https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_0bc348b7a09c1b176c32534c9_o.jpg
Mətbuat konfransında festivalın direktoru, Əməkdar Artist Şahin Növrəsli, Macarıstanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Tamaş Torma, Fransa Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Sofi Laqut, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin aparat rəhbərinin müavini Rəna Nəsirova-Mustafayeva, Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, Qurban Səid restoranının təsisçisi Səbinə Uluxanova; YIĞIM Ödəniş Sisteminin direktoru Vüqar Cəfərov, InCruises şirkətinin nümayəndəsi Gülnaz Musina, FORTIS inkişaf şirkətinin nümayəndəsi Dilbər Hacıyeva, və iştirakçı musiqiçilər Ayzek Camba (Braziliya), Jozefina Beker (Çili) və Erik Jakot (Fransa) iştirak etdilər. Festivalın təsisçisi və direktoru Şahin Növrəsli proqram və onun xüsusi xüsusiyyətləri, o cümlədən əsas məkanın dəyişdirilməsi (bu il festival tamamilə İçərişəhərdə keçirilir) və rebrendinq haqqında ətraflı danışdı. O, çıxışını festivalın tərəfdaşlarına, sponsorlarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirərək yekunlaşdırdı.
Sual-cavab sessiyalarında festivalda iştirak edən musiqiçilər Azərbaycan qonaqpərvərliyini təriflədilər və Bakı haqqında təəssüratlarını bölüşdülər.
Festival iştirakçılarını on ölkədən musiqiçilərin iştirak etdiyi zəngin musiqi proqramı gözləyə bilərlər. Beşinci beynəlxalq Şahin Növrəsli Festivalı 3 iyulda Jozefina Beykerin konserti ilə açılacaq və 12 iyulda möhtəşəm Braziliya musiqi axşamı ilə başa çatacaq.

The press conference for the Shahin Novrasli Festival was held at the Shirvanshahs' Palace in Icheri Sheher The press conference for the Shahin Novrasli Festival was held at the Shirvanshahs' Palace in Icheri Sheher
The press conference was attended by festival director Honored Artist of Azerbaijan Shahin Novrasli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Hungary to Azerbaijan Tamas Torma, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the French Republic to Azerbaijan Sophie Lagout, Deputy Chief of Staff of the Icherisheher State Historical and Architectural Reserve Rena Nasirova-Mustafayeva, director of the Maksud Ibragimbekov Creativity Center Anna Ibragimbekova, founder of the Kurban Said restaurant Sabina Ulukhanova; director of YIĞIM Payment System Vugar Jafarov; representative of InCruises Gulnaz Musina; representative of FORTIS development Dilbar Hajiyeva; and participating musicians Isaac Jamba (Brazil), Josefina Becker (Chile), and Eric Jacot (France).
Festival founder and director Shahin Novrasli spoke in detail about the program and its special features, including the change of main venue—this year the festival is taking place entirely in Icheri Sheher and the rebranding. He concluded by expressing gratitude to the festival's partners, sponsors, and participants.
In their Q&A sessions, the festival's participating musicians praised Azerbaijani hospitality and shared their impressions of Baku.
Festival visitors can expect a rich musical program featuring musicians from ten countries. The fifth international Shahin Novrasli Festival will open on July 3 with a concert by Josefina Becker and close on July 12 with an epic Brazilian musical evening.