https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_be3c142161ab9015425d68882_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Kimya fakültəsində 7 kafedra, 4 elmi-tədqiqat, 28 tədris laboratoriyası fəaliyyət göstərir. Fakültənin elmi-tədqiqat və tədris laboratoriyaları müasir avadanlıqlarla təchiz olunub. Fakültənin tələbə və magistrantları BDU-nun Tədqiqat, İnkişaf və İnnovasiyalar üzrə Mükəmməllik Mərkəzində fəaliyyət göstərən laboratoriyalarda tədqiqat aparmaq imkanına malikdirlər.
Fakültədə Ümumi və qeyri-üzvi kimya, Üzvi kimya, Analitik kimya, Fiziki və kolloid kimya, Neft kimyası və kimya texnologiyası, Yüksəkmolekullu birləşmələr kimyası, Kimyanın tədrisi metodikası kafedraları fəaliyyət göstərir.
Fakültədə “Kimya”, “Kimya mühəndisliyi”, “Kimya müəllimliyi” ixtisasları üzrə kadr hazırlığı aparılır.
“Kimya” ixtisasını bitirən tələbələr kimya, neft kimyası sənayesi müəssisələrində, kimya profilli elmi-tədqiqat institutlarında işləyə bilərlər.
“Kimya müəllimliyi” ixtisasını bitirən tələbələr respublikamızın orta məktəblərində, liseylərində Kimya fənnini tədris edə bilərlər.
“Kimya mühəndisliyi” ixtisasında neft-qaz, boya, kimya, plastik maddələr, ərzaq, əczaçılıq və digər emal sənayeləri üçün yüksək ixtisaslı mütəxəssislərin hazırlığı aparılır.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_be3c142161ab9015425d68882_o.jpg
На химическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) действует 7 кафедр, 4 научно-исследовательских лаборатории и 28 учебных лабораторий. Студенты и магистранты факультета имеют возможность проводить исследования в лабораториях Центра совершенства по исследованиям, развитию и инновациям БГУ.
На факультете имеются следующие кафедры: общей и неорганической химии, органической химии, аналитической химии, физической и коллоидной химии, нефтехимии и химической технологии, химии высокомолекулярных соединений и методики преподавания химии.
Факультет предлагает обучение по следующим специальностям: «Химия», «Химическая инженерия» и «Преподавание химии».
Выпускники специальности «Химия» могут работать на предприятиях химической и нефтехимической промышленности, а также в научно-исследовательских институтах, связанных с химией.
Выпускники специальности «Преподавание химии» могут преподавать химию в средних школах и лицеях республики.
Специальность «Химическая инженерия» готовит специалистов для нефтегазовой, лакокрасочной, химической, пластмассовой, пищевой, фармацевтической и других перерабатывающих отраслей промышленности.