https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_543e98b674e0d636969841184_o.jpg
14 mart 2022-ci il, Bakı – Bazar ertəsi, 14 mart tarixində AZAL prezidenti Cahangir Əsgərov Pakistanın Azərbaycandakı səfiri Bilal Hayi və Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri Nikolay Yankov ilə işgüzar görüş keçirib.
Pakistanın səfiri ilə görüşdə Azərbaycan ilə Pakistan arasında mülki aviasiya sahəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın gündəliyinə dair fikir mübadiləsi aparılıb, həmçinin sərnişin axınının artırılması üzrə perspektiv planlar müzakirə edilib. Tərəflər qeyd ediblər ki, həyata keçirilən əksepidemik tədbirlər COVID-19 ilə bağlı hazırkı vəziyyətin yaxşılaşdırılmasına nail olmağa imkan yaradıb.
Görüş zamanı ölkələr arasında hava əlaqəsinin bərpasının vacibliyi vurğulanıb. “Pakistan International Airlines” aviaşirkəti bu həftə Pakistanın iki şəhərindən – Kəraçi və Lahor şəhərlərindən Bakıya uçuşlar yerinə yetirməyə başlayacaq. Azərbaycanın milli aviadaşıyıcısı həmçinin Bakıdan Lahora uçuşlara başlamağı planlaşdırır.
Cahangir Əsgərov qeyd edib ki, birbaşa hava əlaqəsinin açılması iki ölkə arasında turizmin və işgüzar münasibətlərin inkişafına əlavə stimul verəcək. Səfir Bilal Hayinin sözlərinə görə, müntəzəm reyslərin yerinə yetirilməsi Azərbaycan ilə Pakistan arasında siyasi, iqtisadi və mədəni əlaqələrin inkişafına yeni təkan verəcək.
AZAL prezidenti Cahangir Əsgərovun Bolqarıstanın Azərbaycandakı səfiri Nikolay Yankov ilə görüşündə tərəflər arasında ideyalar, proqnozlar, mülki aviasiya sahəsində mövcud vəziyyət barədə fikir mübadiləsi aparılıb və iki ölkənin aviaşirkətləri tərəfindən əksepidemik məhdudiyyətlərdən çıxış üçün görülən tədbirlər barədə məlumat verilib. Görüş zamanı Cahangir Əsgərov və Nikolay Yankov Sofiya ilə Bakı arasında aviareyslərin bərpası perspektivlərini müzakirə ediblər.
AZAL prezidentinin sözlərinə görə, Azərbaycanın bütün hava limanlarında beşinci və yeddinci dərəcəli hava məkanı azadlığı tətbiq edilir. Cahangir Əsgərov qeyd edib ki, bu azadlıqlar bütün xarici aviadaşıyıcılara Azərbaycandan Avropa, Şimali Amerika, Avstraliya və Cənub-Şərqi Asiyanın 40 ölkəsinə uçuşları heç bir məhdudiyyət qoyulmadan yerinə yetirməyə imkan verir.
Səfir Nikolay Yankovun sözlərinə görə, gələcək qarşılıqlı faydalı və sıx əməkdaşlıq iki ölkə arasında işgüzar və mədəni əlaqələrin inkişafına xidmət edəcək.

https://innews.az/uploads/news/2022-03/_innews_543e98b674e0d636969841184_o.jpg
March 14, 2022, Baku – On Monday, March 14, the President of AZAL, Mr. Jahangir Asgarov, held working meetings with Pakistan's Ambassador to Azerbaijan, Mr. Bilal Haye, and Bulgarian Ambassador to Azerbaijan, Mr. Nikolay Yankov.
At the meeting with the Ambassador of Pakistan, the sides exchanged views on the agenda of mutual cooperation between Azerbaijan and Pakistan in the field of civil aviation, and long-term plans to increase passenger traffic were also discussed. The parties noted that the anti-epidemic measures taken have made it possible to improve the current situation with COVID-19.
During the meeting, the importance of resuming air service between the countries was noted. This week Pakistan International Airlines will launch flights to Baku from two cities of Pakistan, Karachi and Lahore. Azerbaijan's flag carrier also plans to launch flights from Baku to Lahore.
Mr. Jahangir Asgarov noted that the opening of direct flights will serve as an additional incentive for the development of tourism and business relations between the two countries. According to Ambassador Bilal Haye, the regular flights will give a new impetus to the development of political, economic and cultural ties between Azerbaijan and Pakistan.
During the meeting between AZAL’s President, Mr. Jahangir Asgarov, and Bulgarian Ambassador to Azerbaijan, Mr. Nikolay Yankov, the sides exchanged ideas, forecasts, their vision of the current situation in the field of civil aviation and the measures taken by the airlines of the two countries to overcome the anti-epidemic restrictions. Jahangir Asgarov and Nikolay Yankov discussed the prospects of resumption of flights between Sofia and Baku at the meeting.
According to the President of AZAL, the fifth and seventh freedoms of the air have been in effect at all airports of Azerbaijan. These freedoms allow all foreign air carriers to operate flights from Azerbaijan to 40 countries in Europe, North America, Australia and Southeast Asia without any restrictions.
According to Ambassador, Mr. Nikolay Yankov, further mutually beneficial and close cooperation will serve to develop business and cultural relations between the two countries.