https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_9553dafa2db47596082efdd00_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin rektoru Elçin Babayev İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin (DVX) İnsan Resursları Baş İdarəsinin rəisi Aytən Kərimova və Xidmətin Tədris Mərkəzinin rəisi vəzifəsini icra edən Mirəli Kazımovla görüşüb.
Görüşdə BDU ilə DVX arasında əməkdaşlıq əlaqələrinin gücləndirilməsinə dair hazırlanmış Tədbirlər Planı çərçivəsində BDU-da vergi hüququ ixtisası üzrə kadr hazırlığı, Vergi Hüququ Klinikasının yaradılması, istehsalat təcrübəsinin təşkili, tələbələrin DVX orqanlarında karyera proqramlarına cəlb olunması ilə bağlı məsələlər müzakirə olunub.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev DVX ilə səmərəli əməkdaşlığın qurulduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, həm dövlət, həm də özəl sektorda vergi hüququ və vergi vəkilliyi üzrə mütəxəssislərə böyük ehtiyac var. BDU-nun Hüquq fakültəsində bu ixtisasların yaradılması və kadrların hazırlanmasının vergi orqanlarının kadr təminatına böyük töhfə olacağını bildirib.
DVX-nin İnsan Resursları Baş İdarəsinin rəisi Aytən Kərimova təmsil etdiyi qurumun kadr siyasətinin təkmilləşdirildiyini, bunun üçün BDU ilə əlaqələrə böyük önəm verildiyini qeyd edib. Bildirib ki, əməkdaşlıq çərçivəsində BDU-da “Karyera günləri”nin, tələbələr üçün “Yay məktəbi”nin təşkili, təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
DVX-nin Tədris Mərkəzinin rəisi vəzifəsini icra edən Mirəli Kazımov vurğulayıb ki, vergi sisteminin müasir dövrün tələblərinə uyğun şəkildə inkişafına, bu istiqamətdə dövlət, biznes subyektləri üçün faydalı olan müxtəlif layihələrin həyata keçirilməsinə xüsusi diqqət yetirilir. BDU ilə sıx münasibətlərin qurulması da məhz bu işə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_9553dafa2db47596082efdd00_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета Эльчин Бабаев встретился с начальником главного управления человеческих ресурсов Государственной налоговой службы (ГНС) при Министерстве экономики Айтен Керимовой и исполняющим обязанности начальника Учебного центра службы Мирали Кязымовым.
В рамках Плана мероприятий по укреплению сотрудничества между БГУ и ГНС обсуждены вопросы, связанные с подготовкой в вузе кадров по налоговому праву, созданием Клиники налогового права, организацией стажировок, привлечением студентов к карьерным программам в органах ГНС.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев отметил, что существует большая потребность в специалистах по налоговому праву и налоговой адвокатуре как в государственном, так и в частном секторе. Ректор подчеркнул, что открытие этих специальностей и подготовка кадров на юридическом факультете БГУ станет большим вкладом в кадровое обеспечение налоговых органов.
Начальник главного управления человеческих ресурсов ГНС Айтен Керимова отметила, что кадровая политика представляемой ею организации совершенствуется, для чего большое значение придается связям с БГУ. Она сообщила, что в рамках интеграции в вузе планируется проведение «Дней карьеры», организация «Летней школы» для студентов и тренингов.
Исполняющий обязанности руководителя Учебного центра ГНС Мирали Кязымов подчеркнул, что особое внимание уделяется развитию налоговой системы, реализации проектов в этом направлении для государственных и бизнес субъектов. Этой цели и служит установление тесных связей с БГУ.