TuranBank biznesin maliyyələşdirilməsi məqsədilə beynəlxalq fondlardan yerli valyutada vəsait cəlb edib TuranBank biznesin maliyyələşdirilməsi məqsədilə beynəlxalq fondlardan yerli valyutada vəsait cəlb edib
Kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC Belçikanın nüfuzlu Incofin İnvestisiya Fondu tərəfindən idarə edilən fondlarla yeni kredit müqavilələri imzalayıb.
Müqavilələrə əsasən, Bank 3 il müddətinə "Incofin Climate-Smart Microfinance Fund" (CSMF) fondundan 1.25 milyon ABŞ dolları, "Incofin Microfinance Fund" (IMFI) fondundan isə 2 milyon avro ekvivalentində yerli valyutada maliyyə vəsaiti cəlb edib. Bu vəsaitlər kiçik və orta biznesin, xüsusilə ekoloji cəhətdən dayanıqlı layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Bu addım regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxışını daha da genişləndirəcək və onları məzənnə risklərindən qoruyacaq.
Qeyd edək ki, sözügedən investisiya TuranBank-ın ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişaf strategiyasına dəstək istiqamətində atdığı növbəti uğurlu addımıdır.
Incofin İnvestisiya Fondu haqqında:
Incofin İnvestisiya Fondu inklüziv maliyyə, dayanıqlı qida və təmiz su sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisələri dəstəkləyən aparıcı təsir investisiya fondunun meneceridir. 1 milyard ABŞ dollarından çox idarə olunan aktivlərə malik olan Incofin, Belçika, Kolumbiya, Keniya və Hindistanda fəaliyyət göstərən 90-dan çox peşəkardan ibarət təcrübəli komandaya sahibdir. Yarandığı gündən etibarən Incofin 5 milyard ABŞ dollarından artıq həcmdə borc və kapital investisiyaları həyata keçirərək 50-dən çox inkişaf etməkdə olan və sərhəd bazarında sahibkarların inkişafını dəstəkləyib. Maliyyə təcrübəsini ölçülə bilən sosial və ekoloji təsirlə birləşdirən Incofin, ən çox ehtiyac duyulan regionlarda dayanıqlı iqtisadi inkişafın təşviqinə və uzunmüddətli müsbət təsirin yaradılmasına töhfə verir.
Daha ətraflı məlumat üçün: www.incofin.com
TuranBank ASC haqqında:
TuranBank 1992-ci ildə təsis edilib və Azərbaycanın ən etibarlı maliyyə institutlarından biri kimi fəaliyyət göstərir. Bank öz müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşiddə maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət məntəqəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank 34 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib, şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_9ac5825c2bdbec6f0998ab6d4_o.jpg
ТуранБанк, один из ведущих банков Азербайджана в сфере финансирования малого и среднего бизнеса, подписал новые кредитные соглашения с фондами под управлением авторитетной бельгийской компании “Incofin Investment Management”.
Согласно соглашениям, Банк привлек финансовые ресурсы в национальной валюте сроком на 3 года: эквивалент 1,25 млн долларов США от Микрофинансового фонда умного климата “Incofin” (CSMF) и 2 млн евро от Микрофинансового фонда “Incofin” (IMFI). Данные средства будут направлены на финансирование малого и среднего бизнеса, в особенности экологически устойчивых проектов. Это позволит расширить доступ к финансовым ресурсам в национальной валюте для предпринимателей, осуществляющих деятельность в регионах, и защитит их от валютных рисков. Следует отметить, что вышеупомянутые инвестиции являются очередным успешным шагом Банка на пути поддержки стратегии устойчивого экономического развития нашей страны.
Об “Incofin Investment Management”:
“Incofin” — ведущая управляющая компания фондами импакт-инвестиций, поддерживающая предприятия в сферах инклюзивного финансирования, устойчивого производства продуктов питания и чистой воды. Управляя активами на сумму более 1 млрд долларов США, “Incofin” располагает опытной командой из более чем 90 профессионалов в Бельгии, Колумбии, Кении и Индии. Инвестировав более 5 млрд долларов США в виде акционерного капитала и долговых обязательств, “Incofin” содействует развитию предпринимателей на более чем 50 развивающихся и пограничных рынках, обеспечивая реальный вклад там, где это необходимо больше всего.
Для получения дополнительной информации: www.incofin.com
Об ОАО ТуранБанк:
ОАО ТуранБанк было основано в 1992 году и функционирует как один из самых надежных финансовых институтов Азербайджана. Банк предоставляет своим клиентам широкий спектр финансовых услуг в соответствии со международными стандартами. В настоящее время ТуранБанк, имеющий 22 точки обслуживания по всей стране, демонстрирует устойчивое развитие на протяжении 34 лет своей деятельности и выделяется приверженностью принципам прозрачности, надежности и социальной ответственности.