Avqustun 28-dən sentyabrın 5-dək Aurigid meteor yağışı aktiv olacaq. Meteor axını maksimum aktivliyinə sentyabrın 1-də çatacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, Aurigidlər yüksək sürətli meteorları və maraqlı mənşəyi ilə diqqəti cəlb edir. Aurigid meteor yağışının mənbəyi uzunperiodlu C/1911 N1 (Kiess) kometidir. Bu komet 1911-ci ildə amerikalı astronom Karl Klarens Kiess tərəfindən kəşf edilib. O, Günəş ətrafında təxminən 2000–2100 ildə bir dövr edən uzunperiodlu kometlər sinfinə daxildir. Komet Günəşə yaxınlaşarkən onun səthindən ayrılan toz və kiçik qaya hissəcikləri sublimasiya (maddənin maye hala keçmədən, birbaşa bərk haldan qaz halına keçməsi) edərək orbit boyunca yayılır. Yer hər il bu hissəciklər axınından keçdiyi üçün atmosferdə meteorlar müşahidə olunur.
Aurigid meteorları Yer atmosferinə təxminən 66–67 km/s sürətlə daxil olur. Bu yüksək sürət onların atmosferdə parlaq və qısa ömürlü işıq izləri yaratmasına səbəb olur. Meteorların böyük əksəriyyəti 70–100 km yüksəklikdə tamamilə yanaraq yox olur və Yer səthinə çatmır.
Meteorların görünən çıxış nöqtəsi - radiantı Arabaçı (Auriga) bürcündə yerləşir. Əslində meteoroidlər kosmosda demək olar ki, paralel istiqamətdə hərəkət etsələr də, müşahidəçiyə elə görünür ki, onların hamısı səmanın eyni nöqtəsindən çıxır.
Bakıdan Aurigid meteorlarını müşahidə etmək üçün ən əlverişli vaxt avqustun 31-dən sentyabrın 1-nə keçən gecə, xüsusilə gecə yarısından sübhədək olan saatlardır. Bu zaman radiant üfüqdən kifayət qədər yüksəyə qalxır. Bakı üçün radiantın maksimum hündürlüyü təxminən 61° olduğundan real müşahidə zamanı saatda orta hesabla 5 meteor görmək mümkündür. 2026-cı ildə Aurigid meteor yağışının maksimumu zamanı Ayın işığı müşahidələrə müəyyən maneə yaradacaq. Buna görə zəif meteorların bir hissəsi görünməyəcək və real müşahidə olunan meteor sayı az ola bilər.
Meteor yağışını müşahidə etmək üçün teleskop tələb olunmur. Ən yaxşı nəticə şəhər işıqlarından uzaq, açıq səma altında adi gözlə aparılan müşahidələr zamanı əldə edilir. Birbaşa radianta deyil, ondan təxminən 30–40° uzaqda yerləşən səma sahəsinə baxmaq daha məqsədəuyğundur, çünki meteorların izləri həmin istiqamətdə daha uzun və aydın görünür.

The Aurigid meteor shower will be active from August 28 to September 5, reaching its peak on September 1.
According to the Department of Astrophysics of the Faculty of Physics at Baku State University (BSU), the Aurigids are notable for their high-speed meteors and unusual origin. The meteor shower is associated with comet C/1911 N1 (Kiess), discovered in 1911 by American astronomer Carl Clarence Kiess. The comet belongs to the class of long-period comets and completes an orbit around the Sun approximately every 2,000–2,100 years.
As the comet approaches the Sun, dust and small rocky particles are released from its surface and spread along its orbit. Each year, the Earth passes through this stream of particles, causing meteors to appear in the atmosphere.
Aurigids enter the Earth’s atmosphere at speeds of approximately 66–67 km/s, producing bright but short-lived trails across the sky. Most burn up completely at altitudes of 70–100 km and do not reach the Earth’s surface.
The shower’s radiant—the apparent point from which the meteors seem to originate—is located in the constellation Auriga. Although the meteoroids travel through space in nearly parallel paths, their trajectories appear to converge at a single point when viewed from Earth.
The best time to observe the Aurigids from Baku will be the night of August 31 to September 1, particularly between midnight and dawn. On average, around five meteors per hour may be visible. However, moonlight during the 2026 peak may make observation more difficult, meaning that some fainter meteors will not be visible.
A telescope is not necessary to observe the meteor shower. For the best viewing experience, observers should watch the sky with the naked eye from an outdoor location away from city lights.