Son dövrlər sosial media platformalarında və müxtəlif internet resurslarında “AzerGold” QSC-nin adından istifadə edilməklə saxta investisiya və reklam kampaniyalarının təşkili hallarının yenidən aktivləşdiyi müşahidə olunur.
Bu kampaniyaların əsas məqsədi vətəndaşların dövlət şirkətinə olan etibarından sui-istifadə etməklə onların maliyyə və şəxsi məlumatlarını ələ keçirmək, eləcə də maliyyə vəsaitlərini mənimsəməkdir. Bu cür fəaliyyətlər fişinq xarakterli kiberdələduzluq hücumlarının tərkib hissəsidir.
Kiberdələduzlar “AzerGold” QSC-ni guya yüksək gəlir vəd edən investisiya layihələrinin təşkilatçısı kimi təqdim edir, şirkətin korporativ üslubundan, loqosundan və rəhbər şəxslərinin görüntülərindən qanunsuz istifadə edir, həmçinin rəsmi internet səhifəsini təqlid edən saxta veb-saytlara və keçidlərə yönləndirirlər. Bəzi hallarda vətəndaşlarla xarici ölkələrə məxsus telefon nömrələri və ya mesajlaşma tətbiqləri vasitəsilə əlaqə saxlanılaraq onlardan bank kartı rekvizitləri, şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatları, birdəfəlik təsdiq kodları və digər məxfi məlumatlar tələb edilir.
“AzerGold” QSC bildirir ki, şirkət sosial şəbəkələr və ya digər qeyri-rəsmi platformalar vasitəsilə investisiya cəlb etmir, vətəndaşlardan maliyyə və ya bank məlumatları tələb etmir və bu cür saxta kampaniyalarla heç bir əlaqəsi yoxdur.
Bütün bunlar nəzərə alınaraq, vətəndaşlara “AzerGold” QSC-nin fəaliyyəti ilə bağlı məlumatları yalnız şirkətin rəsmi informasiya resurslarından, həmçinin etibarlı mənbələrdən almağı, dələduzluq məqsədi daşıyan bu cür hallarla qarşılaşdıqda şübhəli keçidlərə daxil olmamağı, fərdi və maliyyə məlumatlarını paylaşmamağı, dərhal müvafiq hüquq-mühafizə orqanlarına müraciət etməyi tövsiyə edirik.

В последнее время участились случаи проведения мошеннических инвестиционных и рекламных кампаний с использованием имени ЗАО «AzerGold» в социальных сетях и в различных интернет-ресурсах.
Основной целью подобных кампаний является получение доступа к финансовым и персональным данным граждан, а также хищение их денежных средств путем злоупотребления доверием к государственной компании. Подобные действия являются одной из форм фишингового кибермошенничества.
Кибермошенники представляют ЗАО «AzerGold» в качестве организатора инвестиционных проектов, якобы обещающих высокую доходность, незаконно используют фирменный стиль и логотип компании, а также изображения ее руководителей. Кроме того, граждан перенаправляют на поддельные веб-сайты и интернет-страницы, имитирующие официальные ресурсы компании. В некоторых случаях злоумышленники связываются с гражданами с иностранных телефонных номеров или посредством мессенджеров и запрашивают данные банковских карт, сведения, содержащиеся в документах, удостоверяющих личность, одноразовые коды подтверждения и другую конфиденциальную информацию.
ЗАО «AzerGold» заявляет, что компания не привлекает инвестиции через социальные сети или иные неофициальные платформы, не запрашивает у граждан финансовую или банковскую информацию и не имеет никакого отношения к подобным мошенническим кампаниям.
В целях цифровой безопасности рекомендуем гражданам получать информацию о деятельности компании исключительно из официальных информационных ресурсов и надежных источников. При столкновении с подобными случаями кибермошенничества настоятельно рекомендуем не переходить по подозрительным ссылкам, не предоставлять личную и финансовую информацию и незамедлительно обращаться в соответствующие правоохранительные органы.