https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_36f0374996d51ba73e20d8327_o.jpg
Türkmənistanda rəsmi səfərdə olan Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova dekabrın 7-də bu ölkənin Milli Qenqeşi Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovla görüşüb. Görüşdə parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonra görüş nümayəndə heyətlərinin iştirakı ilə davam etdirilib. Türkmənistanın dost və qardaş Azərbaycanla münasibətlərin inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini bildirən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov deyib ki, bu il ölkələrimiz arasında diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümü tamam olur. Bu illər ərzində ölkələrimiz bir sıra sahələrdə, o cümlədən, siyasi, iqtisadi, mədəni-humanitar sahələrdə uğurlu əməkdaşlıq əlaqələri qurub. O, son illərdə ölkələrimiz arasında ticarət və iqtisadi göstəricilərin daha da yüksəldiyini, bununla belə, əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətlərdə daha da genişləndirilməsi üçün yaxşı imkanların olduğunu bildirib.
Azərbaycanla Türkmənistanın bir çox beynəlxalq platformalarda da əməkdaşlıq etdiyini deyən Xalq Məsləhətinin sədri, o cümlədən, Qoşulmama Hərəkatı çərçivəsində əməkdaşlığa diqqət çəkib. O, Azərbaycanın təşəbbüsü ilə Hərəkatın Parlament Şəbəkəsinin yaradılmasının önəmini qeyd edib və bildirib ki, Türkmənistan Şəbəkənin işində fəal iştirak etmək niyyətindədir. Vurğulanıb ki, təşkilatın Bakıda keçirilən birinci konfransında Türkmənistan Milli Qenqeşi Məclisi sədrinin iştirakı bunun təsdiqidir.
Hazırda parlament diplomatiyasının beynəlxalq münasibətlər sistemində əhəmiyyətinin daha da genişləndiyini bildirən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Türkmənistanın bu istiqamətdə fəaliyyətə böyük əhəmiyyət verdiyini vurğulayıb. O, Azərbaycan və Türkmənistan arasında parlamentlərarası əlaqələrin daha da genişləndiyinə diqqət çəkərək, bu səfərin də qanunverici orqanlar arasında əməkdaşlığa töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkürünü ifadə edən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycanla qardaş Türkmənistan arasındakı münasibətlərin bugünkü səviyyəsi, qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın inkişafı məmnunluq doğurur. O, münasibətlərimizin yüksək səviyyəyə yüksəlməsində iki ölkənin dövlət başçılarının rolunu xüsusi qeyd edib. Azərbaycan və Türkmənistanın bir çox sahələrdə əməkdaşlıq etdiklərini bildirən parlamentin spikeri xüsusən energetika, nəqliyyat sahələrində əlaqələrin uğurla inkişafını qeyd edib.
Milli Məclisin sədri deyib ki, Azərbaycanla Türkmənistan arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Qeyd olunub ki, bu gün qanunvericilik orqanlarımız arasında çox səmərəli əməkdaşlıq qurulub və bu əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı imkanlar var. Bu səfərin onun Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədri kimi Türkmənistana ilk rəsmi səfəri olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova inamını ifadə edib ki, bu səfər parlamentlərimiz və ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmləndirilməsinə və genişləndirilməsinə töhfə verəcək.
Azərbaycanla Türkmənistanın beynəlxalq təşkilatlarda bir-birinə dəstək verdiyini xatırladan Milli Məclisin sədri, o cümlədən, beynəlxalq parlament təşkilatlarında da uğurlu əməkdaşlığı qeyd edib. O, xüsusilə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə yaradılan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Parlament Şəbəkəsi 2021-ci ilin noyabrında Madriddə təsis olunub. Onun ilk konfransı bu ilin iyun ayında Bakıda keçirilib. Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin növbəti konfransının gələn ilin martında Manama şəhərində keçirilməsi planlaşdırılır. O, tədbirə hazırlıq məqsədilə görülən işlər barədə məlumat verib, Azərbaycanın bu təşkilatın institusional inkişafı istiqamətində atdığı addımlar barədə danışıb.
Görüşdə 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə, öz ərazilərini Ermənistanın 30 illik işğalından azad etməsi və ərazi bütövlüyünü bərpa etməsi, münaqişənin həllindən sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət barədə məlumat verən Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa işlərinə başlayıb. Azad edilmiş ərazilərdə ağıllı şəhərlər və ağıllı kəndlər tikilir, infrastruktur və nəqliyyat layihələri icra edilir. Hazırda keçmiş məcburi köçkün ailələri artıq evlərinə qayıtmağa başlayıblar. Parlamentin spikeri deyib ki, Azərbaycan regionda davamlı sülh və təhlükəsizliyin təmin olunması istiqamətində bütün lazımi səyləri göstərir. Lakin Ermənistan destruktiv mövqe nümayiş etdirərək bu prosesə mənfi təsir göstərən addımlarını davam etdirir.
Qeyd edək ki, görüşdə Türkmənistanla parlamentlərarası əlaqələr üzrə işçi qrupunun rəhbəri Fəzail Ağamalı, deputatlardan Əziz Ələkbərov, Jalə Əliyeva, Şahin İsmayılov, Vahid Əhmədov, Cəbi Quliyev, Elşən Musayev və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Görüş başa çatandan sonra Azərbaycan Milli Məclisi ilə Türkmənistan Milli Qenqeşi Xalq Məsləhəti arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Sənədi Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova və Türkmənistan Milli Qenqeşi Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov imzalayıblar. Qeyd olunub ki, bu sənəd iki ölkənin qanunvericilik orqanları arasında münasibətlərin daha da genişləndirilməsinə imkan verəcək.

https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_36f0374996d51ba73e20d8327_o.jpg
Находящаяся в Туркменистане с официальным визитом председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 7-го декабря встретилась с председателем Халк Маслахаты Милли Генгеша страны Гурбангулы Бердымухамедовым. На встрече состоялся обмен мнениями о развитии двусторонних межпарламентских отношений.
Затем встреча продолжилась с участием делегаций обеих сторон.
Г-н Бердымухамедов подчеркнул большое значение, которое Туркменистан придаёт продвижению взаимоотношений с дружественным и братским Азербайджаном, упомянув исполнение в этом году тридцатилетия наших дипломатических отношений. Все истёкшие годы наши государства сотрудничали продуктивно и эффективно в ряде областей, в том числе, в политической, экономической и культурно-гуманитарной областях. В последние годы мы стали свидетелями роста двусторонней торговли и экономических показателей, что породило хорошие возможности для вящего расширения взаимодействия на различных направлениях.
Туркменистан и Азербайджан также сотрудничают на многих международных площадках, в том числе, в Движении Неприсоединения, продолжал председатель Халк Маслахаты, кстати отметив значимость учреждения Парламентской сети этой организации по инициативе азербайджанской стороны. Туркменистан намеревается активно участвовать в работе этой Сети, что видно уже из участия председателя Меджлиса Милли Генгеша в её первой конференции, проведённой в Баку, подчеркнул г-н Бердымухамедов.
Парламентская дипломатия приобретает всё больший вес в поле международных отношений, и Туркменистан считает деятельность в этом направлении весьма важной, продолжал г-н Бердымухамедов. Он обратился к теме дальнейшего расширения туркмено-азербайджанских межпарламентских связей и сказал, что верит, что текущий визит тоже внесёт свою лепту в это взаимодействие.
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выразила признательность за радушное гостеприимство и подчеркнула, что сегодняшнее состояние отношений Азербайджана с братским Туркменистаном и выгодное обеим сторонам сотрудничество вызывают удовлетворение. Столь высокий уровень взаимоотношений достигнут, в том числе, благодаря роли, сыгранной в этом главами двух государств, особо отметила г-жа Гафарова. Наши страны объединяют усилия и совместно достигают успеха в ряде областей, в особенности, в энергетическом и транспортном секторах.
Очень эффективное сотрудничество наших парламентов – один из факторов, оказывающих значительное положительное воздействие на двусторонние и многосторонние отношения между Азербайджаном и Туркменистаном. Наличествуют прекрасные возможности для дальнейшего расширения этого сотрудничества, продолжала Сагиба Гафарова. Её нынешний приезд в Туркменистан – первый официальный визит в роли председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики – конечно же, внесёт свой вклад в укрепление и расширение связей между нашими странами и их законодательными ассамблеями, добавила г-жа Гафарова.
Затем было отмечено, что Азербайджан и Туркменистан поддерживают друг друга в международных организациях вообще и в межпарламентских структурах в частности. Лидер Милли Меджлиса особо отметила значение нашего взаимодействия в рамках Парламентской сети Движения Неприсоединения, основанной в ноябре 2021-го года в Мадриде по инициативе президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Первая конференция Сети была проведена в Баку в июне этого года, а вторая должна состояться в Манаме в марте следующего года. Сагиба Гафарова рассказала о приготовлениях в следующей конференции и о шагах, предпринимаемых Азербайджаном для обеспечения институционального развития этой структуры.
Поведала г-жа Гафарова и об увенчавшейся победой Азербайджана и восстановлением его территориальной целостности с прекращением тридцатилетней армянской оккупации его земель Отечественной войне 2020-го года, и о новой ситуации, сложившейся в регионе после разрешения былого конфликта. Азербайджан, добавила она, начал широкомасштабную работу по восстановлению своих освобождённых от захватчиков земель, где строятся «умные» города и сёла, и реализуются инфраструктурные и транспортные проекты. Уже началось возвращение в родные края бывших вынужденных переселенцев. Азербайджан делает всё от не зависящее для обеспечения длительных мира и стабильности в регионе, а вот Армения демонстрирует разрушительную позицию и продолжает совершать действия, вредящие этому процессу, по словам г-жи Гафаровой.
Во встрече принимали участие руководитель нашей рабочей группы по межпарламентским связям с Туркменистаном Фазаил Агамалы, депутаты Азиз Алекперов, Жаля Алиева, Шахин Исмайлов, Вахид Ахмедов, Джеби Гулиев и Эльшан Мусаев – а также прочие официальные лица.
После её завершения между Милли Меджлисом Азербайджана и Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана был подписан меморандум о взаимопонимании и сотрудничестве.
Свои подписи меморандумом поставили председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова и председатель Халк Маслахаты Милли Генгеша Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов. Было подмечено, что этот документ сделает возможным дальнейшее расширение отношений между законодательными органами двух государств.