https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_c1a3e25be9064cd84b08e2a3b_o.jpg
Macarıstanın paytaxtı Budapeştdə avqustun 20-dən 23-dək 40-cı Beynəlxalq Xalq Sənətkarları Festivalı keçirilib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi artıq ikinci ildir ki, nüfuzlu beynəlxalq festivalda ölkəmizi uğurla təmsil edir. Muzeyin stendində UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-Maddi Mədəni İrs üzrə Reprezentativ Siyahısına daxil edilmiş Azərbaycan xalçaçılıq və kəlağayı sənəti nümunələri, eləcə də bu sənət sahələrinə dair kitablar təqdim olunub.
Festival müddətində ziyarətçilər xalçatoxuma və kəlağayı sənəti üzrə ustad dərslərində iştirak edərək bu sənət nümunələrinin hazırlanma texnologiyaları ilə yaxından tanış olublar. Onlara həmçinin naxış və rənglərinin semantik mənaları haqqında ətraflı məlumat verilib.
Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi festivala Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi və Macarıstandakı Azərbaycan Evinin dəstəyi ilə qatılıb.
Buda qalasında Macarıstan Xalq Sənətkarları Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə keçirilən festivalın əsas məqsədi xalq sənətinin müxtəlif istiqamətlərinin beynəlxalq səviyyədə tanıdılması, təbliği və sənətkarlar arasında mədəni əlaqələrin inkişaf etdirilməsidir.

https://innews.az/uploads/news/2026-08/_innews_c1a3e25be9064cd84b08e2a3b_o.jpg
For the second consecutive year, the Azerbaijan National Carpet Museum is representing Azerbaijan at this prestigious international event. The Museum’s stand showcased examples of Azerbaijani carpet weaving and kelaghayi-making, both inscribed on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity. The books dedicated to these traditional art forms were also presented at the stand.
Throughout the festival, visitors had the opportunity to take part in masterclasses on carpet weaving and kelaghayi-making, explore the techniques involved in creating these traditional art forms, and learn more about the meanings and symbolism conveyed through their patterns and colours.
The Azerbaijan National Carpet Museum participated in the festival with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the State Committee on Work with the Diaspora of the Republic of Azerbaijan and the Azerbaijan House in Hungary.
Organised by the Association of Hungarian Folk Arts at Buda Castle, the festival aims to promote diverse forms of folk art and raise international awareness of traditional cultural practices, while also fostering cultural exchange and connections among artists from different countries.