https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_700d984b22e9b3cd6e7d0d21f_o.jpg
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev avqustun 18-də Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Dankan Normanı qəbul edib.
"innews media" xəbər verir ki, səfir etimadnaməsini dövlət başçısına təqdim edib.
Çıxışına Azərbaycan dilində başlayan Dankan Norman deyib: “Zati-aliləri, həyat yoldaşım Kerri ilə mən 27 il əvvəl Azərbaycana ilk dəfə gələndə insanların mehribanlığı və Bakının böyük potensialı bizi çox təəsirləndirdi. O vaxtdan bəri Azərbaycan çox böyük inkişaf yolu keçib. Ölkələrimiz arasındakı münasibətlərdə yeni səhifəni açmaqdan şərəf duyuram”.
Birləşmiş Krallıq ilə Azərbaycan arasında yeni strateji tərəfdaşlıq üzərində işin davam etdiyini bildirən səfir bunun ortaq prioritetlərimiz üzrə daha dərin əməkdaşlıq, təhlükəsizliyin gücləndirilməsi və innovasiyalar vasitəsilə nailiyyətlərimizi daha da inkişaf etdirəcəyini vurğulayıb.
Səfir bərpaolunan enerji, müdafiə, aviasiya istiqamətlərində ölkəmizlə dinamik tərəfdaşlıq qurmaq istədiklərini deyib, təhsil sahəsində əlaqələri qeyd edib və gənclər arasında körpülərin gücləndiyini diqqətə çatdırıb.
O, Prezident İlham Əliyevin Azərbaycanla Ermənistan arasında sülhün qurulması istiqamətində səylərinin Böyük Britaniya Hökuməti tərəfindən təqdir edildiyini və bu irəliləyişin dəstəkləndiyini deyib.
Dankan Norman, eyni zamanda, ölkəsinin Azərbaycanın minatəmizləmə səylərini dəstəkləyən ilk beynəlxalq tərəfdaş olduğunu xatırladıb.
Dövlət başçısı səfirə Bakıda xoş vaxt keçirməyi arzulayıb, onun Azərbaycan dilində danışmasını yüksək qiymətləndirib.
Prezident İlham Əliyev gündəliyimizlə bağlı məsələlərin yalnız ikitərəfli müstəvidə deyil, regional inkişaf və əməkdaşlıq baxımından da böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini deyib.
Minatəmizləmə sahəsində yardıma görə Böyük Britaniya Hökumətinə minnətdarlığını ifadə edən dövlət başçısı bu sahədə ölkəmizin daha sıx beynəlxalq əməkdaşlığa ehtiyacı olduğunu bildirib.
Otuz il əvvəl Azərbaycan-Böyük Britaniya əməkdaşlığının məhz enerji sahəsində başladığını xatırladan Prezident İlham Əliyev hazırda bərpaolunan enerji istiqamətində tərəfdaşlıq üçün böyük potensialın olduğunu bildirib, bu xüsusda ölkəmizdə ilk Günəş elektrik stansiyasının bp tərəfindən tikildiyini qeyd edib.
Dövlət başçısı müstəqilliyimizin 35 ilinin bir ilini sülh şəraitində yaşadığımızı deyərək bunun region üçün böyük bir dəyişiklik olduğunu vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev deyib ki, regiondakı vəziyyəti nəzərə alaraq, təhlükəsizlik bizim gündəliyimizdə prioritet olmağa davam edəcək.
Ölkəmizdə müsbət investisiya mühitinin yaradıldığını deyən dövlət başçısı Azərbaycan və Britaniya şirkətləri tərəfindən böyük qarşılıqlı marağın olduğu vurğulayıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_700d984b22e9b3cd6e7d0d21f_o.jpg
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Duncan Norman, the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland to Azerbaijan, on August 18.
The ambassador presented his credentials to the head of state.
Beginning his remarks in Azerbaijani, Duncan Norman said: “Your Excellency, when my wife Kerry and I first came to Azerbaijan 27 years ago, we were deeply impressed by the warmth of the people and the great potential of Baku. Since then, Azerbaijan has undergone tremendous development. I am honored to open a new chapter in the relations between our countries.”
Stating that work on a new strategic partnership between the United Kingdom and Azerbaijan is ongoing, the ambassador emphasized that this would further advance the achievements of the two countries through deeper cooperation, strengthening security, and promoting innovation across shared priorities.
The ambassador expressed his country’s desire to build a dynamic partnership with Azerbaijan in the fields of renewable energy, defense, and aviation, while highlighting educational ties and stronger connections between the younger generations.
He noted that the UK Government appreciates President Ilham Aliyev’s efforts to establish peace between Azerbaijan and Armenia and supports this progress.
Duncan Norman also recalled that his country was the first international partner to support Azerbaijan’s demining efforts.
The head of state wished the ambassador a pleasant stay in Baku and highly praised him for speaking Azerbaijani.
President Ilham Aliyev said that the issues on the agenda are of great importance not only from a bilateral perspective, but also for regional development and cooperation.
Expressing gratitude to the UK Government for its assistance in demining, the head of state noted that Azerbaijan needs closer international cooperation in this area.
Recalling that Azerbaijan-UK cooperation began precisely in the energy sector 30 years ago, President Ilham Aliyev highlighted the significant potential for partnership in renewable energy. In this context, he noted that Azerbaijan’s first solar power plant was constructed by bp.
Noting that, in the 35 years since gaining independence, Azerbaijan has lived only one year in peace, the head of state emphasized that this represents a major shift for the region.
President Ilham Aliyev said that, taking into account the situation in the region, security will continue to be a priority on the country’s agenda.
Noting that a positive investment climate has been created in Azerbaijan, the head of state highlighted the strong mutual interest of Azerbaijani and British companies.