https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_662838052938e478e2f072bdf_o.jpg
ADA Universitetinin İnkişaf və Diplomatiya İnstitutu (IDD) Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq məcburi köçkünlər arasında sorğu layihəsinin icrasına başlayıb.
Layihənin əsas məqsədi məcburi köçkünlərin sosial-iqtisadi və demoqrafik vəziyyətinə dair geniş məlumat bazasının formalaşdırılması, həmçinin Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin planlaşdırılması və qərarqəbuletmə prosesinin etibarlı məlumatlarla təmin edilməsinə töhfə verməkdir.
Sorğu çərçivəsində məcburi köçkünlərin məşğulluq vəziyyəti, peşə bacarıqları, təhsil səviyyəsi, rəqəmsal savadlılığı və elektron xidmətlərə çıxış imkanlarının qiymətləndirilməsi də nəzərdə tutulur.
Layihənin icrası çərçivəsində 30 iyun - 2 iyul tarixlərində sorğuçular üçün xüsusi təlim proqramı təşkil olunub. Təlimlər zamanı iştirakçılara layihənin məqsədi, sorğu metodologiyası, müsahibə texnikaları, etik prinsiplər, eləcə də məlumatların keyfiyyətinə nəzarət mexanizmləri ilə bağlı nəzəri və praktiki biliklər təqdim edilib. Təlimlərin əsas məqsədi sorğuçuların sahə işlərinə peşəkar hazırlığını təmin etməkdir.
Təlim mərhələsi başa çatdıqdan sonra ölkənin müxtəlif bölgələrində məcburi köçkünlərlə sorğular keçiriləcək və genişmiqyaslı məlumat toplanacaq. Toplanacaq məlumatların Böyük Qayıdış Proqramı çərçivəsində gələcək qərarların və proqramların hazırlanması üçün mühüm analitik baza rolunu oynayacağı gözlənilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_662838052938e478e2f072bdf_o.jpg
The Institute for Development and Diplomacy (IDD) at ADA University, in partnership with the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan, has launched the National Survey Project among the IDPs within the “Great Return” Program.
The project aims to generate comprehensive evidence on the social, demographic, health, and economic conditions of internally displaced people (IDPs) to support informed decision-making and contribute to the sustainable implementation of the Great Return Program. The survey will also assess employment status, professional skills, educational background, digital literacy, and access to electronic services among IDP communities.
As part of the project’s implementation, a series of training sessions for survey interviewers was conducted from 30 June to 2 July. The training program covered the project’s objectives, survey methodology, interview techniques, ethical standards, and data quality assurance mechanisms, equipping field teams with the knowledge and practical skills required for successful data collection.
Following the completion of the training program, survey interviewers will begin fieldwork and conduct interviews with internally displaced persons across selected locations. The collected data will serve as an important evidence base for policy development and the effective planning of future interventions under the Great Return Program.
The project is currently ongoing, with field data collection representing the next key phase of implementation.