https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_7743a034935260b1c79fb793a_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Filologiya fakültəsində 12 kafedra (Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi, Rus ədəbiyyatı tarixi, Azərbaycan dilçiliyi, Azərbaycan dili və ədəbiyyatının tədrisi metodikası, Türkologiya, Ümumi dilçilik, Rus dilçiliyi, Dünya ədəbiyyatı, Rus dili, İngilis dili (təbiət fakültələri üzrə) İngilis dili (humanitar fakültələri üzrə), Alman və fransız dilləri kafedraları) və 4 elmi-tədqiqat laboratoriyası fəaliyyət göstərir.
Bakalavriat səviyyəsində 7 ixtisas - “Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi”, “Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı)”, “Dil və ədəbiyyat müəllimliyi (rus dili üzrə)”, “Filologiya (rus dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (alman dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (fransız dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı)” ixtisasları üzrə mütəxəssis hazırlığı həyata keçirilir.
“Azərbaycan dili və ədəbiyyatı müəllimliyi”, “Dil və ədəbiyyat müəllimliyi (rus dili üzrə)” ixtisaslarının məzunları ümumi orta təhsil müəssisələrində (məktəblər, liseylər, gimnaziyalar) tədris apara bilərlər.
“Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (rus dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (alman dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (fransız dili və ədəbiyyatı)”, “Filologiya (ingilis dili və ədəbiyyatı)” ixtisasları üzrə məzunlar filoloji istiqamətli elmi-tədqiqat institutları, dövlət qurumları, müxtəlif müəssisələrdə filoloq mütəxəssis/məsləhətçi olaraq faaliyyət göstərə bilərlər.

Филологический факультет БГУ готовит специалистов по 7 специальностям Филологический факультет БГУ готовит специалистов по 7 специальностям
На филологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ) действует 12 кафедр (История азербайджанской литературы, История русской литературы, Азербайджанское языкознание, Методика преподавания азербайджанского языка и литературы, Тюркология, Общее языкознание, Русское языкознание, Мировая литература, Русский язык, Английский язык (для факультетов естественных наук), Английский язык (для факультетов гуманитарных наук), кафедра немецкого и французского языков и 4 научно-исследовательские лаборатории.
На уровне бакалавриата специалисты готовятся по 7 специальностям: «Преподавание азербайджанского языка и литературы», «Филология (азербайджанский язык и литература)», «Преподавание языка и литературы (для русского языка)», «Филология (русский язык и литература)», «Филология (немецкий язык и литература)», «Филология (французский язык и литература)», «Филология (английский язык и литература)».
Выпускники специальностей «Преподавание азербайджанского языка и литературы», «Преподавание языка и литературы (по русскому языку)» могут преподавать в общеобразовательных средних учебных заведениях (школах, лицеях, гимназиях).
Выпускники специальностей «Филология (азербайджанский язык и литература)», «Филология (русский язык и литература)», «Филология (немецкий язык и литература)», «Филология (французский язык и литература)», «Филология (английский язык и литература)» могут работать филологами-специалистами/консультантами в филологических научно-исследовательских институтах, государственных учреждениях и различных предприятиях.