Avqustun 28-dən sentyabrın 5-dək Aurigid meteor yağışı aktiv olacaq. Meteor axını maksimum aktivliyinə sentyabrın 1-də çatacaq.
Bakı Dövlət Universitetinin Fizika fakültəsinin Astrofizika kafedrasından verilən xəbərə görə, Aurigidlər yüksək sürətli meteorları və maraqlı mənşəyi ilə diqqəti cəlb edir. Aurigid meteor yağışının mənbəyi uzunperiodlu C/1911 N1 (Kiess) kometidir. Bu komet 1911-ci ildə amerikalı astronom Karl Klarens Kiess tərəfindən kəşf edilib. O, Günəş ətrafında təxminən 2000–2100 ildə bir dövr edən uzunperiodlu kometlər sinfinə daxildir. Komet Günəşə yaxınlaşarkən onun səthindən ayrılan toz və kiçik qaya hissəcikləri sublimasiya (maddənin maye hala keçmədən, birbaşa bərk haldan qaz halına keçməsi) edərək orbit boyunca yayılır. Yer hər il bu hissəciklər axınından keçdiyi üçün atmosferdə meteorlar müşahidə olunur.
Aurigid meteorları Yer atmosferinə təxminən 66–67 km/s sürətlə daxil olur. Bu yüksək sürət onların atmosferdə parlaq və qısa ömürlü işıq izləri yaratmasına səbəb olur. Meteorların böyük əksəriyyəti 70–100 km yüksəklikdə tamamilə yanaraq yox olur və Yer səthinə çatmır.
Meteorların görünən çıxış nöqtəsi - radiantı Arabaçı (Auriga) bürcündə yerləşir. Əslində meteoroidlər kosmosda demək olar ki, paralel istiqamətdə hərəkət etsələr də, müşahidəçiyə elə görünür ki, onların hamısı səmanın eyni nöqtəsindən çıxır.
Bakıdan Aurigid meteorlarını müşahidə etmək üçün ən əlverişli vaxt avqustun 31-dən sentyabrın 1-nə keçən gecə, xüsusilə gecə yarısından sübhədək olan saatlardır. Bu zaman radiant üfüqdən kifayət qədər yüksəyə qalxır. Bakı üçün radiantın maksimum hündürlüyü təxminən 61° olduğundan real müşahidə zamanı saatda orta hesabla 5 meteor görmək mümkündür. 2026-cı ildə Aurigid meteor yağışının maksimumu zamanı Ayın işığı müşahidələrə müəyyən maneə yaradacaq. Buna görə zəif meteorların bir hissəsi görünməyəcək və real müşahidə olunan meteor sayı az ola bilər.
Meteor yağışını müşahidə etmək üçün teleskop tələb olunmur. Ən yaxşı nəticə şəhər işıqlarından uzaq, açıq səma altında adi gözlə aparılan müşahidələr zamanı əldə edilir. Birbaşa radianta deyil, ondan təxminən 30–40° uzaqda yerləşən səma sahəsinə baxmaq daha məqsədəuyğundur, çünki meteorların izləri həmin istiqamətdə daha uzun və aydın görünür.

С 28 августа по 5 сентября будет активен метеорный поток Ауригиды. Максимальной активности метеорный поток достигнет 1 сентября.
По данным кафедры астрофизики физического факультета Бакинского государственного университета (БГУ), Ауригиды привлекают внимание своими высокоскоростными метеорами и интересным происхождением. Источником метеорного потока Ауригиды является комета C/1911 N1 (Kiess). Эта комета была открыта в 1911 году американским астрономом Карлом Кларенсом Киссом. Он принадлежит к классу долгопериодических комет, которые делают оборот вокруг Солнца примерно за 2000-2100 лет. Когда комета приближается к Солнцу, пыль и мелкие частицы горных пород, отделяющиеся от ее поверхности, переходят в газообразное состояние и распространяются по орбите. Земля проходит через этот поток частиц каждый год и в атмосфере наблюдаются метеоры.
Метеоры Ауригиды входят в атмосферу Земли со скоростью около 66-67 км/с. Метеоры с такой высокой скоростью оставляют яркие и недолговечные световые следы в небе. Подавляющее большинство метеоров полностью сгорают на высоте 70-100 км и не достигают поверхности Земли.
Радиант - видимая точка выхода метеоров, находится в созвездии Возничего (Аурига). Хотя на самом деле метеороиды движутся в космосе почти в параллельных направлениях, наблюдателю кажется, что все они исходят из одной и той же точки неба.
Наиболее благоприятное время для наблюдения за метеорами Ауригиды из Баку-ночь с 31 августа на 1 сентября, особенно с полуночи до рассвета. Во время наблюдения можно увидеть в среднем 5 метеоров в час. Во время максимума потока Ауригиды в 2026 году свет Луны создаст определенные препятствия для наблюдений. Поэтому часть слабых метеоров не будет видна, и наблюдаемое количество метеоров может быть небольшим.
Для наблюдения за метеорным дождем телескоп не требуется. Лучший результат достигается при наблюдениях невооруженным глазом под открытым небом, вдали от городских огней.