https://innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_0edbc831542ee33693dfef349_o.jpg
27 avqust 2026-cı il tarixində SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəf Çin İxrac-İdxal Bankının vitse-prezidenti Vanq Kanqın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə SOCAR ilə Çin şirkətləri, eləcə də maliyyə institutları arasında əlaqələrin uğurla inkişaf etdiyi, müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində mühüm layihələrin icra olunduğu bildirilib.
Söhbət zamanı SOCAR-ın Azərbaycanda və ölkəmizin hüdudlarından kənarda həyata keçirdiyi, həmçinin perspektivdə nəzərdə tutulan layihələr barədə məlumat verilib. Çin hökumətinin maliyyə institutu kimi fəaliyyət göstərən bankın xarici investisiyaların və beynəlxalq iqtisadi əməkdaşlığın dəstəklənməsi üzrə icra etdiyi layihələrə dair məlumat təqdim olunub.
Tərəflər enerji sektorunun müxtəlif istiqamətlərində, o cümlədən emal sənayesi sahəsində əməkdaşlıq imkanlarını nəzərdən keçirib, qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2026-09/_innews_0edbc831542ee33693dfef349_o.jpg
On 27 August 2026, SOCAR President Rovshan Najaf met with a delegation led by Wang Kang, Vice President of the Export-Import Bank of China.
During the meeting, it was noted that relations between SOCAR and Chinese companies, as well as financial institutions, have been developing successfully, with significant projects being implemented to expand cooperation across various areas.
During the conversation, information was provided about SOCAR’s projects in Azerbaijan and abroad, as well as projects planned for the future. The discussion also included an overview of the projects implemented by the Bank, which operates as a financial institution of the Chinese government, to support overseas investment and international economic cooperation.
The parties reviewed opportunities for cooperation across various areas of the energy sector, including the refining industry, and exchanged views on issues of mutual interest.