https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_8d13d31ba73aeab8ee50b688e_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin 2 şagirdi “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022–2028-ci illər üçün Dövlət Proqramı”nın iştirakçısı adını qazanaraq, nüfuzlu universitetlərdə bakalavr dərəcəsi üzrə təhsili alacaq.
2026/2027-ci tədris ili üçün xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində bakalavriat səviyyəsində 125 nəfərdən 2-si BDU nəzdində “Gənc istedadlar” liseyinin məzunudur.
Onlardan Cabir Abbasov dünyanın nüfuzlu reytinq təşkilatı olan QS-in 2027-ci il nəticələri üzrə 2-ci pillədə qərarlaşan “Imperial College London” universitetində (Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı) “Kimya mühəndisliyi”, Suad Məmmədzadə isə TOP-100-lükdəki “Columbia University”də (ABŞ) “Maliyyə iqtisadiyyatı” ixtisası üzrə bakalavr təhsili alacaq.
BDU ailəsi adından Liseyimizin məzunlarını təbrik edir, onlara gələcək təhsil və peşə fəaliyyətlərində uğurlar arzulayırıq!

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_8d13d31ba73aeab8ee50b688e_o.jpg
The results of the admissions process for the 2026–2027 academic year under the "State Program for the Education of Young People at Prestigious Higher Education Institutions Abroad for 2022–2028" have been announced for undergraduate, master's, and doctoral studies.
A total of 125 undergraduate applicants have been awarded the opportunity to pursue their studies at prestigious universities abroad under the State Program. Among them are two graduates of the BSU "Young Talents" Lyceum.
Jabir Abbasov will study Chemical Engineering at Imperial College London (United Kingdom), ranked 2nd in the QS World University Rankings 2027. Suad Mammadzade will pursue a degree in Financial Economics at Columbia University (United States), one of the world's leading universities and ranked among the top 100 in the QS World University Rankings.
On behalf of the Baku State University community, we congratulate our graduates on this outstanding achievement and wish them every success in their academic journey, future careers, and all their endeavors.