https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_e65b1473e5c3bcd46bba1d925_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti (BDU) və "Azerbaijan International Mining Company Limited" şirkətinin birgə təşkilatçılığı, BDU-nun Geologiya fakültəsi, "BDU könüllüləri" təşkilatı, "CM Tech" MMC, "CQA International Ltd" MMC, “AT-Geotec”h MMC, "A-A" MMC, "Atlas" MMC və "AzGeo" MMC-nin dəstəyi ilə BDU-nun Quba Tədris-Təcrübə və İstirahət Mərkəzində "GeoCamp" Tələbə yay düşərgəsi öz işinə başlayıb.
BDU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Şahin Pənahov çıxışında uğurla həyata keçirilən dövlət neft siyasətinin ölkəmizin daxili inkişafını təmin etməklə yanaşı, qlobal müstəvidə də aparıcı güclərlə strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin qurulmasına möhkəm zəmin yaratdığını bildirib. O vurğulayıb ki, hazırda Azərbaycan qlobal enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və “yaşıl iqtisadiyyat”a keçid üçün strateji mexanizmlərin işlənib hazırlanması məsələlərində fəal mövqe tutur. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də “dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat” və “təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi” beş əsas prioritetdəndir. Prorektor diqqətə çatdırıb ki, BDU ölkəmizdə geologiya elminin inkişafına, bu sahədə yüksəkixtisaslı kadrların yetişməsinə mühüm töhvə verir. "GeoCamp" Tələbə yay düşərgəsi gənclərin geologiya üzrə biliklərinin zənginləşməsində, onların bu sahədə müasir çağırışlarla tanış olmasında mühüm əhəmiyyət daşıyacaq.
Düşərgənin açılış mərasimində BDU rektorunun katibliyinin referenti, “BDU könüllüləri” təşkilatının baş katibi, layihə rəhbəri, sessiyanın moderatoru Qasım Xəlilov layihənin ərsəyə gəlməsində və yüksək səviyyədə təşkilində əməyi olan, dəstəyini əsirgəməyən bütün tərəfdaş qurumlara minnətdarlığını bildirib. O vurğulayıb ki, BDU-nun ev sahibliyi etdiyi bu düşərgə gənclərin yalnız akademik və elmi dünyagörüşünün deyil, sosial vərdişlərinin formalaşmasında müstəsna rol oynayır və gələcək fəaliyyətlərinə mühüm istiqamət verir.
Milli Məclisin deputatı Elnarə Akimova bildirib ki, layihə çərçivəsində formalaşan yaradıcı və həvəsləndirici mühit gənclərin asudə vaxtlarının səmərəli təşkil olunmasında, potensialının üzə çıxarılmasında və gələcək inkişafında müstəsna rol oynayır.
Geologiya fakültəsinin tədris işləri üzrə dekan müavini, layihə rəhbəri İlqar Quliyev çıxışında geologiya elminin daha dərindən və əyani şəkildə öyrənilməsi üçün bu sahəyə xüsusi maraq göstərən gənclərin layihədə fəal iştirakının vacib olduğunu vurğulayıb.
"Azerbaijan International Mining Company Limited" şirkətinin Dağ-mədən geologiyası departamentinin rəhbəri, layihə rəhbəri Samir Mürsəlov isə son illərdə bu sahədə qazanılan nailiyyətləri diqqətə çatdırıb. O qeyd edib ki, geologiya elminin inkişafı və müasir çağırışlara cavab verməsində gənclərin fəallığı, bu sahəyə marağı mühüm rol oynayır.
Geologiya fakültəsinin dekanı Mamoy Mansurov qeyd edib ki, layihə yalnız tələbələrin asudə vaxtlarını və istirahətlərini səmərəli təşkil etməklə kifayətlənmir, həm də geologiya elminin incəliklərini gənclərə sevdirmək və onları elmi axtarışlara həvəsləndirmək məqsədi daşıyır.
Coğrafiya İnstitutunun direktoru Zaur İmrani diqqətə çatdırıb ki, coğrafiya və geologiya elmləri tarixən bir-birindən ayrılmaz şəkildə, paralel inkişaf yolu keçib. O, müasir dövrdə elm və təhsilin inteqrasiyasına böyük ehtiyac olduğunu bildirərək, elmi tədqiqatların yalnız nəzəriyyədə qalmamalı olduğunu, əldə olunan nəticələrin birbaşa istehsalata və real sektora tətbiqinin vacibliyini qeyd edib.
BDU-nun Faydalı qazıntılar kafedrasının müdiri, akademik Vasif Babazadə isə düşərgənin əldə olunmuş nəzəri biliklərin yekunlaşdırılması və tələbələrin istehsalat təcrübələrinə inteqrasiya olunması baxımından müstəsna imkan olduğunu bildirib. O vurğulayıb ki, məhz bu səbəbdən müxtəlif universitetlərin tələbələrinin bir araya gəlməsi üçün hərtərəfli şərait yaradılıb.

https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_e65b1473e5c3bcd46bba1d925_o.jpg
В Губинском учебно-практическом центре отдыха Бакинский государственный университет (БГУ) прошла церемония открытия летнего студенческого лагеря GeoCamp, организованного вузом совместно с компанией Azerbaijan International Mining Company Limited при поддержке геологического факультета БГУ, организации «Волонтеры БГУ», ООО «CM Tech», ООО «CQA International Ltd», ООО «AT-Geotech», ООО «A-A», ООО «Atlas» и ООО «AzGeo».
На церемонии открытия лагеря проректор БГУ Шахин Панахов в своем выступлении отметил, что государственная нефтяная политика не только обеспечивает развитие страны, но и создает прочную основу для установления отношений стратегического партнерства с ведущими державами мира. Он подчеркнул, что Азербайджан занимает активную позицию в вопросах обеспечения глобальной энергетической безопасности и разработки стратегических механизмов перехода к зеленой экономике. В утвержденном президентом Ильхамом Алиевым документе «Азербайджан 2030: национальные приоритеты социально-экономического развития» среди пяти основных приоритетов выделяются «устойчивая растущая конкурентоспособная экономика», «чистая окружающая среда» и «страна зеленого роста». Проректор отметил, что БГУ вносит важный вклад в развитие геологической науки в стране, в подготовку кадров в этой области. Студенческий летний лагерь GeoCamp будет иметь важное значение для обогащения знаний молодежи по геологии, ознакомления их с современными вызовами в этой области.
Референт секретариата ректора БГУ, генеральный секретарь организации «Волонтеры БГУ», руководитель проекта, модератор сессии Гасым Халилов поблагодарил партнерские структуры за реализацию проекта. Он подчеркнул, что этот лагерь, проводимый БГУ, играет исключительную роль в формировании у молодежи не только академического и научного мировоззрения, но и социальных привычек и дает важное направление будущей деятельности.
Депутат Милли меджлиса Эльнара Акимова отметила, что созданная в рамках проекта творческая и мотивирующая среда играет исключительную роль в эффективной организации досуга молодежи, раскрытии ее потенциала и дальнейшем развитии.
Заместитель декана факультета геологии, руководитель проекта Ильгар Гулиев в своем выступлении подчеркнул, что для более глубокого и наглядного изучения геологической науки важно активное участие в проекте молодежи, проявляющей особый интерес к этой области.
Руководитель департамента горнодобывающей геологии компании Azerbaijan International Mining Company Limited, руководитель проекта Самир Мурсалов отметил достижения в этой области. Он отметил, что в развитии и реагировании на современные вызовы геологической науки важную роль играет активность молодежи, ее интерес к этой области.
Декан геологического факультета Мамой Мансуров отметил, что проект направлен не только на эффективную организацию досуга и отдыха студентов, но и на то, чтобы привить молодежи любовь к тонкостям геологической науки и побудить ее к научным поискам.
Директор Института географии Заур Имрани отметил, что географические и геологические науки исторически неразрывно, параллельно прошли путь развития. Он заявил о большой необходимости интеграции науки и образования, отметив, что научные исследования не должны оставаться только в теории, полученные результаты должны применяться на производстве и в реальном секторе.
Заведующий кафедрой полезных ископаемых БГУ, академик Васиф Бабазаде отметил, что лагерь является исключительной возможностью для обобщения полученных теоретических знаний и интеграции студентов в производственную практику. Он подчеркнул, что именно по этой причине созданы все условия для объединения студентов различных университетов.