https://innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_b8d14a2654aba2e0f37801a9d_o.jpg
10 dekabr 2022-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi-Təcrübi və Tədris Mərkəzinin və Mərkəzi Gömrük Hospitalının birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli lider Heydər Əliyevin anım gününə həsr edilmiş “Azərbaycan-Türkiyə Neonatologiya Konqresi” həyata keçirilib.
Konqresin rəsmi açılış hissəsindən öncə təşkilat komitəsinin üzvləri və rəsmi qonaqlar ilk növbədə Fəxri Xiyabanı ziyarət edib və Ümummilli liderin məzarı önünə tər çiçəklər qoyaraq onun əziz xatirəsini dərin ehtiramla yad ediblər. Təşkilat Komitəsinin üzvləri və rəsmi qonaqlar daha sonra görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın, tanınmış dövlət xadimi Əziz Əliyev və professor Tamerlan Əliyevin də xatirələrini yad edərək onların məzarları üstünə gül dəstələri qoyublar.
Hibrid formatda 500-ədək dinləyicinin iştirakı ilə həyata keçirilən Konqres Azərbaycan Respublikasının dövlət himninin səsləndirilməsi ilə öz işinə başlayıb.
Konqresdə Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin rəisi, tibb xidməti general-mayoru, t.ü.f.d. Ceyhun Məmmədov açılış nitqi ilə çıxış edərək dinləyici və qonaqları salamlayıb. İlk növbədə o, hərkəsi Ulu Öndərin əziz xatirəsini 1 dəqiqəlik sükutla yad etməyə dəvət edib.
Çıxışı zamanı görkəmli dövlət xadimi, müstəqil Azərbaycanın qurucusu və dünya miqyaslı siyasətçi Heydər Əliyevin rəhbərliyi dövründə ana və uşaq sağlamlığının qorunması istiqamətində həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə geniş məlumat verən C.Məmmədov hazırda bu siyasətin cənab Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirildiyini vurğulayıb.
Pediatriya və neonatologiya sahəsində mütəxəssislərarası təcrübə mübadiləsinin təmin edilməsi məqsədilə təşkil edilmiş Konqresin Azərbaycan və Türkiyədən olan həkimlər arasında davamlı əməkdaşlıq imkanları yaradacağına inandığını qeyd edən C.Məmmədov çıxışının sonunda bütün iştirakçılara uğurlar arzu edərək Konqresin işini açıq elan edib.
Konqresin rəsmi açılış hissəsində eyni zamanda Səhiyyə nazirinin müavini t.ü.f.d., dosent Nadir Zeynalov, Azərbaycan Respublikası Dövlət Gömrük Komitəsi Tibbi Xidmət İdarəsinin Elmi Təcrübi və Tədris Mərkəzinin rəisi, Milli Məclisin Səhiyyə Komitəsinin sədr müavini, əməkdar həkim, t.e.d. Rəşad Mahmudov, Səhiyyə Nazirliyinin baş neonatoloqu, ETMGİ-nin Neonatal reanimasiya şöbəsinin müdiri Dr. Rüstəm Hüseynov, Türkiyənin Başakşehir Çam və Sakura Xəstəxanasının professoru Dr. Merih Çetinkaya da çıxış edib.
Konqresin rəsmi açılış hissəsində çıxış edən spikerlər ana və uşaq sağlamlığının qorunması istiqamətində Dövlət Gömrük Komitəsinin Tibbi Xidmət İdarəsinin həyata keçirdiyi tədbirləri yüksək qiymətləndirərək İdarə rəhbərliyinə təşəkkür ediblər. Konqresin rəsmi açılış hissəsi Mərkəzi Gömrük Hospitalının Neonatologiya və pediatriya şöbəsinin fəaliyyətini əks etdirən video-çarxın nümayiş etdirilməsi ilə yekunlaşıb.
Zoom platforması ilə yanaşı Mərkəzi Gömrük Hospitalının rəsmi facebook hesabı üzərindən də canlı yayımlanan Konqresdə “Neonatal reanimasiyada sıx rast gəlinən hallar”, “Yenidoğulmuşlarda respirator dəstək strategiyaları” və “Neonatologiyada genetik skrininq metodları” başlıqlı 3 paneldə ümumilikdə 8 məruzə təqdim olunub. Azərbaycan və Türkiyənin yüksəkixtisaslı mütəxəssisləri tərəfindən təqdim olunmuş məruzələrdə ən son tibbi məlumatlar əks olunub.
Florence Nightingale Xəstəxanalar Qrupunun, Fetal Genetik Mərkəzin, Səhiyyə Televiziyasının, Unity Company, Bübchen və Ascent MMC şirkətlərinin əməkdaşlığı ilə həyata keçirilmiş konqres Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin “Davamlı Tibbi Təhsil üzrə elm və tədris tədbirlərinin akkreditasiya Qaydaları“ əsasında akkreditasiya olunaraq 8 DTT balı ilə qiymətləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-12/_innews_b8d14a2654aba2e0f37801a9d_o.jpg
10 декабря 2022 года состоялся “Азербайджано-Турецкий Конгресс по Неонатологии”, посвященный дню памяти Общенационального лидера Гейдара Алиева и организованный совместно Научно-Практическим и Учебным Центром Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики и Центральным Таможенным Госпиталем.
Перед официальным открытием конгресса члены организационного комитета и приглашенные гости посетили Аллею почетного захоронения, где с глубоким уважением почтили светлую память Общенационального лидера и возложили цветы на его могилу. Затем члены организационного комитета и официальные гости почтили память и возложили цветы на могилы выдающегося ученого-офтальмолога, академика Зарифы ханым Алиевой, видного государственного деятеля Азиза Алиева и профессора Тамерлана Алиева.
Перед началом работы конгресса, проводимого в гибридном формате с участием более 500 человек, был исполнен государственный гимн Азербайджанской Республики.
Приветственной речью конгресс открыл начальник Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета, генерал-майор медицинской службы, д.ф.м. Джейхун Мамедов. В первую очередь Дж.Мамедов пригласил всех минутой молчания почтить память Великого лидера.
В своем выступлении Дж.Мамедов подробно рассказал о целенаправленной политике в области охраны здоровья матери и ребенка, которая проводилась в стране под руководством выдающегося государственного деятеля, основателя независимого Азербайджана, политика мирового уровня Гейдара Алиева. Дж.Мамедов подчеркнул, что эту политику в настоящее время успешно продолжают господин Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент, президент Фонда Гейдара Алиева Мехрибан ханым Алиева.
Отметив, что конгресс был организован в целях обеспечения обмена опытом между специалистами в области педиатрии и неонатологии, и выразив уверенность, что он создаст возможности для постоянного сотрудничества между врачами Азербайджана и Турции, в завершение своей речи Дж.Мамедов пожелал успехов всем участникам и объявил конгресс открытым.
На официальном открытии конгресса также выступили заместитель Министра Здравоохранения, д.ф.м. Надир Зейналов, начальник Научно-Практического и Учебного Центра Управления Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета Азербайджанской Республики, заместитель председателя Комитета по здравоохранению Милли Меджлиса, заслуженный врач, д.м.н. Рашад Махмудов, главный неонатолог Министерства Здравоохранения, заведующий отделением Неонатальной реанимации НИИ Акушерства и Гинекологии Рустам Гусейнов, профессор больницы Башакшехир Чам и Сакура Мерих Четинкая из Турции.
Выступившие на открытии конгресса докладчики высоко оценили работу, проводимую Управлением Медицинской Службы Государственного Таможенного Комитета в области охраны здоровья матери и ребенка, и поблагодарили руководство Управления. Официальная часть открытия конгресса завершилась показом видеоролика о деятельности отделения Неонатологии и педиатрии Центрального Таможенного Госпиталя.
Всего на конгрессе, который транслировался на платформе Zoom и официальном Facebook-аккаунте Центрального Таможенного Госпиталя, было представлено 8 докладов на 3-х панелях – «Распространенные случаи в неонатальной реанимации», «Стратегии респираторной поддержки у новорожденных» и «Методы генетического скрининга в неонатологии».
Конгресс, организованный в сотрудничестве с Группой Больниц Флоренс Найтингейл из Турции, Центром Фетальной Генетики, Телевидением Здравоохранения, “Unity Company”, “Bübchen” и “Ascent MMC”, был аккредитован Министерством Здравоохранения Азербайджанской Республики в соответствии с “Правилами аккредитации научных и образовательных мероприятий по непрерывному медицинскому образованию” и получил 8 баллов НМО.