TuranBank biznesin maliyyələşdirilməsi məqsədilə beynəlxalq fondlardan yerli valyutada vəsait cəlb edib TuranBank biznesin maliyyələşdirilməsi məqsədilə beynəlxalq fondlardan yerli valyutada vəsait cəlb edib
Kiçik və orta biznesin maliyyələşdirilməsi sahəsində Azərbaycanın aparıcı banklarından biri olan TuranBank ASC Belçikanın nüfuzlu Incofin İnvestisiya Fondu tərəfindən idarə edilən fondlarla yeni kredit müqavilələri imzalayıb.
Müqavilələrə əsasən, Bank 3 il müddətinə "Incofin Climate-Smart Microfinance Fund" (CSMF) fondundan 1.25 milyon ABŞ dolları, "Incofin Microfinance Fund" (IMFI) fondundan isə 2 milyon avro ekvivalentində yerli valyutada maliyyə vəsaiti cəlb edib. Bu vəsaitlər kiçik və orta biznesin, xüsusilə ekoloji cəhətdən dayanıqlı layihələrin maliyyələşdirilməsinə yönəldiləcək. Bu addım regionlarda fəaliyyət göstərən sahibkarların yerli valyutada maliyyə resurslarına çıxışını daha da genişləndirəcək və onları məzənnə risklərindən qoruyacaq.
Qeyd edək ki, sözügedən investisiya TuranBank-ın ölkəmizin dayanıqlı iqtisadi inkişaf strategiyasına dəstək istiqamətində atdığı növbəti uğurlu addımıdır.
Incofin İnvestisiya Fondu haqqında:
Incofin İnvestisiya Fondu inklüziv maliyyə, dayanıqlı qida və təmiz su sahələrində fəaliyyət göstərən müəssisələri dəstəkləyən aparıcı təsir investisiya fondunun meneceridir. 1 milyard ABŞ dollarından çox idarə olunan aktivlərə malik olan Incofin, Belçika, Kolumbiya, Keniya və Hindistanda fəaliyyət göstərən 90-dan çox peşəkardan ibarət təcrübəli komandaya sahibdir. Yarandığı gündən etibarən Incofin 5 milyard ABŞ dollarından artıq həcmdə borc və kapital investisiyaları həyata keçirərək 50-dən çox inkişaf etməkdə olan və sərhəd bazarında sahibkarların inkişafını dəstəkləyib. Maliyyə təcrübəsini ölçülə bilən sosial və ekoloji təsirlə birləşdirən Incofin, ən çox ehtiyac duyulan regionlarda dayanıqlı iqtisadi inkişafın təşviqinə və uzunmüddətli müsbət təsirin yaradılmasına töhfə verir.
Daha ətraflı məlumat üçün: www.incofin.com
TuranBank ASC haqqında:
TuranBank 1992-ci ildə təsis edilib və Azərbaycanın ən etibarlı maliyyə institutlarından biri kimi fəaliyyət göstərir. Bank öz müştərilərinə beynəlxalq standartlara uyğun geniş çeşiddə maliyyə xidmətləri təqdim edir. Hazırda ölkə üzrə 22 xidmət məntəqəsi ilə fəaliyyət göstərən TuranBank 34 illik fəaliyyəti ərzində dayanıqlı inkişaf nümayiş etdirib, şəffaflıq, etibarlılıq və sosial məsuliyyət prinsiplərinə sadiqliyi ilə seçilib.

https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_9ac5825c2bdbec6f0998ab6d4_o.jpg
TuranBank OJSC, one of the leading banks in Azerbaijan in the field of small and medium business financing, has signed new loan agreements with funds managed by the reputable Incofin Investment Management of Belgium.
According to the agreements, the Bank has attracted financial resources in local currency equivalent to USD 1.25 million from the "Incofin Climate-Smart Microfinance Fund" (CSMF) and EUR 2 million from the "Incofin Microfinance Fund" (IMFI) for a period of 3 years. These funds will be directed to financing small and medium businesses, especially environmentally sustainable projects. This will further expand access to financial resources in local currency for entrepreneurs operating in the regions and protect them from exchange rate risks. It should be noted that the aforementioned investment is another successful step taken by the Bank towards supporting the sustainable economic development strategy of our country.
About Incofin Investment Management:
Incofin is a leading impact investment fund manager, backing businesses in inclusive finance, sustainable food, and clean water. Managing over $1 billion in assets, Incofin has an experienced team of 90+ professionals across Belgium, Colombia, Kenya, and India. With more than $5 billion invested through equity and debt, Incofin powers entrepreneurs across 50+ emerging and frontier markets, delivering tangible impact where it matters most. For more information: www.incofin.com
About TuranBank OJSC:
TuranBank OJSC was established in 1992 and operates as one of the most reliable financial institutions in Azerbaijan. The Bank provides its customers with a wide range of financial services in accordance with international standards. Currently operating with 22 service points across the country, TuranBank has demonstrated sustainable development throughout its 34 years of activity and has stood out for its commitment to the principles of transparency, reliability, and social responsibility.