Son dövrlər sosial media platformalarında və müxtəlif internet resurslarında “AzerGold” QSC-nin adından istifadə edilməklə saxta investisiya və reklam kampaniyalarının təşkili hallarının yenidən aktivləşdiyi müşahidə olunur.
Bu kampaniyaların əsas məqsədi vətəndaşların dövlət şirkətinə olan etibarından sui-istifadə etməklə onların maliyyə və şəxsi məlumatlarını ələ keçirmək, eləcə də maliyyə vəsaitlərini mənimsəməkdir. Bu cür fəaliyyətlər fişinq xarakterli kiberdələduzluq hücumlarının tərkib hissəsidir.
Kiberdələduzlar “AzerGold” QSC-ni guya yüksək gəlir vəd edən investisiya layihələrinin təşkilatçısı kimi təqdim edir, şirkətin korporativ üslubundan, loqosundan və rəhbər şəxslərinin görüntülərindən qanunsuz istifadə edir, həmçinin rəsmi internet səhifəsini təqlid edən saxta veb-saytlara və keçidlərə yönləndirirlər. Bəzi hallarda vətəndaşlarla xarici ölkələrə məxsus telefon nömrələri və ya mesajlaşma tətbiqləri vasitəsilə əlaqə saxlanılaraq onlardan bank kartı rekvizitləri, şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatları, birdəfəlik təsdiq kodları və digər məxfi məlumatlar tələb edilir.
“AzerGold” QSC bildirir ki, şirkət sosial şəbəkələr və ya digər qeyri-rəsmi platformalar vasitəsilə investisiya cəlb etmir, vətəndaşlardan maliyyə və ya bank məlumatları tələb etmir və bu cür saxta kampaniyalarla heç bir əlaqəsi yoxdur.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, vətəndaşlara “AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti ilə bağlı məlumatları yalnız şirkətin rəsmi informasiya resurslarından, həmçinin etibarlı mənbələrdən almağı, dələduzluq məqsədi daşıyan bu cür hallarla qarşılaşdıqda şübhəli keçidlərə daxil olmamağı, fərdi və maliyyə məlumatlarını paylaşmamağı, dərhal müvafiq hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməyi tövsiyə edirik.

Recently, there have been a few cases involving fraudulent investment and advertising campaigns organized using the name of "AzerGold" CJSC on social media platforms and various internet resources.
The main goal of these campaigns is to seize citizens' financial and personal information, as well as to embezzle their funds by abusing their trust in the state-owned company. Such activities are part of phishing cyber fraud attacks.
Cyber fraudsters present "AzerGold" CJSC as the organizer of investment projects that supposedly promise high returns, illegally use the company's corporate style, logo, and images of its executives, and redirect users to fake websites and links that imitate the official website. In some cases, citizens are contacted via foreign phone numbers or messaging applications and asked for bank card details, ID card information, one-time confirmation codes, and other confidential information.
"AzerGold" CJSC states that the company does not solicit investments through social networks or other unofficial platforms, does not request financial or banking information from citizens, and has no connection with such fraudulent campaigns.
Taking this into account, we recommend that citizens obtain information about the activities of "AzerGold" CJSC only from the company's official information channels and other reliable sources. When encountering such fraudulent activities, citizens should not click on suspicious links or disclose any personal or financial information and should immediately report such cases to the relevant law enforcement authorities.