https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_8d13d31ba73aeab8ee50b688e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin 2 şagirdi “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın iştirakçısı adını qazanaraq, nüfuzlu universitetlərdə bakalavr dərəcəsi üzrə təhsili alacaq.
2026/2027-ci tədris ili üçün xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində bakalavriat səviyyəsində 125 nəfərdən 2-si BDU nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin məzunudur.
Onlardan Cabir Abbasov dünyanın nüfuzlu reytinq təşkilatı olan QS-in 2027-ci il nəticələri üzrə 2-ci pillədə qərarlaşan “Imperial College London” universitetində (Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı) “Kimya mühəndisliyi”, Suad Məmmədzadə isə TOP-100-lükdəki “Columbia University”də (ABŞ) “Maliyyə iqtisadiyyatı” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alacaq.
BDU ailəsi adından Liseyimizin məzunlarını təbrik edir, onlara gələcək təhsil və peşə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayırıq!

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_8d13d31ba73aeab8ee50b688e_o.jpg
В рамках «Государственной программы по обучению молодежи в престижных высших учебных заведениях зарубежных стран на 2022-2028 годы» обнародованы результаты приема на 2026-2027 учебный год по уровням бакалавриата, магистратуры и докторантуры.
В 2026/2027 учебном году на уровне бакалавриата право на обучение в престижных зарубежных университетах получили 125 человек. Среди них — двое выпускников лицея «Молодые таланты» БГУ.
Джабир Аббасов будет изучать химическую инженерию в Имперском колледже Лондона (Великобритания), который занимает 2-е место в рейтинге QS World University Rankings 2027. Суад Маммадзаде продолжит обучение по специальности «Финансовая экономика» в Колумбийском университете (США), входящем в число ведущих университетов мира и первую сотню рейтинга QS.
От имени коллектива Бакинского государственного университета поздравляем наших выпускников с этим значимым достижением и желаем им успехов в учебе, новых профессиональных достижений и ярких побед!