https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_0bc348b7a09c1b176c32534c9_o.jpg
Mətbuat konfransında festivalın direktoru, Əməkdar Artist Şahin Növrəsli, Macarıstanın Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Tamaş Torma, Fransa Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli səfiri Sofi Laqut, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin aparat rəhbərinin müavini Rəna Nəsirova-Mustafayeva, Maqsud İbrahimbəyov Yaradıcılıq Mərkəzinin direktoru Anna İbrahimbəyova, Qurban Səid restoranının təsisçisi Səbinə Uluxanova; YIĞIM Ödəniş Sisteminin direktoru Vüqar Cəfərov, InCruises şirkətinin nümayəndəsi Gülnaz Musina, FORTIS inkişaf şirkətinin nümayəndəsi Dilbər Hacıyeva, və iştirakçı musiqiçilər Ayzek Camba (Braziliya), Jozefina Beker (Çili) və Erik Jakot (Fransa) iştirak etdilər. Festivalın təsisçisi və direktoru Şahin Növrəsli proqram və onun xüsusi xüsusiyyətləri, o cümlədən əsas məkanın dəyişdirilməsi (bu il festival tamamilə İçərişəhərdə keçirilir) və rebrendinq haqqında ətraflı danışdı. O, çıxışını festivalın tərəfdaşlarına, sponsorlarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirərək yekunlaşdırdı.
Sual-cavab sessiyalarında festivalda iştirak edən musiqiçilər Azərbaycan qonaqpərvərliyini təriflədilər və Bakı haqqında təəssüratlarını bölüşdülər.
Festival iştirakçılarını on ölkədən musiqiçilərin iştirak etdiyi zəngin musiqi proqramı gözləyə bilərlər. Beşinci beynəlxalq Şahin Növrəsli Festivalı 3 iyulda Jozefina Beykerin konserti ilə açılacaq və 12 iyulda möhtəşəm Braziliya musiqi axşamı ilə başa çatacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_0bc348b7a09c1b176c32534c9_o.jpg
В пресс-конференции приняли участие директор фестиваля Заслуженный артист Азербайджана Шаин Новрасли, чрезвычайный и полномочный посол Венгрии в Азербайджане Тамаш Торма, чрезвычайный и полномочный посол Французской Республики в Азербайджане Софи Лагут, заместитель руководителя аппарата Управления Государственного историко-архитектурного заповедника Ичеришехер Рена Насирова-Мустафаева, директор Центра творчества Максуда Ибрагимбекова Анна Ибрагимбекова, основатель ресторана Kurban Said Сабина Улуханова, директор YIĞIM Payment System Вугар Джафаров, представитель InCruises Гульназ Мусина, представитель FORTIS development Дильбяр Гаджиева и музыканты-участники фестиваля Айзек Джамба (Бразилия), Жозефина Бекер (Чили), Эрик Жако (Франция).
Основатель и директор фестиваля Шаин Новрасли подробно рассказал о программе и особенностях фестиваля, о смене основной площадки – в этом году фестиваль полностью проходит в Ичери Шехер и ребрединге. В завершении он выразил благодарность партнёрам, спонсорам и участникам фестиваля.
Музыканты-участники фестиваля в ответах на вопросы отметили азербайджанское гостеприимство и поделились своими впечатлениями о Баку.
Зрителей фестиваля ждёт насыщенная музыкальная программа с участием музыкантов из десяти стран. Пятый международный музыкальный Shahin Novrasli Festival начнётся 3 июля концертом Жозефины Бекер и закроется 12 июля эпическим бразильским музыкальным вечером.