designers, fashion experts, luxury industry representatives, international media, influencers, and investors from the creative industries.