https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_27a6e32801b2f6ac0e600fc2e_o.jpg
Gürcüstanda rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov noyabrın 14-də bu ölkənin müdafiə naziri cənab Cuanşer Burçuladze ilə görüşüb.
Gürcüstan Müdafiə Nazirliyində rəsmi qarşılanma mərasimi təşkil edilib. Protokola uyğun olaraq müdafiə nazirləri Fəxri Qarovulun önündən keçib, hərbi orkestrin müşayiəti ilə hər iki ölkənin dövlət himnləri səsləndirilib.
Tərəflər regional təhlükəsizlik, hərbi əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, birgə hərbi təlimlərin keçirilməsi və işçi görüşlərin təşkili barədə ətraflı fikir mübadiləsi aparıblar.
Görüşdə həmçinin hərbi, hərbi texniki, hərbi təhsil, hərbi tibb sahələrində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Yekunda hər iki ölkənin müdafiə nazirlikləri arasında 2023-cü il üçün ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planı imzalanıb.

https://innews.az/uploads/news/2022-11/_innews_27a6e32801b2f6ac0e600fc2e_o.jpg
On November 14, the Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov, who is on an official visit to Georgia, met with the Minister of Defense of this country, Mr. Juansher Burchuladze.
An official welcoming ceremony was held at the Georgian Ministry of Defense. In accordance with the protocol, the Defense Ministers passed along the guard of honor and the national anthems accompanied by a military orchestra were performed.
The sides held a detailed exchange of views on regional security, prospects for the development of military cooperation, the conduct of joint military exercises, and the organization of working meetings.
At the meeting, the parties also discussed further expansion of cooperation in the military, military-technical, military-educational, and military-medical spheres, as well as other issues of mutual interest.
In the end, a bilateral military cooperation plan between the Defense Ministries of both countries for 2023 was signed.