Kopyalanmış IMEI kodlarla 1,6 milyon dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub
Kopyalanmış IMEI kodlarla 1,6 milyon dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub Kopyalanmış IMEI kodlarla 1,6 milyon dəfə şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub
AZCON Holding  şirkətlərindən olan “AzInTelecom” MMC Azərbaycana gətirilən mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə tədbirlərini davam etdirir.
Görülən tədbirlər çərçivəsində bu günədək kopyalanmış 77 614 IMEI koda “klon” statusu verilərək blok edilib. Araşdırmalar nəticəsində məlum olub ki, kopyalanmış IMEI kodlarla bu günə qədər 1 613 177 dəfə Azərbaycanın mobil rabitə məkanında şəbəkəyə qoşulma cəhdi olub. Bütün cəhdlərin qarşısı “AzInTelecom”a məxsus Mobil Cihazların Qeydiyyat Sistemi (MCQS) tərəfindən aşkar edilərək alınıb.
Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Mobil cihazların qeydiyyatının aparılması Qaydası”na əsasən, xaricdən Azərbaycana gətirilən mobil cihazların ölkə telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün onların IMEI kodları 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Qeydiyyat prosesini onlayn şəkildə mygov portalında və ya fiziki formada poçt məntəqələrində həyata keçirmək mümkündür.
Mobil cihazların saxta IMEI kodlarla qeydiyyatdan keçirilməsinə qarşı mübarizə həm abonentlərin hüquqlarının qorunmasına, həm də mobil rabitə bazarında şəffaflığın təmin olunmasına xidmət edir. “AzInTelecom” MMC vətəndaşlara mobil telefon almamışdan əvvəl cihazın qutusu üzərində qeyd edilən İMEİ nömrəsini mygov portalında yoxlamağı və etibarlı satış məntəqələrinə üstünlük verməyi tövsiyə edir.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_4ab2111c9a7749899b0dd8d94_o.jpg
ООО «AzInTelecom», входящее в состав AZCON Holding, продолжает системную работу по предотвращению фактов регистрации ввезенных в Азербайджан мобильных устройств с использованием поддельных IMEI-кодов.
В рамках проводимых мер на сегодняшний день 77 614 скопированным IMEI-кодам присвоен статус «клон», после чего они были заблокированы. По результатам проведённых исследований установлено, что к настоящему времени было зафиксировано 1 613 177 попыток подключения к мобильным сетям Азербайджана с использованием дублированных IMEI-кодов. Все эти попытки были выявлены и предотвращены Системой регистрации мобильных устройств «AzInTelecom».
Согласно «Правилам регистрации мобильных устройств», утверждённым постановлением Кабинета Министров, IMEI-коды мобильных устройств, ввезённых в Азербайджан из-за рубежа, должны быть зарегистрированы в течение 30 дней для их использования в телекоммуникационных сетях страны. Регистрацию можно пройти онлайн через портал mygov или в почтовых отделениях.
Предотвращение регистрации мобильных устройств с использованием поддельных IMEI-кодов направлено как на защиту прав абонентов, так и на обеспечение прозрачности рынка мобильной связи. ООО «AzInTelecom» рекомендует гражданам перед покупкой мобильного телефона проверять IMEI-код, указанный на упаковке устройства, через портал mygov и отдавать предпочтение официальным магазинам.