“AzerGold” QSC və Bakı Media Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Daşkəsəndə milli kino seansı keçirilib
“AzerGold” QSC və Bakı Media Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Daşkəsəndə milli kino seansı keçirilib “AzerGold” QSC və Bakı Media Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Daşkəsəndə milli kino seansı keçirilib
2 Avqust – Azərbaycan Kinosu Günü münasibətilə “AzerGold” QSC və Bakı Media Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı, Daşkəsən Rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi ilə Daşkəsən rayonunda ilk dəfə olaraq açıq hava şəraitində milli kino seansı təşkil olunub.
Tədbir çərçivəsində Bakı Media Mərkəzinin istehsalı olan “Tağıyev: Neft” tammetrajlı bədii filmi nümayiş etdirilib. Kino həvəskarlarının böyük marağına səbəb olan nümayiş iştirakçılara Azərbaycan kinosunun ən müasir və uğurlu nümunələrindən birini izləmək imkanı yaradıb.
Tarixi bioqrafik dram janrında çəkilmiş “Tağıyev: Neft” filminin baş prodüseri Arzu Əliyeva, rejissoru Zaur Qasımlıdır. Ekran əsəri böyük xeyriyyəçi və görkəmli sahibkar Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat hekayəsinə həsr olunmuş dördhissəli layihənin ilk filmidir. Filmdə Tağıyevin neft sənayesindəki fəaliyyəti, sahibkarlıq yolu və milli inkişaf naminə gördüyü işlər bədii şəkildə təqdim olunur.
Qeyd edək ki, “Tağıyev: Neft” tammetrajlı bədii filmi Azərbaycanın 98-ci “Oskar” mükafatları üçün "Ən yaxşı beynəlxalq tammetrajlı film" nominasiyası üzrə rəsmi namizədi kimi irəli sürülüb.
Daşkəsən rayonunun Xoşbulaq kəndində yerləşən Gənclərin Təlim və İstirahət Mərkəzinin ərazisində xüsusi olaraq quraşdırılmış açıq hava kinoteatrında filmi 600 nəfərdən çox tamaşaçı izləyib. Nümayiş tamaşaçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb.
Milli kino irsinin təbliği, Azərbaycan kinosunun uğurlarının regionlarda daha geniş auditoriyaya çatdırılması məqsədi daşıyan bu cür təşəbbüslər “AzerGold” QSC-nin fəaliyyət göstərdiyi regionda mədəni həyatın zənginləşdirilməsinə, milli-mənəvi dəyərlərin və kino sənətinin təbliğinə mühüm töhfə verir. Eyni zamanda, belə layihələr ölkənin müxtəlif bölgələrində yaşayan insanların müasir Azərbaycan kinosu ilə yaxından tanış olmasına, mədəni tədbirlərdə fəal iştirakına və ictimai həmrəyliyin möhkəmləndirilməsinə xidmət edir.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_85482acae250a12c03e1ec4f5_o.jpg
По случаю 2 августа — Дня азербайджанского кино в Дашкесанском районе впервые состоялся показ национального кино под открытым небом. Мероприятие было организовано совместно ЗАО «AzerGold» и Baku Media Center при поддержке Исполнительной власти Дашкесанского района.
В рамках мероприятия состоялся показ полнометражного художественного фильма «Тагиев: Нефть», созданного Бакинским медиацентром. Картина вызвала большой интерес у зрителей и предоставила жителям района возможность увидеть один из современных и успешных проектов азербайджанского кинематографа.
Фильм, снятый в жанре историко-биографической драмы, является первой частью четырехсерийного кинопроекта, посвященного жизни выдающегося предпринимателя и мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева. Генеральным продюсером картины выступила Арзу Алиева, режиссером — Заур Гасымлы. В фильме в художественной форме отражены деятельность Тагиева в нефтяной промышленности, его предпринимательский путь и вклад в развитие Азербайджана.
Следует отметить, что художественный фильм «Тагиев: Нефть» выдвинут в качестве официальной заявки Азербайджана на соискание 98-й премии «Оскар» в номинации «Лучший международный полнометражный фильм».
Показ прошел в специально оборудованном кинотеатре под открытым небом на территории Молодежного учебно-оздоровительного центра, расположенного в селе Хошбулаг Дашкесанского района. Фильм посмотрели более 600 жителей и гостей района, а сама кинопремьера была встречена зрителями с большим интересом.
Подобные инициативы, направленные на популяризацию национального кинематографического наследия и расширение доступа жителей регионов к лучшим образцам современного азербайджанского кино, вносят весомый вклад в развитие культурной жизни региона присутствия ЗАО «AzerGold», продвижение национальных и духовных ценностей, а также поддержку отечественного кинематографа. Вместе с тем реализация таких проектов способствует вовлечению жителей различных регионов страны в культурную жизнь, знакомству с достижениями современного азербайджанского киноискусства и укреплению общественной сплоченности.