https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c5934b47f6802dd99bf744f82_o.jpg
AZCON Holding şirkətlərindən olan “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin (ADY) sədri Rövşən Rüstəmovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Rusiya Federasiyasına işgüzar səfər çərçivəsində Rusiya Dəmir Yollarının (RJD) rəhbərliyi ilə ikitərəfli, həmçinin Rusiya və İran dəmiryol administrasiyalarının rəhbərlərinin iştirakı ilə üçtərəfli görüşlər keçirib.
Görüşlərdə tərəflər arasında qarşılıqlı əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti və genişləndirilməsi, Şimal–Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizinin inkişafı, marşrutun səmərəliliyinin və yükdaşımaların artırılması müzakirə olunub.
Tərəflər dəhliz üzrə rəqəmsallaşma proseslərinin sürətləndirilməsi və müasir rəqəmsal həllərin tətbiqi istiqamətində əməkdaşlıq imkanlarını da nəzərdən keçiriblər.
Sonda üçtərəfli görüşün yekunu üzrə protokol imzalanıb.
Rusiya dəmiryol administrasiyasının rəhbərliyi ilə görüşdə insan kapitalının inkişafı məsələləri də müzakirə olunub, ADY və RJD arasında kadr potensialının gücləndirilməsi üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.
Səfər çərçivəsində həmçinin Rusiyadakı yükgöndərənlərlə görüş keçirilib. Görüşdə ADY-nin Şərq–Qərb və Şimal–Cənub dəhlizləri ilə daşımalar üçün təqdim etdiyi təhlükəsiz və dayanıqlı xidmətlər barədə məlumat verilib. Şimal-Cənub marşrutu üzərində yerləşən Astara Terminalının genişlənən imkanları və yükaşırmalar üçün potensialı təqdim olunub.
Eyni zamanda, ADY-nin yükdaşımaların operativ idarə olunmasını və şəffaflığını təmin edən “Cargo Tracking” rəqəmsal platformasının imkanları və digər rəqəmsal həllər yük sahiblərinin diqqətinə çatdırılıb.
Tərəflər birgə təşəbbüslərin xüsusilə Şimal–Cənub Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun inkişafına töhfə verəcəyini qeyd edib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_c5934b47f6802dd99bf744f82_o.jpg
Делегация во главе с председателем ЗАО «Азербайджанские железные дороги» (АЖД), входящего в состав AZCON Holding, Ровшаном Рустамовым в рамках рабочего визита в Российскую Федерацию провела двусторонние встречи с руководством ОАО «Российские железные дороги» (РЖД), а также трехсторонние переговоры с участием руководителей железнодорожных администраций России и Ирана.
В ходе встреч стороны обсудили текущее состояние и перспективы расширения взаимного сотрудничества, развитие Международного транспортного коридора «Север – Юг», повышение эффективности маршрута и увеличение объемов грузоперевозок.
Стороны также рассмотрели возможности сотрудничества в области ускорения процессов цифровизации на всем протяжении коридора и внедрения современных цифровых решений.
По итогам трехсторонней встречи был подписан соответствующий протокол.
На встрече с руководством российской железнодорожной администрации также были обсуждены вопросы развития человеческого капитала. Стороны обменялись мнениями по вопросам укрепления кадрового потенциала между АЖД и РЖД.
В рамках визита также состоялась встреча с российскими грузоотправителями. В ходе встречи была представлена информация о безопасных и устойчивых транспортно-логистических услугах АЖД по перевозке грузов по маршрутам Восток – Запад и Север – Юг. Кроме того, были представлены расширяющиеся возможности терминала «Астара», расположенного на маршруте «Север – Юг», а также его потенциал в сфере обработки грузов.
Кроме того, грузовладельцам были продемонстрированы возможности цифровой платформы Cargo Tracking, обеспечивающей оперативное управление грузоперевозками и прозрачность перевозочного процесса, а также другие цифровые решения АЖД.
Стороны отметили, что совместные инициативы будут способствовать дальнейшему развитию Международного транспортного коридора «Север – Юг».