https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_7b071627047bd11ce4f6072c3_o.jpg
Global Gender-Smart Fund S.A., SICAV- Lüksemburqda qeydiyyatdan keçmiş alternativ investisiya fondu və Unibank KB ASC Azərbaycanda qadın sahibkarlığının inkişafına, maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsinə və qadınların iqtisadi imkanlarının artırılmasına dəstək məqsədilə kredit sazişi imzalayıb.
Nüfuzlu sosial təsir yönümlü investisiya şirkəti Incofin Investment Management-in dəstəyi ilə təşkil olunan saziş çərçivəsində “Unibank”a Azərbaycan manatında 15 milyon ABŞ dolları ekvivalentində kredit xətti ayrılıb.
Vəsait Azərbaycanda qadınlara məxsus və qadınlar tərəfindən idarə olunan müəssisələrin maliyyəyə çıxış imkanlarının genişləndirilməsinə yönəldiləcək. Bu əməkdaşlıq qadın sahibkarlar üçün maliyyələşmə imkanlarının artırılmasına, mövcud maliyyə boşluğunun azaldılmasına və gender yönümlü iqtisadi inkişafın təşviqinə xidmət edəcək.
Unibank İdarə Heyəti sədrinin vəzifəsini müvəqqti icra edən Heybət Qədirov layihə ilə bağlı bildirib: “Bu tərəfdaşlıq Azərbaycanda maliyyə inklüzivliyinin genişləndirilməsi istiqamətində səylərimiz baxımından mühüm mərhələdir. Global Gender-Smart Fund ilə əməkdaşlıq etməklə qadınlara məxsus və qadınlar tərəfindən idarə olunan bizneslər üçün onların ehtiyaclarına uyğun maliyyə resurslarının təqdim edilməsinə dair öhdəliyimizi daha da gücləndiririk. Bu imkanlar həmin bizneslərin böyüməsinə, innovativ həllər tətbiq etməsinə və ölkə iqtisadiyyatına daha əhəmiyyətli töhfə verməsinə təkan olacaq”.
Bu əməkdaşlıq hər iki maliyyə institutunun, eləcə də Incofin-in regionda dayanıqlı inkişaf və bərabər imkanlara əsaslanan bazar artımı üçün sosial təsir yönümlü investisiya yanaşmasından istifadə etmək üzrə ortaq baxışını əks etdirir.
“GGSF-in məqsədi qadınların iqtisadi imkanlarının genişləndirilməsi və rifahın yaxşılaşdırılması üçün gender yönümlü maliyyələşmə təqdim etməkdir. Unibank ilə tərəfdaşlıq bu məqsədi daha da irəli aparır: Bankın gender fəaliyyət planı qadınların ehtiyaclarına uyğun yeni maliyyə məhsullarının hazırlanmasını və qadın sahibkarların bu məhsullara çıxışını və onlardan faydalanmasını dəstəkləyən maliyyə savadlılığı təlimlərinin keçirilməsini nəzərdə tutur. Məhz bu yanaşma maliyyələşmənin Azərbaycanda qadın borcalanlara məsuliyyətli və təsirli şəkildə yönəldilməsini təmin edir”, — deyə Innpact Fund Management-in Fondların idarə edilməsi üzrə direktor müavini Etienne de Belloy bildirib.
Global Gender-Smart Fund haqqında
Global Gender-Smart Fund — GGSF inkişaf etməkdə olan ölkələrdə maliyyə institutlarına borc maliyyələşməsi təqdim edən, gender fokuslu dünyanın ən böyük investisiya platformasıdır. GGSF-in məqsədi kifayət qədər xidmət almayan qadınlar, həmçinin qadınlar tərəfindən idarə olunan və qadınlara məxsus bizneslər üçün gender yönümlü, məsuliyyətli maliyyə xidmətlərinə çıxış imkanlarını genişləndirməkdir.
İnklüziv maliyyə sistemlərinin gücləndirilməsi vasitəsilə GGSF yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılmasına, gender balansının və əhatəliliyin artırılmasına, eləcə də inkişaf etməkdə olan bazarlarda qadın liderliyinin genişlənməsinə töhfə verir.
GGSF Innpact Fund Management tərəfindən idarə olunur. Fondun idarəçiliyində dərin bazar təcrübəsinə və güclü sosial təsir yönümlü yanaşmaya malik üç aparıcı özəl portfel meneceri iştirak edir. Incofin Investment Management isə Unibank ilə bu layihə çərçivəsində münasibətlərin qurulması, monitorinqi və idarə olunmasına cavabdehdir.
Ətraflı məlumat üçün: www.ggs-fund.com
Unibank Azərbaycanın aparıcı özəl banklarından olmaqla, ölkənin sistem əhəmiyyətli maliyyə institutlarından biridir. 1992-ci ildə fəaliyyətə başlayan bank pərakəndə, korporativ və investisiya bankçılığı sahələrində geniş xidmətlər təqdim edir. Unibank Azərbaycanda rəqəmsal innovasiyaların öncüllərindən biri olub və 2021-ci ildə ölkənin ilk tam mobil bank əlavəsi olan Leobank-ı istifadəyə verib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_7b071627047bd11ce4f6072c3_o.jpg
Arranged with the support of the prominent impact investment firm Incofin Investment Management, the agreement secures a loan facility equivalent to $15 million USD in Azerbaijani Manat (AZN).
The funds will be deployed specifically to expand access to finance for women-owned and women-led enterprises across Azerbaijan, helping bridge the funding gap for female entrepreneurs and promoting gender-smart economic growth.
"This partnership marks a significant milestone in our efforts to broaden financial inclusion in Azerbaijan. By aligning with the Global Gender-Smart Fund, we are reinforcing our commitment to delivering tailored financial resources to women-owned and women-led businesses, enabling them to scale, innovate, and contribute meaningfully to our national economy." said Heybat Gadirov, Acting Chairman of the Management Board of Unibank.
This transaction highlights the shared vision of both financial institutions, together with Incofin, to utilize impact investing as a tool for sustainable development and equitable market growth in the region.
"The GGSF aims to provide gender-smart financing with the ultimate aim of empowering women and improving livelihoods. Partnering with Unibank takes this further: their gender action plan commits to designing new financial products tailored to women's needs and to delivering financial literacy trainings that help women entrepreneurs access and benefit from them. That is what ensures financing is deployed in a responsible and impactful way to women borrowers in Azerbaijan." said Etienne de Belloy, Associate Director, Fund Management at Innpact Fund Management
About Global Gender-Smart Fund
The Global Gender-Smart Fund (GGSF) is the world’s largest gender-focused investment vehicle, providing debt to financial institutions in developing countries. GGSF aims to expand access to gender-smart, responsible financial services for underserved women and women-led and women-owned businesses.
By strengthening inclusive financial systems, GGSF contributes to improved livelihoods, greater gender balance and outreach, and increased women’s leadership in emerging markets.
GGSF is managed by Innpact Fund Management, with three leading private portfolio managers bringing deep market expertise and a strong impact orientation. Incofin Investment Management is responsible for originating, monitoring and managing relationships within this project with Unibank.
For more information, please visit: www.ggs-fund.com/
Unibank is one of Azerbaijan’s leading private commercial banks. Founded in 1992 and headquartered in Baku, Unibank provides a broad range of retail, corporate and investment banking services. The Bank has been at the forefront of digital innovation in Azerbaijan and launched Leobank, the country’s first mobile-only bank, in 2021.