https://innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_152caf42197884ec2f2a2f66d_o.jpg
İnvestisiya etmək artıq maliyyə bazarlarını yaxından izləyən və vəsaitini dəyərləndirmək istəyən hər kəsin üstünlük verdiyi imkanlardan biridir. 2025-ci ilin iyun ayında istifadəyə verilən Birbank Invest qısa müddətdə onminlərlə istifadəçinin seçiminə çevrilib. Azərbaycanda bank tərəfindən təqdim olunan ilk müstəqil investisiya tətbiqi olan platforma istifadəçilərə cəmi 1 ABŞ dollarından başlayaraq investisiya etmək, yerli və qlobal maliyyə bazarlarına tam rəqəmsal, rahat və təhlükəsiz çıxış əldə etmək imkanı yaradır.
Fəaliyyət göstərdiyi 1 il ərzində Birbank Invest istifadəçilərinə təqdim etdiyi investisiya imkanlarını əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirib. Bu gün platformada 12 000-dən çox səhm və ETF üzrə investisiya etmək mümkündür. Ötən dövr ərzində platformaya 1000-dən çox yeni investisiya aləti əlavə olunub. Eyni zamanda Birbank Invest 2.0 versiyası ilə daha rahat istifadəçi interfeysi, yerli kapital bazarında ilkin və təkrar bazarda ticarət imkanları, ABŞ bazarı üzrə geniş maliyyə göstəriciləri və investorların qərarverməsini asanlaşdıran yeni funksiyalar istifadəyə verilib.
Birbank Invest ölkənin kapital bazarında mühüm hadisələrdən biri olan PAŞA Bank-ın ilk kütləvi səhm təklifi (IPO) zamanı da investorların ən çox istifadə etdiyi platforma olub. 10 000-dən çox unikal investor məhz Birbank Invest vasitəsilə IPO-da iştirak edib və tətbiq üzərindən 11 000-dən artıq sifariş yerləşdirilib.
Kapital Bank-ın İdarə Heyəti Sədrinin 1-ci müavini Cavid Mirzəyev öz sosial şəbəkə hesabında bu haqda paylaşım edib. O bildirib ki, investisiya maliyyə bazarlarını yaxından izləyən insanlarla yanaşı, vəsaitini dəyərləndirmək istəyən hər kəs üçün əlçatan olmalıdır. “Bizim üçün əsas göstərici təkcə istifadəçi sayı deyil. Əsas məsələ insanların investisiyaya münasibətinin dəyişməsidir. Əgər əvvəllər investisiya daha çox peşəkarların maraq dairəsi hesab olunurdusa, bu gün rəqəmsal həllər sayəsində daha çox insan vəsaitini dəyərləndirməyə başlayır. Birbank Invest-in qısa müddətdə qazandığı etimad da bu dəyişimin ən aydın göstəricilərindən biridir”.
Tam rəqəmsal qeydiyyat, 24/7 sifariş yerləşdirmə, portfeli real vaxt rejimində izləmə imkanı, rəqabətli komissiyalar və SIPC çərçivəsində 500 min ABŞ dollarınadək aktivlərin sığortalanması Birbank Invest-in istifadəçilərinə təqdim etdiyi üstünlüklər sırasındadır. Qeyd edək ki, Kapital Bank-ın əmtəə nişanı olan Birbank Invest “PAŞA Kapital İnvestisiya Şirkəti” QSC ilə birgə təqdim olunub və həm investisiya sahəsində ilk addımlarını atan, həm də təcrübəli investorlar üçün yerli və qlobal maliyyə bazarlarına rahat, sürətli və təhlükəsiz çıxış imkanı yaradır.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-07/_innews_152caf42197884ec2f2a2f66d_o.jpg
Today, investing is no longer a tool reserved for those who closely follow financial markets; it has become an accessible opportunity for anyone seeking to manage their finances more effectively. Since its launch in June 2025, Birbank Invest has quickly become the platform of choice for tens of thousands of users. As the first standalone investment application introduced by a bank in Azerbaijan, the platform enables users to start investing with as little as USD 1 while providing fully digital, convenient, and secure access to both local and global financial markets.
Over the past year, Birbank Invest has significantly expanded the investment opportunities available to its users. Today, the platform offers access to more than 12 000 stocks and ETFs, with over 1 000 new investment instruments added during the past year. The release of Birbank Invest 2.0 introduced a redesigned and more user-friendly interface, access to primary and secondary capital markets in Azerbaijan, enhanced financial analytics for the U.S. market, and new features designed to help investors make more informed investment decisions.
Birbank Invest also became the leading platform for investors participating in the initial public offering (IPO) of PAŞA Bank, one of the most significant events in Azerbaijan's capital market. More than 10,000 unique investors took part in the IPO through Birbank Invest, submitting over 11,000 applications via the platform.
This milestone was shared by Javid Mirzayev, First Deputy Chairman of the Management Board of Kapital Bank, on his social media page. According to him, investing should be accessible not only to financial market professionals but also to anyone who wishes to manage their money more effectively. “For us, success is measured not only by the number of users. What matters even more is the way people's perception of investing is changing. While investing was once considered the domain of financial professionals, today digital solutions are empowering an increasing number of people to invest and grow their wealth. The high level of trust that Birbank Invest has earned in such a short period is one of the clearest indicators of this transformation,” he noted.
Among the key advantages of Birbank Invest are fully digital onboarding, the ability to submit investment orders 24/7, real-time portfolio tracking, competitive commissions, and asset protection of up to USD 500 000 under the Securities Investor Protection Corporation (SIPC) program.
Birbank Invest, a trademark of Kapital Bank, has been developed in partnership with PASHA Capital Investment Company and provides both beginner and experienced investors with convenient, fast, and secure access to local and global financial markets.