Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarovanın başçılığı ilə parlament nümayəndə heyəti noyabrın 20-də Kamboca Krallığına səfərə gəlib.
Pnompen beynəlxalq hava limanında nümayəndə heyətimizi ölkəmizin Kamboca Krallığındakı səfiri Şövqi Mehdizadə, Kamboca Milli Assambleyasının deputatları Ker Çanmoni, Man Navi, Mak Vanstiha, Ti Soxun və digər rəsmi şəxslər qarşılayıblar.
Səfər çərçivəsində nümayəndə heyətimiz burada keçiriləcək Cənub-Şərqi Asiya Ölkələri Parlamentlərarası Assosiasiyası (AİPA) Baş Assambleyasının 43-cü iclasında iştirak edəcək.
Milli Məclisin sədrinin Kamboca Krallığının rəsmiləri və tədbirdə iştirak edəcək nümayəndə heyətlərinin rəhbərləri ilə bir sıra görüşləri nəzərdə tutulur.

The parliamentary delegation led by Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova arrived in the Kingdom of Cambodia on 20 November.
They were welcomed at the international airport of Phnom Penh by the Azerbaijani ambassador to Cambodia Shovghi Mehdizade, members of the Cambodian National Assembly Ker Chanmoni, Man Navi, Mak Vanstiha and Ti Sohun as well as other officials.
While in Phnom Penh, the Azerbaijani parliamentary team will take part in the 43rd session of the General Assembly of the Inter-Parliamentary Association of the ASEAN (the Association of South East Asian Nations).
Besides, the visit itinerary includes conversations of the Speaker of the Milli Majlis with Cambodian officials and leaders of several other delegations who, too, arrived in Phnom Penh for the above-said session of the ASEAN IPA GA.